Amerika merkezli El Hurra Midyat’ta Belgesel Çekti

Amerika merkezli El Hurra Midyat’ta Belgesel Çekti

Midyat, yerli film ve dizi yapımcılarından sonra şimdi de Amerikalı yapımcıların gözdesi oldu.

A+A-

Midyat, yerli film ve dizi yapımcılarından sonra şimdi de Amerikalı yapımcıların gözdesi oldu. Sahip olduğu mimari yapı ve sosyal kültür dokusu ile yerli ve yabancı dizilerin çekim platosu olan tarihi kent Midyat’ta, Amerika’nın resmi yayın kanalı El-Hurra da belgesel çekti.

Amerika’dan yayın yapan ve Arap dünyasının en büyük üçüncü kanalı El Hurra TV, Midyat’ta yaşayan Süryaniler ile Mıhallemilerin belgeselini çekti. ABD’nin resmi yayın kanalı olan El Hurra da her ay yayımlanan Stories With Arkam Khuzam (Ekrem’in Hikâyeleri) isimli popüler belgesel programı, Türkiye’de ilk kez Midyat’ta Süryaniler ile Mıhallemilerin yaşam kültürlerini konu alan 60 dakikalık belgesel çekti.

Mıhallemiler’in yaşadığı Mercimekli (Habsunnes) Köyü ile Süryanilerin yaşadığı Elbeğendi (Kafro) Köyleri’nde gerçekleşen ve yaklaşık bir hafta süren çekimlerde Program Yapımcısı Daniel Abdulfettah, Program Sunucusu Ekrem Khuzam, Yönetmen Naim Şuweyfati ve 13 kişilik ekip hazır bulundu.

Program Yapımcısı Daniel Abdulfettah, Türkiye’de ilkkez bir belgesel çekimi için geldiklerini söyleyerek, Midyat’taki farklı inanç ve kültürlerden insanların din, dil, kültür ve ırk farkını gözetmeden birlikte yaşamasının çok anlamlı olduğunu ve bu gibi örneklere dünyanın ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

“MİDYAT ÇOK ÇEKİCİ BİR YER”

Farklı inanç ve kültürlerden insanların birbirleriyle olan güzel diyaloglarından dolayı Midyat’ta belgesel çekmeyi kararlaştırdıklarını belirten Abdulfettah, “Belgeselimizde Midyat’ı Dünya’ya ilkkez tanıtmış olacağız Burası çok çekici bir yer. Midyat’ta büyük bir tarih var ve bu tarihle iç içe dopdolu bir yaşam alanı da var. Mesela bir çocuk burada dünyaya geldiğinde dört dille iççe doğuyor. Bu çocuk büyüdüğünde Süryanice, Kürtçe, Türkçe ve Arapça konuşabiliyor.  Bizim belgesel programı hikâyeleri konu aldığından Midyat’ta yaşayan Süryaniler ve Mıhallemilerin yaşam kültürlerini ve Süryanilerin geri dönüşlerini işlemek istedik. İki bölüm halinde 30’şar dakika şeklinde bu çekimler gösterilecek” dedi.

“ZAMAN TÜNELİNİN İÇİNDEYMİŞ GİBİYİM”

Midyat’ta yaşayan insanların derin bir kültüre sahip olduklarını yeni öğrendiğini ifade eden Program Sunucusu Ekrem Khuzam da, “Bu bölge insanında bir kültür kodları var. Bölgeyi oluşturan tüm unsurlar gerçek anlamda kendi kültürüne çok hâkimler ve burada yaşayan insanların kendi kültürleri ve dilleri arasında da müthiş bir diyalog var. Midyat’a gelmeden aslında bu kadar geniş ve derin bir kültür beklemiyordum. Burada adeta mest oldum. Kendimi zaman tünelinin içindeymiş gibi gördüm ve bunu hissettim. Şuan da Midyat’ta haddinden fazla çok güzel hikâyenin olduğunu ben gördüm. Hatta burada ki her insan başlı başına bir hikâyedir. Midyat’a geldiğim için çok mutluyum. Galiba Midyat’tan kolay kolay ayrılamayacağız. Ayrılsak da artık sık sık dönüp geleceğimizi ve Midyat’ı tüm Dünyaya tanıtacağımızı bilmenizi istiyorum” şeklinde konuştu.

“AMERİKALILAR MİDYAT’I KEŞFETTİ”

Amerikalıların Midyat’ı keşfettiğini söyleyen Mıhallemi Dinler Arası Diyalog Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan ise, on binlerce kilometreden Amerika’dan yayın yapan ve Arap dünyasının en büyük üçüncü kanalı olan El Hurra’nın, Midyat’ta yaşayan Süryaniler ile Mıhallemilerin belgeselini çekmesinden dolayı büyük bir sevinç yaşadıklarını vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum