'AKP'nin yargıçlarını yıkacağız'

'AKP'nin yargıçlarını yıkacağız'

Kılıçdaroğlu: AKP'nin yargıçları karşımıza çıksa da hepsini yıkacağız, hepsini geçeceğiz.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Önümüzde engeller olsa da, Özel Yetkili Mahkemeler olsa da, AKP'nin yargıçları karşımıza çıksa da hepsini yıkacağız, hepsini geçeceğiz'' dedi.

Adana Havalimanı'nda çok sayıda partili tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, burada partilileri selamladı.
Kılıçdaroğlu, daha sonra Kıbrıs, Obalar ve Saydam caddelerinden parti otobüsü ile geçerek, esnafı selamladı.

Kılıçdaroğlu'nun gezisi sırasında bazı partililer ve gazeteciler ile Çevik Kuvvet polisleri arasında gerginlik yaşandı.

Mesut Dağdemir isimli bir vatandaşın vefatı nedeniyle Obalar Caddesi'nde bulunan taziye evini ziyaret eden Kılıçdaroğlu, bu sırada depremzede olduğunu belirten bir vatandaşın talebini de dinledi.

Daha sonra partisinin İl Başkanlığını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada partililere yaptığı konuşmada, Adana'nın kan kaybeden bir kent olduğunu söyledi.
Adana'da işadamları ile buluşacağını belirten Kılıçdaroğlu, kent için düşündükleri planları tartışacaklarını bildirdi.

CHP'yi emeğin dünyasının yanı sıra iş dünyasına da anlatacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, konuşması sırasında sigortasız çalıştığını belirten bir dönerci ustasının da derdini dinledi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
''CHP'nin siyasetinin temelinde insan vardır. Hiç kimseyi ötekileştirmeden bütün yurttaşları kucaklamak ve onlarla beraber aydınlık Türkiye'yi kurma azmimiz var. Bu azimle yolumuza devam edeceğiz. Önümüzde engeller olsa da, Özel Yetkili Mahkemeler olsa da, AKP'nin yargıçları karşımıza çıksa da hepsini yıkacağız, hepsini geçeceğiz.

Bir ülke düşünün gazetecileri, yazarları, üniversite hocaları hapiste. Halkın iradesi ile parlamentoda görev yapmak üzere seçilip gönderilen milletvekilleri hapiste. Bu tutukluluğun yapısını değiştirmemiz lazım. Bu anlayışı değiştirmemiz lazım. Bu ülkeye özgürlüğü ve demokrasiyi getirmek için mücadele etmemiz lazım.''

Kılıçdaroğlu, partiye gelirken bir vatandaşın ''12 Eylül rejiminden daha kötü durumdayız'' diye bağırdığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

''Doğrudur. Ben niye söyledim '1940'ların Almanya'sında kurulan toplama kamplarının 21. yüzyıldaki versiyonu Türkiye'de kuruldu' diye. Bunun için. Toplama kamplarına karşı çıkacağız. Adam gibi yargılamaya evet. Hukukun üstünlüğüne evet. Hiç bunlara itirazımız yok ama iktidarı eleştirdi diye milletvekiline fezleke düzenleyen savcı yarın herkes için bu kararı alabilir. Bu fezlekeyi düzenleyebilir. Yurtdışından adam 'beni aramışsınız' diye geliyor. Kaçacak diye tutukluyorlar. Ne demek ya. Bu hukuk anlayışı demokrasinin kabul edeceği bir hukuk anlayışı değildir. Buna AKP'nin hukuku diyoruz.''

Kılıçdaroğlu, dün Türk-İş Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmayı da hatırlatarak, ''Bedel ödemeden hakkınızı alamazsınız. Bedelini gerekirse ödeyeceğiz. Bedel ödemek için gerekirse yola çıkacağız. Ne yaparlarsa yapsınlar bu halk için halkın özgürlüğü için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Korkarak yol alınmaz. Demokrasi karşıtlarına, baskı ve zorbalığa karşı mücadele edeceksiniz. İşte bu çocuklarınıza bırakacağınız en güzel mirastır'' dedi.

-Kadın kolları ile toplantı-

Kılıçdaroğlu, daha sonra kadın kolları üyeleri ile yaptığı toplantı da ise, AK Parti iktidarı döneminde kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığını öne sürdü.

Bunu kadınların her yerde anlatması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, kadınlardan Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığının kazanılması için çok çalışmalarını istedi.

Kılıçdaroğlu, annelere çok büyük görev düştüğünü belirterek, ''Ben parasız üniversite istiyorum diyen çocuk 19 ay hapiste kalıyorsa onun anneleri hepimiz anneleridir'' dedi.

Gazetecilerin ''yazmaktan korktuğunu'' belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

''Medya üzerinde büyük bir baskı var. Medya çalışanları bunu ifade ediyor. Eğer medya üzerinde baskı varsa, medya gerçekleri halka anlatamıyorsa benim haber alma hakkım engelleniyordur. Medya üzerindeki baskı halka yapılan baskıdır. Medyanın özgürlüğünün kısıtlanması halkın özgürlüğünün kısıtlanması demektir. Onun için biz medya ister sağdan ister soldan demeden, bizi desteklesin veya desteklemesin her medyanın özgürce haber yapmasını isteriz. Bizi eleştirirler veya överler o ayrı bir şey. Medya dediğiniz halkın haber almaya ulaşacağı kanaldır. O nedenle bizim bu alanda daha duyarlı olmamız lazım.''

-Futbolda şike soruşturması-

Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin futbolda şike soruşturmasıyla ilgili gelişmeleri sorması üzerine, şöyle konuştu:

''Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu aşamadan sonra yapacağı bir şey var. Yasa aynen geçerse parlamentodan zorunlu olarak onaylayacaktır. Onayladıktan sonra arzu ederse Anayasa Mahkemesi'ne iptali, yürürlüğü durdurmayla ilgili başvurusu olacaktır. Onun dışında Sayın Cumhurbaşkanı'nın yapacağı fazla bir şey yok.''

Kılıçdaroğlu, bir soru üzerine de, gazetecilerin yıpranma haklarının geri verilmesi konusunda her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından görme engelli bir gencin sorunlarını dinledi.

A.A.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.