Azim-Der ‘Çarşaflı Eylemi’ Protesto Etti

Azim-Der ‘Çarşaflı Eylemi’ Protesto Etti

Midyat’ta, Azim-Der Derneği üyeleri, HDP’nin tesettürlü ve çarşaflı eylemi protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

A+A-

Midyat’ta, Azim-Der Derneği üyeleri, HDP’nin Mazıdağı ve Silopi teşkilatının yapmış olduğu tesettürlü ve çarşaflı eylemi protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

Midyat’ta faaliyet gösteren Midyat Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AZİM-DER) kadın üyeleri, HDP mensupları tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle Şırnak’ın Silopi ve Mardin’in Mazıdağı ilçelerinde düzenlenen eylemlerde bazı kadınlara çarşaf giydirildiği ve zincir vurularak “çarşafa hakarette” bulunulduğunu iddia etti.

Gölcük Mahallesi Dörtyol Meydanı’nda bulunan Barış ve Kardeşlik Parkı önünde toplanan Azim-Der üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, HDP teşkilatının yapmış olduğu tesettürlü ve çarşaflı eylemi protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

Ellerinde, “Kürdüz, Mıhallemiyiz, Türküz, Müslümanız tesettürlüyüz ve özgürüz”, “Örtü köleliğin değil özgürlüğün sembolüdür”, “Tesettüre saldırmak ancak bir akıl tutulmasıdır’’, “Örtü bizim değil Allah’ın emridir”, “Çarşaflıyız, köle değil özgürüz”, “Tesettüre uzanan eller kırılsın”, “Çarşaf mümin kadının kalesidir”,  “İslam’ın olmadığı yerde kadın köledir” ve “İffet Müslüman kadının erdemidir” yazılı döviz taşıyan grup, “Tesettüre uzanan eller kırılsın”, “Tesettüre uzanan diller kurusun” diye slogan attı. 

“TESETTÜRE YEDİDEN YETMİŞE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Grup adına açıklama yapan Azim Der üyesi Sümeyye Irmak, “Allah’ın izni ile bizler tesettürü bütün renkleri ile nesilden nesile taşıyacak; çarşafımızla, feracemizle, mantomuzla, başörtümüzle ve abiyemizle rengârenk özgürce yaşayacağız. Hiç kimse bizi bir daha cahili hayata, açık saçıklığa, batılıların emellerine, menfaatlerine köle olmaya zorlayamayacak. Kalemiz olan tesettüre yediden yetmişe sahip çıkarak İslam düşmanlarının korkulu rüyası olmaya devam edeceğiz. Bütün bölge Müslümanları tepkilerini net bir şekilde ortaya koymalıdırlar. Burada önemli olan Müslümanların dinlerinin şiarlarını sahiplenmeleridir. İslam’ın mukaddesatına Müslüman kadının namusuna çarşafına dil uzatılmış, el uzatılmış. Bütün bölge Müslümanlarının, hususen din adamları, mollalar, hocalar, âlimler ayağa kalkmalı, tepkilerini net bir şekilde ortaya koymalıdırlar. Maskeleri düşmüş, düşmanlıkları aşikar olmuş ve ziyadesiyle ileri gitmişlerdir. Onları durdurmak için ciddi tepkiler ortaya konulmalıdır. Tesettürü Rabbimizin bir emri olarak gören, çarşaflarımızla özgürlüğün ve izzetin zirvesine ulaşan kadınlar olarak, tesettür ve çarşafa yapılan bu saldırı ve hakaretleri lanetliyoruz. Kadına başta iffetsizlik olmak üzere reva görülen her türlü şiddeti ve haksızlığı kınıyor ve lanetliyoruz.” dedi. Grup, basın açıklamasından sonra olaysız şekilde dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum