Atıl Durumdaki Bina Yeniden Değerlendirildi

Atıl Durumdaki Bina Yeniden Değerlendirildi

Midyat'ta, Verem Savaş Dispanseri’nin atıl durumdaki binası yeniden değerlendirilerek Toplum Sağlığı Merkezi’ne dönüştürüldü.

A+A-

Devlet Hastanesi’nin yeni hizmet binasına taşınması ile birlikte atıl duruma düşen Verem Savaş Dispanseri binası yeniden sağlık sektörü için kullanılmaya başlandı. 

Seyitler Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan ve daha önce Devlet Hastanesi Baştabipliği’nin Verem Savaş Dispanseri olarak kullandığı bina Toplum Sağlığı Merkezi’ne (TSM) tahsis edildi. İlk etapta geçici olarak Ulu Cami Mahallesi’nde bulunan 3 Nolu Sağlık Ocağı’nda hizmet veren Toplum Sağlık Merkezi yapılan bakım ve onarımın ardından, uzun süredir atıl durumda bulunan ve bir süre Devlet Hastanesi Baştabipliği’nin Verem Savaş Dispanseri olarak kullandığı binaya taşındı. Ayrıca daha önce poliklinik olarak kullanılan bina ise aile hekimliği merkezine dönüştürüldü.

Yeni TSM binası hakkında bilgi veren Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Sertaç Çelebi, kentte atıl haldeki devlet hastanesi binasının yapılan çalışmaların ardından restore edilerek yeniden değerlendirildiğini ifade etti. 

“YENİ AİLE HEKİMLİĞİ BİRİMİ KURULDU”

Atıl durumdaki binaların yeniden hizmete kazandırılması sürecini ve duyduğu mutluluğu anlatan Çelebi, “Uzun yıllar verem savaş dispanseri ve poliklinik merkezi olarak kullanılan, ancak devlet  hastanenin yeni hizmet binasına taşınması ile atıl duruma düşen kamu binalarıyla ilgili taleplerimizi Sağlık Bakanlığı ilettik. Talebimizin uygun görülmesiyle birlikte binalarda gerekli bakım onarım çalışmaları yapılarak eski Verem Savaş Dispanseri binası Toplum Sağlığı Merkezi’ne, hastane avlusunda bulunan ve eski poliklinik merkezi olarak hizmet veren bina da aile hekimliği birimine dönüştürüldü. Şuan da bu iki binada kullanabileceğimiz 17 odamız var. Cumhuriyet Bulvarı’nda Estel Midyat arasında bulunan yeni yerimizde vatandaşlarımıza daha nitelikli ve kaliteli bir hizmet vermenin gayreti içerisinde olacağız.” dedi.  

“VATANDAŞLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLDİ”

Çelebi, devlet hastanesinin şehir merkezine uzak olması nedeniyle vatandaşların yaşadığı sıkıntıyı gidermek amacıyla hastana avlusunda bulunan eski poliklinik binasının da aile hekimliği merkezine dönüştürüldüğünü söyledi. Çelebi, şöyle konuştu: 

“Devlet hastanemiz yeni hizmet binasına taşındıktan sonra, şehir merkezine uzak olması nedeniyle birçok vatandaşımız mağdur oldu. En ufak bir rahatsızlıkta bile hastaneye gitmek zorunda kalan vatandaşlarımız ciddi anlamda bir rahatsızlık yaşıyorlardı. Vatandaşlarımızın bu mağduriyetinin giderilmesi için toplum sağlığı merkezi ile birlikte aile hekimliği biriminin de açılması için Sağlık Bakanlığı’na bir teklifte bulunduk ve kabul edildi. Merkezimizde şuan 2 aile hekimimiz bulunuyor. Bunlar Bahçelievler, Bağlar ve Seyitler Mahallelerinde ikamet eden vatandaşlarımıza hizmet verecek.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.