AKP’nin dindar toplum ajandası

AKP’nin dindar toplum ajandası

Dindar nesil için tüm kesimlere ulaşmayı hedefleyen AKP 1 milyar TL harcayacak.

A+A-

AKP’nin dindar toplum projeleriyle bugün için yüzde 22 olan yaz Kuran kurslarına katılan ilköğretimdeki öğrenci oranı, 2016’da yüzde 35’e çıkarılacak. Kuran kursu öğrenci sayısı yüzde 50 arttırılacak. 5 yılda 560 bin engellinin evine din hizmeti götürülecek. “Ahlaki yozlaşmayı önlemek için” tam 130 bin hutbe ve vaaz okunacak.

FIRAT KOZOK / CUMHURİYET

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Muhafazakâr, demokrat, dindar bir nesil yetiştirmek istiyoruz” sözleriyle ilgili tartışma sürerken, AKP iktidarı “dindar toplum için” kesenin ağzını açacak. 7’den 70’e tüm kesimlere ulaşmayı hedefleyen iktidar, Diyanet’in projeleri için 5 yılda 1 milyar TL harcayacak.

Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında, kendisini “din tüccarı” diye eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Dindar nesil yetiştireceğiz. Muhafazakâr, demokrat partisi kimliğine sahip bir partiden ateist bir gençlik yetiştirmemizi mi bekliyorsun?” yanıtını vermişti. Erdoğan’ın bu sözleri gündemi değiştirirken, hükümetin dindar toplum için 5 yıllık ayrıntılı planı da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlandı. Türkiye’de cuma namazı kılan toplam cami cemaati sayısının 18 milyon 757 bin 740 olduğu belirtilen strateji raporunda, vakit namazı kılan cemaat sayısı da 14 milyon 206 bin 662 olarak ifade edildi.

Rapora göre Diyanet, 2012-2016 yılları arasında çocuklardan yaşlılara, camilerden cezaevlerine kadar birçok kesime ve gruba yönelik çalışmalar yapacak. Bu kapsamda Diyanet tarafından yurtiçinde düzenlenen konferans sempozyum ve benzeri faaliyetlere katılan kişi sayısının 2012’den 2016’ya kadar 200 bin kişi arttırılarak 450 bin kişiye ulaştırılması hedefleniyor. Bu yıl için cezaevleri, huzurevleri, yetiştirme yurtları ve hastanelerde kalan 160 bin kişiye hizmet götüren Diyanet, 5 yıl sonra bu rakamı da 400 bine çıkarmayı öngörüyor.

5 yılda 1 milyar lira harcanacak

Toplam 105 altında toplanan bu eylem planını uygulamak için devlet, elini cebine atacak. “Din hizmetlerini toplumun tüm kesimlerine ulaştırmak ve etkinliğini arttırmak” ana başlığı için 2017’ye kadar tam 575 milyon 352 bin TL harcanacak. Diyanet, toplumsal sorunların çözümünde etkin rol alabilmek için de aynı dönemde 52 milyon 608 bin TL’lik bir bütçe kullanacak. Strateji planının hemen hemen en önemli konuları arasında yer alan “ahlaki yozlaşmayı önlemek” için de 42 milyon TL harcanacak. “Dindar toplum projesi” için 5 yılda toplam 1 milyar 5 milyon 80 bin TL’nin harcanması öngörülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.