Anadolu Lisesi’nde Tübitak Fuarı

Anadolu Lisesi’nde Tübitak Fuarı

Öğrencilerin İcatlarından Oluşan Sergi, Törenle Açıldı

A+A-

Midyat Anadolu Lisesi ve TÜBİTAK işbirliği ile “Bilim Fuarı ve Bahar Şenliği” düzenlendi. Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleşen fuarda öğrenciler projelerini görücüye çıkardı.

Her yıl seçilen pilot okullarda düzenlenen TÜBİTAK bilim fuarları kapsamında bu yıl Midyat Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen proje sergisinin açılışını Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk yaptı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün TÜBİTAK ile ortak yürüttüğü her yıl geleneksel hale getirilen Bilim Şenliği, Midyat Anadolu Lisesi’nde düzenlendi.

Okul öğrencileri, TÜBİTAK’ın da desteği ile yıl boyunca matematik, fizik, kimya ve biyoloji bilim dallarında yıl boyunca hazırladıkları projeleri sergilediler. Şenlikte ayrıca öğrenci velilerinin katkılarıyla hazırlanmış bir yemek kermesi de yer aldı.

Bilim şenliğine Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Ağır Ceza Reisi Sezgin Güverçin,Kaymakam Yazı İşleri Müdürü M. İsa Kurnaz, Milli Eğitim Müdürü Vekili Şirin Avcı, çok sayıda kurum müdürleri, üniversiteden akademisyenler, protokol üyeleri ile çeşitli okulların idareci öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Toplam 20 projeden oluşan Midyat Anadolu Lisesi TÜBİTAK Bilim Fuarı açılışında bir konuşma yapan Okul Müdürü Mehmet Şerif Candemir, öncelikle bilim fuarının açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, bilimsel düşüncenin, bilimsel çalışmanın önemine değindi. Temel hedeflerinin Midyatlı öğrencilere bilimsel gelişmeleri, teknolojiyi ve proje hazırlamayı kavratmak olduğunu belirten Candemir, bilim şenliğinde emeği geçen öğretmenler öğrenciler ile velilere teşekkür etti.

PROJELER ÖĞRENCİLERİN HAYAL DÜNYASINA YANSIDI”

Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Tübitak Proje Yürütücüsü Abidin Gümüş de, idealist, üretken, birikimli ve bilime meraklı gençler yetiştirmeyi amaçladıklarını kaydederek, öğretmenlerin desteği ile geliştirilen projelerin, öğrencilerin hayal dünyasındaki icatların yapılmasına ve hayal dünyalarındakilerin gerçekleştirilmesine imkân sunduğunu ifade etti.

Gümüş, bu tür faaliyetleri geleneksel hale getireceklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Milli eğitim bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliği ile yaklaşık bin okulun katıldığı bilim fuarı etkinliğini okulumuzda da gerçekleştirdik. Buradaki amacımız; çocuklarımızın kendi yetenekleri, kabiliyetlerini keşif etmeleri noktasında çocuklarımız yaptığı projeleri kendi velilerine ve Midyat halkının takdirine sunmaya yöneliktir. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerin yoğun çalışması sonucu 20 bilimsel proje sergilendi. Bununla birlikte deneyler, fizik, kimya, biyoloji laboratuarımızdaki deneyler ve netice itibariyle öğrencilerin bu görsellerden ve bilimsel verilerden yararlanması en büyük hedefimizdi. Buna ulaştığımız için teşekkür ediyorum ve ayrıca hem bakanlığımıza ve TÜBİTAK’a teşekkür ederim”

Anadolu Lisesi öğrencilerince hazırlanan Projeleri tek tek gezen davetliler öğrencilerden yapmış oldukları projeler hakkında bilgi aldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum