Asuri’lerin Geri Dönüş Kutlaması

Asuri’lerin Geri Dönüş Kutlaması

Avrupa'da Doğup Büyüyen Asurî Gençler, İlk Kez Ata Topraklarında...

A+A-

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’nden, çeşitli sebepler nedeniyle 1980'li yıllarda Avrupa'daki çeşitli kentlere göç eden Asurîler, 'çözüm süreci' ile birlikte göç ettikleri memleketlerine dönmenin sevincini, düzenledikleri gecede kutladı.

 

24 yıl önce göç ettikleri Belçika'dan dönen 54 yaşındaki Dikran Yaramış, "Grup içinde olan gençlerin hiçbiri daha önce köylerine gelmemiş. Çoğunluğu zaten Avrupa’da doğdu. Gençlerimizdeki heyecan bendekinden çok daha fazla" dedi.

Yıllar önce göç ettikleri Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı Cevizağaç Köyü’ne gitmek üzere Belçika ve Fransa’dan gelen çoğu gençlerden oluşan 30 kişilik grup, Mardin'in Midyat İlçesi'nde kutlama yaptı. Asuri gençler, 'çözüm süreci' ile birlikte anavatanlarına dönmenin sevincini, gece geç saate kadar eğlenerek kutladı.

Midyat’ta düzenledikleri kutlama gecesinde konuşan grubun lideri 54 yaşındaki Dikran Yaramış, Belçika’ya 24 yıl önce göç ettiklerini söyleyerek, çözüm süreci ile birlikte köylerine dönmenin sevincini yaşadıklarını söyledi. Yaramış, özellikle çözüm süreci ile birlikte köylerine geri dönme fırsatı bulan gençlerin çok sevindiğini ifade ederek, "Şimdi grup içinde olan gençlerin yaşları 20- 35 arasında değişiyor ama bunların hiçbiri daha önce köye gelmemiş. Çoğunluğu zaten Avrupa’da doğdu. Gençlerimizdeki heyecan inanın bendekinden çok daha fazla. Bizler 4 yıl önce köyümüzde ev yaptık ama gidip gelemiyorduk. Bu süreçle birlikte artık rahat bir şekilde gelebiliriz. Şimdi Midyat’tayız, kutlamamızı yapıyoruz. Yarın (bugün) da köyümüze gitmek için yola koyulacağız" diye konuştu.

Anne ve babasının doğup büyüdüğü köyü ziyaret etmek için geldiklerini kaydeden Şenser Yaramış da "Gruptaki arkadaşlarımızın çoğu ilk kez bu topraklara geliyor. Anne ve babalarını, dedelerinin doğup büyüdüğü toprakları onlar da çok özlüyor. Asuri halkı olarak bizler bu çözüm sürecini destekliyoruz. Çok güzel bir adım. Şimdi Midyat’ta hep birlikte arkadaşlarımızla bir kutlama yapıyoruz. Barışı destekliyoruz" dedi.

Bu vatanı ve köylerini sevdikleri için burada olduklarını söyleyen Metin Yaramış ise insanın anavatanını unutmasının mümkün olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Köyümüzü, toprağımızı, vatanımızı seviyoruz ve şimdi de geldik köyümüze gitmek için. Barış süreci hem bizim için hem de diğer bölgede yaşayan halklar için büyük bir nimettir. Şimdi barışı kutlama zamanıdır. Tanrıdan dileğimiz odur ki; bu barış devam eder ve akan kan durur. Sevgiyle, kardeşçe bütün Mezopotamya halkları bu barışın tadını doyasıya çıkarırlar ve el ele, gönül gönüle büyük bir Türkiye için barışa destek verirler. Artık bizlerde her zaman gider geliriz. Bizler dönmek isteriz. Demesinler ki 'İşte gençler Avrupa’ya gitti, orda büyümüşler geri dönmezler, vatanı unuttular'. Biz unutmadık ve şimdi o yüzden buradayız. Biz barışı kutlamaya başladık bu gece bunun içindir. Köyde de büyük bir kutlamamız olacak."

Gençleri anavatanlarında, atalarının topraklarında tekrar görmekten dolayı büyük bir sevinç yaşadığını söyleyen Savo İde de "Bu adım bizim için de çok önemlidir. Bu adım büyük bir şereftir biz Asuriler için. İşte görüyorsunuz insanlarımız yeni bir umut ve heyecan dolu bir şekilde dönüyorlar. Barış sürecini baltalamak isteyen veyahut maksatlı bir şekilde bozmak isteyenler olursa gerçekten biz Asuriler kabul etmeyiz ve bunun karşısında dururuz" dedi.

Belçika ve Fransa'dan gelen grup, geceyi Midyat'ta geçirdikten sonra bu sabah atalarının doğup büyüdüğü, Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı, Kato Dağı'nın eteğinde bulunan Cevizağaç Köyü'ne gitti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum