Arsa Rayiç Bedellerine Yapılan Zam Görüşüldü…

Arsa Rayiç Bedellerine Yapılan Zam Görüşüldü…

Midyat Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısında, arsa rayiç bedellerine yapılan zam görüşüldü…

A+A-

Geçtiğimiz Ocak ayında Midyat Belediye Meclisi’nin oy çokluğu ile arsa rayiç bedellerine yaptığı zam ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Arsa rayiç bedellerine yapılan zam, arsa ve tarla vergilerinin de aynı oranda artışının yanı sıra inşaat harçlarına, emlak ve temizlik vergilerine kadar yüksek oranda zam gelmesi şeklinde yorumlanıyor. İddiaya göre, geçtiğimiz yıl arsasına veya dairesine 500 lira vergi ödeyen bir vatandaş, yapılan zam sonrası 2.000 liraya yakın vergi ödeyecek. Aynı şekilde yeni bir inşaata başlayan müteahhit ise, aynı şekilde artan harç zamlarıyla karşılaşacak. 

GENEL GÖRÜŞME ÖNERGESİ

Midyat Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu başkanlığında yapıldı. Midyat Belediyesi Mart ayı meclis toplantısının 1’inci oturumu Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu başkanlığında belediye meclis salonunda yapıldı. Toplantıda, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Grubu ve bağımsız belediye meclis üyeleri tarafından “2015 yılı emlak, arsa, arazi rayiç bedellerinin yeniden düzenlenmesi” konusunda verilen genel görüşme önergesi, Meclis’te kabul edildi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ CİDDİ BİR YARA ALACAK”

Önerge üzerinde ilk sözü DBP grubu adına Şevki Demir aldı. Demir, “Bizim buradaki talebimiz bu artışın makul bir düzeye indirilmesidir. Belediyenin aldığı zam kararından halk şikayetçidir. Belediye meclisinin aldığı zam kararı mevcut haliyle yürürlükte kalırsa inşaat sektörü Midyat’ta ölecek ve inşaat sektörü ciddi bir yara alacaktır. Meclisimizden istirhamım bu zam oranını makul bir düzeye indirelim” dedi. 

“HUKUKİ YOLLARA BAŞVURACAĞIZ”

DBP’li Cemal Bektaş da, “Hakikaten sokakta artık yürüyemez duruma geldik. Vatandaşlar gelip sıkıntısını bize anlatıyor. Temel açma fiyatları çok arttırılmış. Artık insanlar temel açamaz, ev yapamaz duruma geldi. Bu artışlar makul bir seviyeye indirilirse herkes sevinir. Grup olarak bu şekliyle bu artışa devam kararı verilirse hem muhalefet şerhimizi koyacağız hem de bu kararın iptali için hukuki yollara başvuracağız.” dedi. DBP’li meclis üyesi Diba Gabriel de, arışın yüzde 25 oranında düşürülmesi talep ettiklerini belirtti.  

“ARTIŞIN MAKUL OLDUĞUNA İNANIYORUZ” 

Ardından Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu önerge üzerine görüşlerini dile getirdi. Başkan Nasıroğlu, 2015 yılı emlak, arsa, arazi rayiç bedelleri ile ilgili yaptıkları artışın makul olduğunu belirterek, güzergahlara göre yapılan artış oranını açıkladı: 

“Dörtyolda bulunan saat kulesinin yanından Bilgiç Petrol’e kadar metrekaresi 250 TL. Bilgiç Petrol Midmar Tekstil arası metrekaresi 100 TL. Midyat Tekstil’den Acırlı Kavşağı’na kadar metrekaresi 50 TL. Acırlı Kavşağı’ndan Şenköy Beldesine kadar yol üzeri metrekaresi 15 TL. Batman Caddesi; Dörtyol’dan Gap Oteli’ne kadar metrekaresi 250 TL. Gap Oteli’nden Seyitler Petrol’e kadar metrekaresi 100 TL. Seyitler Petrol’den Dargeçit kavşağı’na kadar metrekaresi 25 TL. Cizre caddesi; Dörtyol’dan İMKB Lisesi’ne kadar metrekaresi 250 TL. İMKB Lisesi’nden Çevre yolu kavşağına kadar metrekaresi 75 TL. Çevre yolu kavşağından itibaren Has tesislerini geçinceye kadar metrekaresi 25 TL. Nusaybin Caddesi; Saat Kulesinden Jandarma Karakolu’na kadar metrekaresi 250 TL. Jandarma Karakolu’ndan Metal Beton’a kadar metrekaresi 75 TL. Metal Beton’dan Budaklı Mahallesi’ne kadar metrekaresi 20 TL. Çevre Yolu’nda ise Jandarma Karakolu’ndan Devlet Hastanesi’ne kadar metrekaresi 200 TL. Geriye kalan kısımda ise metrekaresi 100 TL olacak. Bu artışlar üzerinde çok ciddi çalıştık ki kimse mağdur olmasın. Bizim yaptığımız artışlar bunlar. Sizin dediğiniz gibi “100 kat arttı, 400 kat arttı” diye bir şey yok. Önceden öncelikli bölge olmamızdan dolayı yüzde 50 indirim vardı. Şimdi bu indirim kalkmış. Büyükşehir olmamız nedeniyle bir artış da buradan oldu. Bizim dışımızda da artışlar olunca bu vatandaşa daha farklı yansıyor. Biz bu artışın makul olduğuna inanıyoruz. Bütün yasal haklarınızı da kullanabilirsiniz.” dedi.

“YÜKSEK VERGİ ORTAYA ÇIKIYOR” 

DBP önerisi üzerine söz alan Bağımsız meclis üyesi Eyüp Doğan da, “Buradan gözden kaçırılan bir husus var. Sizin belirlemiş olduğunuz fiyatlar gerçekten normal, ancak şöyle bir yanlışlığı var. Birden arttırıldığı için saymış olduğunuz bütün caddeler de tapu fiyatlarının alış fiyatları düşük. O fiyatlarda bu şekilde bir artış olunca otomatikman bir yüksek vergi ortaya çıkıyor.” dedi.  

Konuşmaların ardından, Meclis Başkanı Şehmus Nasıroğlu, “2015 yılı emlak, arsa, arazi rayiç bedellerinin yeniden düzenlenmesi” konusunda verilen genel görüşme önergesini meclis üyelerinin oyuna sundu. Oylama sonucunda önerge, Ak Partili üyelerin oy çokluğuyla reddedildi. 

Midyat Belediye Meclisinin bundan sonraki toplantısının 4 Nisan Çarşamba günü saat 11.00’de yapılması kararlaştırıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum