Atık Malzemeden Sanata Dönüşüm Sergisi

Atık Malzemeden Sanata Dönüşüm Sergisi

Atık malzemeden de sanat mı olurmuş demeyin!

A+A-

Midyat’ta, Budaklı Köyü İlkokulu 4. sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan “Biz Çöp Değiliz” isimli el sanatları sergisi açıldı.

Yeni Mahalle’de bulunan Atatürk Parkı’nda açılan ve pazar gününe kadar açık kalması planlanan sergide, 30 öğrenci tarafından değişik konularda atık malzemelerle yapılan objeler sergilendi.

Sınıf öğretmenleri Latife Rında Şahin’in rehberliğinde çalışmalar yapan öğrenciler okulda ve evde kullandıkları atıl durumdaki atık malzemeleri değerlendirerek birer modern sanat ürününe dönüştürdüler. Buldukları çeşitli atık maddelerden hayallerinde canlandırdıkları çeşitli şekilleri başarılı bir şekilde yaparak sergileyen minik öğrenciler, bir yandan el becerilerini geliştirdiler, diğer yandan da çevre bilincini ve çevreyi korumanın önemini ortaya koydular.

Sergi hakkında bilgiler veren Budaklı Köyü İlkokulu Sınıf Öğretmeni Rında Şahin, atık malzemelerle yapılan eserlerle öğrencilerin yeteneklerini sergileme olanağı bulduğunu söyledi.

Öğrencilerin çevreye zarar veren malzemeleri toplayarak bir anlamda yararlı hale getirdiklerini belirten Şahin, “Toplanan atıklarla yani çöplerle yapılan eserlerle, toprak kaymasından hava kirliliğine, küresel ısınmadan hayvanların korunmasına kadar değişik konularda çocuklarda bilinç oluşturulması hedeflendi. Aşırı tüketim toplumunun getirdiği belli başlı alışkanlıklara alternatif bir yoldu bizimkisi. Yani, Nasıl üretebilirim? , Elimdeki malzemeyi nasıl kullanabilirim veya bu malzeme çöpe atılmadan önce neye dönüşebilir? sorularını sordurdum çocuklara. Çocukların ufkunu açmak, bilinçli nesiller yetiştirmek, çevre duyarlılıklarını arttırmak, temiz toplum bilincinin oluşturulması ve atık malzemelerin değerlendirmesi için bu tür çalışmaların önemli olduğunu düşünüyorum. Amacımıza ulaşıp ulaşmadığımızı ilerde göreceğiz belki  ama şimdi yaşanılanlar gösteriyor ki bu çocuklar doğayı da, insanı da sevecekler ” dedi.

Çocukların atık malzemelere karşı bakış açılarının değiştiğini söyleyen Şahin, “Çocuklar artık herhangi bir objeye büyük bir çoğunluğun ‘atık malzemedir’ gözüyle bakmıyorlar. Ayrı bir gözle bakmayı öğrendiler. Herhangi bir kutuya, vazoya, yada kola kutusuna yeni anlamlar yüklüyorlar. Yaklaşık bir yıldır atölyede öğrencilerimin yaptığı eserleri tüm Midyatlılarla paylaşmak istedik ve bu amaçla bu sergiyi açtık. Hatta sergide satabildiğimiz ürünlerle de öğrencilerimize çeşitli kitaplar ve soru bankaları almayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Sergiyi gezen Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu da, çevre konusundaki çalışmalarından dolayı öğretmen ve öğrencileri tebrik etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum