Bağ Bozumu Kültür Ve Sanat Festivali Büyük Coşkuyla Başladı

Bağ Bozumu Kültür Ve Sanat Festivali Büyük Coşkuyla Başladı

Ömerli'de geleneksel olarak düzenlenen Mahsarete Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivali, 2 gün boyunca dolu dolu geçecek. Binlerce üretici, festivalde yılın yorgunluğunu ve stresini atacak.

A+A-

Mardin'in Ömerli ilçesinde bağcılığın tanıtılması ve teşvik edilmesi amacıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen 'Ömerli Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali' başladı.

Ömerli'de geleneksel olarak düzenlenen Mahsarete Bağbozumu Kültür ve Sanat Festivali, 2 gün boyunca dolu dolu geçecek. Binlerce üretici, festivalde yılın yorgunluğunu ve stresini atacak.

Mardin'in önemli üzüm merkezlerinden olan Ömerli İlçesi’nde bağlarda hasat süreci tüm hızıyla devam ederken; Ömerli Belediyesi de 4. Bağ Bozumu Kültür ve Sanat Festivali düzenledi.

Festival kapsamında el sanatları, yöresel yiyecekler sergilenirken, pekmez, harire, cevizli sucuk, kırmızı toprak ile nohut kavrulması, domates salçası yapıldı, misafirlere ikram edildi.

Mardin'e özgü bir enstrüman olan kemençe eşliğinde festivale katılanlar omuz halayı oynadılar.

Vali Demirtaş ve beraberindekiler de, vatandaşların oyununu büyük bir hayranlık ile izlediler.

Ömerli'ye düzenlenen festivale, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, Ömerli Kaymakamı Kerem Türker, Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ, kurum müdürleri, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festivalin açılışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gerçekleştirildi.

Törende, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından festival kapsamında Mardin'e özgü, Mazrone üzümü ve buğday unundan yapılan harire tatlısı, cevizli sucuk ve Mazrone Pekmezi hazırlandı.

Renkli görüntülere de sahne olan festivalde üreticiler yılın yorgunluğunu ve stresini atarak hem eğlendi hem de kış ürünlerini hazırladı.

Festivale katılan protokol, kazanların başına geçerek, pekmez ve harirenin yapılışı ile ilgili bilgi aldı. Daha sonra, Vali Demirtaş ve beraberindekiler, aromasıyla eşsiz yerli mazrone üzümümüzden hazırlanıp kazanlarda kaynatılan pekmezi ve yöresel harireyi karıştırıp, cevizli sucuk için hazırlanan cevizleri tatlıya bandırıp hazır hale getirdiler.

Vali Demirtaş ve beraberindekiler, ardından kadın eli değmiş, el emeği, göz nuru yöresel ürünlerin sergilendiği alanlar ile ilçede yetişen meyve ve diğer yöresel ürünlerin sergilendiği stantları gezdi.

Daha sonra 52 çiftçiye GAP idaresi ve Mardin Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile satın alınan yüzde 85'i hibeli üzüm sıkma makinelerini dağıtıldı.

"HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM"

Festivalde konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, "Tüm Ömerli halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Üzüm denince akla Ömerli gelir. Hakikaten hem çok ciddi geniş alanları var, bağları var. Hem de üzümün lezzeti, kalitesi, tadına doyamayacağımız lezzette bağlarında üzüm yetişiyor. Hayırlı olmasını diyorum inşallah. Bizim ekonomimize, üzümün, bağın ve tarımın hakikaten ilçemize, ilimize çok ciddi bir katkısı var. Çünkü Mardin deyince akla tarım geliyor, turizm geliyor, ticaret geliyor. Ve tarımsal ürünlerden dönüşmüş bir sanayi geliyor" dedi.

"ÖMERLİ'NİN DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ"

Ömerli Belediye Başkanı Hüsamettin Altındağ ise, "Ömerli'de bu sene yaptığımız 4. Bağ bozumu, kültür ve sanat festivali. Ömerli'yi, biz ilk göreve başladığımız zaman imajını değiştirmeyi hedeflemiştik. Ömerli, terör ile anılan bir ilçeydi, fakat şimdi yaptığımız tanıtım ile, ekonomisiyle, kültürel yapısıyla, turizmiyle gündeme gelmesini hedeflemiştik. Allah'a şükürler olsun ki bugün yaptığımız dördüncü festivalimiz ile  bunu gerçekleştiriyoruz. Her sene festivalimizin üstüne katarak gidiyoruz. Ömerli'miz bir tarım ve hayvancılık kentidir. Bu tanıtımla beraber biz üreticilerimizin değerlerini ortaya çıkardığımız gibi bu değerlere de her anlamda sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bölgemizin, ilçemizin sahip olduğu tarımsal değerleri, ekonomik değerleri, el sanatlarını, kaybolmaya yüz tutmuş sanatlarımızı hem korumak, hem geliştirmek, hem tanıtmak hem pazarlamak istiyoruz. Bunu yaparken de bir festival havasında, bir bayram havasında yapma düşüncemizi gerçekleştiriyoruz. Bu düşüncemizi güzel bir ortamda, güzel bir şekilde gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz" dedi.

"YAPTIĞIMIZ ÜRÜNLERİ SERGİLEDİK"

Koleksiyon için yapılan ürünlerini festivalde sergileyen Süryani Demirci Ustası Cemil Akdemir, "Bugün Ömerli'de kültür, sanat festivali vardı. Sayın Valimizin katılımıyla festivalimizi açtık. Tanıtım amaçlı bizde katıldık. Demirciyiz biz, 7 kuşaktır Ömerli'de bu mesleği sürdürüyoruz. Yaptığımız ürünler burada. Ürünlerimizi sağlamlık ve güzellik açısından beğenilen bunlar koleksiyon amaçlı. Günümüzde kullanılan ötekiler de burada. Tanıtım amaçlı bu festivalin çok büyük katkısı olacağına inanıyorum Ömerli'ye. Emeği geçen tüm insanlara da teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum." dedi.

"DARISI ÖNÜMÜZDEKİ SENEYE"

Festivalde pekmez yapan ev hanımı Mesude Altındağ, "Festivalimiz yaptık. Pestil yatık, sucuk yaptık, domates salçasını yaptık leblebi yaptık. Bütün misafirlere hayırlı uğurlu olsun. Valimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız, bütün misafirlerimize afiyet olsun. Dördüncü festivalimizdi. Üzümlerin bağ bozumudur. Hayırlısıyla kopardık getirdik, yaptık. Darısı her senenin başına, sağlık ve mutluluk olsun " dedi.

"ÇOK MUTLU OLDUK"

Cevizli sucuk yapan Sevilay Altındağ ise, "Bugün festivalimiz vardı. Sucuk yaptık, pestil yaptık, pekmez yaptık, leblebi yaptık, domates salçası yaptık. Misafirlerimize ikram ettik. Çok mutlu olduk. İnşallah onlar da mutlu olmuştur. Çok önemli, çok da güzel oldu. Bu dördüncü yılımız. Biz çok mutlu olduk. İnşallah herkes mutlu olmuştur" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.