Ataması yapılmayan öğretmenler için eylem!

Ataması yapılmayan öğretmenler için eylem!

Eğitim-Sen Midyat Tamsilciliği, ataması yapılmayan öğretmenler ile ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

Kamu Emekçileri Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim ve Emek Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Midyat Temsilciliği, ataması yapılmayan öğretmenler için açıklama yaptı.

Barış ve Kardeşlik Parkı’nda toplanan grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen Midyat Temsilcisi İbrahim Halil Efetürk, mesleği eğitimcilik olan kişilerin atanmaması nedeniyle başla işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yaşanan süreçte 33 öğretmen adayının girdiği bunalım sonucu intihar ettiğini iddia eden Efetürk, son bir ay içerisinde Trabzon, Balıkesir, Diyarbakır ve Mardin’de 4 intihar vakasının yaşandığını belirtti.

Efetürk, öğretmen olmak için eğitim alan, insan yetiştirmek üzere kendilerini donatan insanların, okulu bitirdikten sonra yıllarca meleğe başlayamamasını yeterli kadronun açılmaması olarak değerlendirdiklerini belirtti. Hükümetin öğretmen ihtiyacını sözleşmeli ve ücretli gibi statülerle kapatmaya çalıştığını ileri süren Efetürk, şöyle konuştu:

 “Yıllarca türlü zorluklar sonucunda eğitim fakültelerinden öğretmen olarak mezun olan ancak ‘sözleşmeli’, ‘ücretli’ ve ‘vekil’ öğretmenlik statüsüyle ucuz iş gücü olarak kullanılan öğretmenler bu duruma dur denilmesi için mücadele ediyor. Hiçbir şekilde iş bulamayan yüz binlerce öğretmen ise açıkta bekliyor. Ve mesleği eğitimcilik olan bu insanların birçoğu geçinmek için başka işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. Ellerinde mesleği olmasına rağmen bu insanların küçümsenmeyecek bir kısmı ise ailelerinin yardımı ile hayata tutunmaya çalışıyor.”

Efetürk, “Özellikle aileleri ve ataması yapılmayan öğretmen yakınlarını, kendi çocuklarını bu sistemin içinde yitirmeden birlikte hakkını aramaya davet ediyoruz. Çok olduğumuzu biliyorsunuz. O zaman bin bir emekle okuttuğumuz, yaşı 30’una yaklaşmış ve hala iş bulamamış çocuklarımıza sahip çıkalım.” diye konuştu.

Eylem, yapılan açıklamanın ardından son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.