Ankara'da liste yapılırken AK Parti'de STK'lar oy attı

Ankara'da liste yapılırken AK Parti'de STK'lar oy attı

Midyat’taki STK’lar AK Parti’nin Temayül Yoklamasında Oy Kullandı.

A+A-

Midyat’taki STK’lar AK Parti’nin Temayül Yoklamasında Oy Kullandı.

Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, AK Parti Mardin Milletvekili aday adayları için yapılan temayül yoklamasında sandık başına gitti. Mardin’de 520 sivil toplum kuruluşu ve derneğin 2 bin 29 yönetim kurulu üyesi, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesinde AK Parti milletvekili aday adayları temayül yoklamasında oy kullanmak için sandık başına gitti.

AK Parti Genel Merkezi'nin aldığı karar doğrultusunda, Mardin’de Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilci ve yöneticileri, 119 AK Parti Milletvekili aday adayı için Mardin Öğretmen Evinde düzenlenen temayül yoklamasına katıldı.

Sabah saatlerinde başlayan temayül yoklamasına STK ve dernekler ile aday adayları da büyük ilgi gösterdi. Aday adayları bina girişine billboardlarını yerleştirirken, broşür, kalem ve kartvizitli tanıtım yapanlarında olduğu görüldü. Salonda oy kullanmak isteyen STK temsilcileri, aday adaylarının broşürlerinin dağıtıldığı uzun koridordan geçmek zorunda kaldı.

Salona giren temsilciler, önce kayıtlarını yaptırıp ardından kimliklerini ibraz etmek şartıyla 119 aday aday adayından en az bir en fazla 6 tanesinin ismini sırasıyla yazarak şeffaf sandığa attı. Saat 17.00'a kadar süren STK temayül yoklaması sonuçları, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığındaki üst kurula giderek değerlendirmeye alınacak.

“İSTİŞARENİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ”

Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin aday adayları için yapacağı temayül yoklamasıyla ilgili bir açıklama yapan Temayül Komite Başkanı Ak Parti Mardin İl Başkan Yardımcısı İbrahim Sincar, yaptığı açıklamada, “Bugün bu oylamayla AK Parti istişarenin en güzel örneğini gerçekleştiriyor. İlimizde bulunan sivil toplum kuruluşları büyük bir heyecanla oylarını kullandılar. Sonuçların Mardin’imiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu. 

“TÜRKİYE'Yİ YÖNETECEK KADROLARI BELİRLİYORUZ”

Temayül yoklamasında oy kullanan Midyat Genç Girişimciler ve Genç İşadamları Derneği (MİGİAD) Başkanı Zeki Çiçek, Türkiye'de milletvekili adayı belirlemede ilk defa sivil toplum örgütlerinin fikrinin alındığını belirterek, böyle bir uygulamanın daha önce hiçbir parti tarafından yapılmadığını anımsattı. Çiçek, “AK Parti’nin ilk defa böyle bir uygulamaya imza atması çok güzel bir adım ve demokrasi şöleni. Biz sadece aday adayı belirlemiyoruz. Türkiye'yi yönetecek kadroyu belirliyoruz. Bütün Mardin için hayırlı olsun ve diğer siyasi partilere örnek olsun” dedi.

“HALKIN SESİNİ DİNLEMESİ ÇOK ÖNEMLİ” 

AK Parti’den bu dönem böylesi bir uygulamanın yapılmasının çok memnun verici olduğunu ifade eden MİGİAD Derneği yönetim kurulu üyesi Mekan Taş ise, “Cumhurbaşkanımız sayın  Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Egemenlik kayıtsız şartsı milletindir’’sözü ile STK’ların AK Parti’den temayüle katılmasının sağlanması ile birlikte tekrar ortaya konmuştur. Bu anlamda partinin halkın sesini dinlemesi çok önemli bir olgudur. Biz bunu hiçbir partide görmedik. Bu bir ilk olarak gerçekten değişimleri gösteren, geleceği yön veren anlayıştır. Sayın Cumhurumuzun sivil toplum kuruluşlarına değer de verdiğini iyi biliyoruz. Böyle bir konumda yer almak ve böyle bir şeye yön vermek çok gurur vericidir” dedi.

SORULMASI ÇOK GÜZEL

Oy kullanmaya gelen STK başkanlarından Midyat Özürlüler Derneği Başkanı Abdulhakim Yıldız da, yapılan uygulamayı çok doğru bulduğunu ifade ederek, “STK’lar demokratik sürecin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bizlere aday adaylarıyla ilgili görüşlerimizin sorulması taktire şayandır. Bizleri daha iyi temsil edebilecek mecliste daha iyi çalışmalara imza atacak isimleri listeye yazdım. Tam 6 kişiyi yazmadım sadece aklımdaki isimleri yazdım. Umarız sonuç hayırlı olur” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.