Araplardan Marsu'ya Tabela Tepkisi !

Araplardan Marsu'ya Tabela Tepkisi !

Midyat’ta şehrin en işlek caddelerine bırakılan ‘Marsu’ya ait yön tabelalarında ‘Arapça’ yazıya yer verilmemesine tepki verildi.

A+A-

Midyat’ta şehrin en işlek caddelerine bırakılan ‘Marsu’ya ait yön tabelalarında ‘Arapça’ yazıya yer verilmemesine bir grup genç kız tepki gösterdi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MARSU) tarafından Midyat’ın en işlek caddelerine bırakılan yön tabelalarında Arapça yazıya yer verilmemesi Arapların tepkisine neden oldu. 

Bahçelievler Mahallesi İskenderun Caddesi üzerinde ilçedeki Su ve Kanalizasyon Hizmetlerini yürütmek üzere kurulan Marsu Şubesine giden ulaşım yollarını gösteren yön tabelalarında sadece Türkçe, Kürtçe ve Süryanice yazıya yer verilmesi ilçede yaşayan Araplar tepki gösterdi. 

“EŞİTLİK İSTİYORUZ”

Tabelalarda Arapça yazının yer almamasına tepki gösteren Hatice Ünverdi isimli kız, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tabelada Midyat’ta konuşulan her dilden yazı olmasına rağmen niye aralarında bir tek Arapça yazı yok. Madem ki burası diller ve dinler şehri niçin Arapça yazı yer almıyor tabelada. Biz burada Arapça yazının da yer almasını istiyoruz. Biz Arabız ve bizde varız” dedi.

Tabelada Arapça yazının yer almamasından dolayı üzüldüklerini belirten Büşra Mete ise, “Marsu tabelasında Arapça yazı yer almamaktadır ve bu bizleri gerçekten üzüyor. Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Türk’ten de bunu talep ediyoruz. Lütfen gereğinin yapılmasını rica ediyoruz ve eşitlik istiyoruz.” diye konuştu. 

“KENDİLERİNİ DIŞLANMIŞ VE ÖTEKİLEŞTİRİLMİŞ HİSSEDİYORLAR”

Konu hakkında bir değerlendirmede bulunan Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan da, “Midyat’ta Marsu’ya ait levhalarda Arapça yazıya yer verilmemesini biz gözden kaçırılmış veya unutulmuş olabileceğini düşünüyoruz. İlçede yaşayan Araplar ve Mıhallemiler kasıtlı olmadığını düşündüğümüz bu durumdan ötürü kendilerini dışlanmış, ötekileştirilmiş hissetmektedirler. Bugüne kadar herkes tarafından barışçıl ve ayırım yapmayan saygıdeğer bir şahsiyet olarak tanınan Sayın Ahmet Türk’ten istirhamımız paradigma gereği tabelalarda Arapça yazıya da yer vererek Arap ve Mıhallemi yerleşim birimlerine hizmet götürmesidir.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum