Azim-Der’den sürpriz başörtüsü çıkışı!

Azim-Der’den sürpriz başörtüsü çıkışı!

Azim-Der Derneği okullarda başörtüsünün serbest bırakılmasını istedi.

A+A-
Azim-Der Derneği Başkanı Besim Çelik, kız öğrencilerin sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde değil, tüm derslerde başlarını kapatabilmeleri yönünde bir düzenleme yapılmasını istediklerini kaydetti.
 
Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, İmam-Hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde hariç olmak üzere okul içinde başı açık düzenlemesinin yer aldığı, bu hükmün bireylerin inanç, temel hak ve özgürlüklerine aykırı olduğunu savundu. 
 
Yeni eğitim-öğretim yılının tüm öğrencilere hayırlı olmasını dileyen Çelik, şunları söyledi:
 
“Yeni eğitim ve öğretim dönemine girmek üzereyiz. Biz Müslümanlar olarak, İslami sorumluluklarımızı yerine getirmek için çocuklarımızı da İslami bir ahlak ve terbiye ile büyütmek ve eğitmek istiyoruz. Artık kızlarımızın başörtüsüyle uğraşılmamasını istiyoruz. Yıllardan beri devam eden bu anlamsız yasak bu ülkeye hiç bir şey kazandırmamıştır. Eğitim kurumlarında yaşanan insan hakları ihlallerinin bir daha yaşanmaması için hükümete ve yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Önümüzdeki eğitim ve öğretim döneminin sorunsuz, herkesin inancına saygı gösterildiği bir eğitim ve öğretim yılı olması temennisinde bulunuyoruz. Ülkenin temel sorunu olan inancın ve kimliğin önündeki engellerin kaldırılması için ciddi adımların artık atılmasını istiyoruz.”
 
“BU KISITLAMADAN VAZGEÇİLMELİDİR”
 
Çocukların ve gençlerin geleceğini şekillendiren eğitim sürecinin, sadece bireylerin değil toplumun geleceği için de büyük önem taşıdığını vurgulaya Çelik, “Özellikle Okul Aile Birlikleri’nin yüzde 50’sinin üzerinde çoğunluğun seçeceği kıyafetlerin öğrencilerin inancı gereği örtünmesine uygun olması gerekir. Bu konuda Okul Aile Birlikleri’nin bu hassasiyetle hareket etmesi gerekmektedir. Zaten günümüzde esas olan, öğrencilerimizin ruhsal gelişimlerini temel alan, araştırmayı, sorgulamayı, eleştirel düşünceyi destekleyen, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve sorunlara duyarlı nesiller yetiştirebilecek bir eğitim anlayışıdır. Temel amaç; insan haklarına, her türlü düşünceye saygılı, hak, adalet değerlerini özümsemiş, yeteneklerinin bilincinde, gelişmeye ve yeniliklere açık, bireyler yetiştirmek olmalıdır.  Bu sebeple çocuklarımıza ve gençlerimize kısıtlamalar getirecek kılık kıyafet uygulamalarından derhal vazgeçilmelidir” diyerek açıklamasını tamamladı.
 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum