Anıtlı Köyü'nde 2 bin yıllık anma ayini

Midyat'ta bulunan Meryem Ana Kilisesi'nde, Avrupa'dan gelen Süryanilerin katılımıyla Meryem Ana için anma ayini düzenlendi. Süryaniler, Meryem Ana'nın yerden göğe yükseldiğine inandıkları günde bir araya geldi.

Midyat ilçesinde Meryem Ana Kilisesi'nde, Avrupa'nın birçok ülkesinden gelen Süryanilerin katılımı ile Meryem Ana için anma ayini düzenlendi.

Midyat ilçesine bağlı Anıtlı köyündeki Meryem Ana Kilisesi'nde, Meryem Ana için anma ayini düzenlendi. Süryaniler, miladi takvime göre Meryem Ana'nın yerden göğe yükseldiğine inandıkları 15 Ağustos'ta bir araya geldi. 'Akşamdan sabaha ibadet bayramı' anlamına gelen Şahro Günü'nde kilisede toplananlar, Meryem Ana'yı andı. 2 bin yıllık geleneğe ev sahipliği yapan kilisedeki ayine; Almanya, Belçika, İsveç, İsviçre, Amerika, Fransa, Avusturya, Hollanda'nın yanı sıra Midyat ilçesi ile bağlı köylerinde yaşayan yüzlerce Süryani vatandaş, papaz, rahip, rahibe ve Şemmaslar katıldı. Tur Abdin Metropoliti Yardımcısı Hori Gabriel Aktaş'ın yönettiği ayinde İncil ile ilahiler okundu, dualar edildi, tütsüler yakıldı. Ayine katılanlara ayrıca Meryem Ana Kilisesi çalışanları tarafından hazırlanan yemek ikram edildi

19 Ağustos 2023 Cumartesi 10:11

VİDEOYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Videolar