Ayten dosyası 20 yıl sonra raftan indi

Ayten dosyası 20 yıl sonra raftan indi

1992'de işkence edilip öldürülen 17 yaşındaki Ayten Öztürk'ün ölümüyle ilgili fezlekede Yeşil'in yanı sıra Eymür de suçlanıyor.

A+A-

İSTANBUL- Tunceli’de 27 Temmuz 1992’de çalıştığı fabrikadan çıkışta ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım ve ekibince gözaltına alınıp 11 gün sonra, işkence edilmiş halde ölü bulunan 17 yaşındaki Ayten Öztürk ile ilgili, 20 yıldır rafta bekleyen dosya açıldı.
Aralarında ‘Yeşil’ ve ekibi ile dönemin MİT Kontraterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, JİTEM kurucusu Arif Doğan, Tunceli Valisi Ahmet Yıldırım ile askeri yetkililere ‘terör örgütü kurmak, adam öldürmeye azmettirmek ve cinayet’ suçlamasıyla fezleke hazırlandı. Dosya, Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. 

İş çıkışı
Ayten Öztürk, 17 yaşındaydı. Tunceli Gıda Fabrikası’nda devlet memuruydu. Babası Hıdır, 1992 yılında Tunceli Alay Komutanlığı’na çağrıldı. Komutan Ahmet Yıldırım, “Kızlarından biri dağa gidecek, getir konuşayım” dedi. Öztürk, üç kızını alıp geldi. Aynı gün kızlar bir odaya alındılar. Baba Hıdır’ın iddiasına göre, ‘Mahmut bey’ denilen sakallı ve sivil biriyle görüştürüldükten sonra serbest bırakıldılar. 

Tanınmaz haldeydi
Ayten Öztürk, bundan kısa süren sonra, 27 Temmuz 1992’de saat 17.30’da fabrikadan çıktıktan sonra beyaz bir araca bindirilip kaçırıldı. 11 gün sonra Elazığ Mezarlığı’nda bir çoban tarafından ölüsü bulundu. Baba Hıdır, hastanede kızını tanıyamadı. Çünkü cesedi, işkence nedeniyle tanınmaz haldeydi.
Ayten Öztürk’le ilgili ilk bilgi, gazeteci Soner Yalçın’a ait ‘Cem Ersever’in İtirafları’ adlı kitapta yer aldı. JİTEM’ci Cem Ersever, Öztürk’ün ‘Yeşil’ ve ekibi tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. JİTEM’ci Abdulkadir Aygan da Ayten Öztürk’ün gözaltına alındıktan sonra Diyarbakır’daki JİTEM binasına getirildiğini, burada iki gün boyunca tutulduğunu anlattı.
Ayten Öztürk dosyası yıllar önce rafa kaldırılmışken, geçen yıl baba Hıdır, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’e başvurdu. Aygün’ün de aracı olmasıyla Öztürk, 14 Aralık 2011’de TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda kurulan terör ve şiddet olaylarına ilişkin alt komisyonda dinlendi. 

20 yıl sonra raftan indi
Avukatı Cihan Söylemez görüşmenin ertesinde Elazığ Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Savcı İrfan Sarıcı, 20 yıldır rafta bekleyen dosyayı açtı. ‘Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak, bu teşekkülü katılmak, adam öldürmeye azmettirmek ve cinayet’ iddialarıyla 11 sanığa dava açıldı. 

Malatya’ya gönderildi
Sanıklar arasında Susurluk döneminin kilit isimlerinden ‘Yeşil’ ile Yeşil’in ekibinde yer alan Mesut Mehmetoğlu, Mehmet Yazıcıoğulları, Gültekin Sütçü ve Serdar Od ile dönemin MİT Kontraterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, JİTEM Diyarbakır Gruplar Amiri Arif Doğan, dönemin Tunceli Valisi Ahmet Yıldırım, Tunceli Alay Komutanı Mustafa Sabri Yazgan Arıkan da var.
Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın görev alanına girdiği için dosya bu şehre gönderildi. 

İsmail Saymaz - Radikal

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.