Bacın köyüne sığınan Ezidi ailelere ziyaret

Bacın köyüne sığınan Ezidi ailelere ziyaret

İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, Irak'taki saldırılardan kaçan Ezidi aileleri ziyaret etti.

A+A-

İçişleri eski Bakanı ve AK Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, Irak'taki saldırılardan kaçan Ezidi aileleri ziyaret etti. 

Çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Midyat’a gelen İçişleri eski Bakanı ve Ak Parti Mardin Milletvekili Muammer Güler, beraberinde AK Parti Mardin milletvekilleri Gönül Bekin Şahkulubey ve Abdurrahim Akdağ, Irak’ın kuzeyinde radikal örgüt Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının saldırısından kaçarak Midyat’a bağlı Bacın Köyü’ndeki misafirhanede konaklayan Ezidi ailelerle görüştü, sorunlarını dinledi. 

Ziyarette, Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Mardin eski Milletvekili Nihat Eri, Ak Parti İl Başkanı İbrahim Fide ve Midyat İlçe Başkanı Melih Güneştan da hazır bulundu.

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Güler, Irak'tan gelenlerin pasaportlu geldiğini, yakınlarının evlerine yerleştirildiklerini belirterek, kaymakamlığın da yardımda bulunduğu söyledi.

Irak'tan gelişlerin artması durumunda yeni tedbirlerin alınacağını dile getiren Güler, Irak'taki insanların sıkıntılarını Türkiye'nin çok yakından takip ettiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Buraya gelen Ezidilerle ilgili gerek Midyat Kaymakamlığı’nın gerekse Mardin Valiliğimizin ve yerel yönetimlerimizin hepsi yardımları var. Tabi oradaki insanların sıkıntılarını Türkiye’nin çok yakından takip ettiği sıkıntılardır. Oradaki mağdur durumda olan vatandaşlara Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yardımları şimdiye kadar ulaştı. Şimdide orada yeni bir kamp oluşturulması için AFAD başkanlığında Dış İşleri Bakanlığımız, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti gerekli yardımlarda bulunuyor. Biz öteden beri komşularımızla etnik ayırıma bakmaksızın, mağdur olan mazlum durumda olan bütün insanlara yardım elimizi uzattık. Bu yardımımızı yine sürdüreceğiz. Bu konuda ister Türk kökenli olsun ister Arap kökenli olsun, Türkmenler olsun, Yezidiler olsun, Süryaniler olsun hepsine kapılarımızı açan ensar ruhlu bir milletiz. Bu konudaki yardımımız da devam edecek. Şuanda Türkiye’ye gelenler pasaportlu geliyorlar. Burada yakınlarının evlerine yerleştiriliyorlar. Kaymakamlıklarında yardımları var ama gelenleri sayısı daha çok artarsa yeni tedbirleri de ona göre alınmaya devam edeceğiz.” 

Güler’e, Irak’ta yaşadıkları ile ilgili bilgi veren Şengal Ezidileri’nden Ahmet Reşşo ise, “Türkiye’den bir güvenlik koridorunun açılarak orada kalan Ezidi vatandaşlarımızın tahliye edilmesini istiyoruz. Iraktaki durum düzelene kadar Ezidilerin buraya yerleştirilmesini istiyoruz” dedi.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.