AKP'li komisyon üyesi söz verdi

AKP'li komisyon üyesi söz verdi

12 yıllık kesintili eğitim 'Kız çocuklarını okuldan koparacak' eleştirisine yanıt verdi.

A+A-

Akşam- 12 yıllık kesintili eğitim 'Kız çocuklarını okuldan koparacak' eleştirisine AKP'li üye Çiğdem Münevver Ökten'den yanıt geldi: Kimse endişe duymasın. Ortak akılla hareket edeceğiz. Tüm korkuları bertaraf edecek bir karar çıkacak.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kurulan alt komisyondan önemli karar... Komisyon, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran, ancak ilköğretim 4. sınıftan itibaren öğrenciye açık öğretim yolunu açan teklifle ilgili çalışmasını geniş tutma kararı aldı. Komisyonun bu kararı almasında 'Kız çocuklarının eve hapsedilmesine ve erkenden evlendirilmesine' yol açacağı kaygısı etkili oldu. Komisyon, bugün STK'ları dinlemek için işbaşı yapacak. Toplantıya; Eğitim Reformu Girişimi, AÇEV, Türk Eğitim Sen, Geleceğimizin Çocukları Vakfı, Gazi ve ODTÜ'nün eğitim fakültesi temsilcileri davet edildi.

TÜRKİYE'DE HİÇ KİMSE KORKMASIN

Komisyonun AKP'li üyesi Mersin Milletvekili Çiğdem Münevver Ökten, çalışma için belirledikleri 3 prensibi şöyle aktardı: İstişare, toplumsal mutabakat ve en doğrusu ne ise ona riayet edilmesi.

Hiç kimsenin en ufak bir endişe duymamasını isteyen Ökten, alt komisyonda yapılacak çalışma için AKŞAM'a şu açıklamalarda bulundu: Hepimiz ortak akılla hareket etmek zorundayız. Çünkü söz konusu olan gençler ve çocuklar. Öğretmenliğimin yanı sıra STK'larda aktif görev alan aktivist bir kimliğe de sahibim. Türkiye'de hiç kimse korkmasın. Korkular üzerinden değil, gençlerin, kız ve erkek çocuklarının, engellilerin, korunmaya muhtaç çocukların gerçeği üzerinden hareket edeceğiz. Tüm korkuları bertaraf edecek bir karar çıkacağına inanıyorum.

EMİNE ERDOĞAN TAKİBE ALDI

BAŞBAKAN Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan 12 yıllık zorunlu eğitimi 4+4+4 olarak düzenleyen teklifle ilgili yükselen eleştirileri yakından izliyor. Kız çocuklarının okullaşmasında sorun çıkacağına yönelik tepkiler üzerine ilgili birimlerle görüşen Erdoğan, hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanlığı'nın gündeminde olan tartışmaları sordu. AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana kız çocukları ve kadınların eğitimi için yoğun çaba harcadığını belirten Emine Erdoğan, büyük destek verilen kampanyalarla özellikle okullaşma oranında çok yüksek rakamlara ulaşıldığını hatırlattı. 'Bu orandan geri dönüşe izin verilmemeli. Kız çocukları olumsuz etkilenmesin' dileğini iletti. Hem konuyu takip eden bakanlıklar hem parti olumsuzluğu engelleyecek formül arayışında.

'HAYDİ KIZLAR OKULA DEDİK'

AK Parti'li komisyon üyesi Ökten, partisinin eğitime yaklaşımını şöyle anlattı: İktidara geldiğimizden bu yana çocuk gelinlerin olmaması için 'Haydi Kızlar Okula', 'Baba Beni Okula Gönder' adlı birçok kampanya başlattık. Önümüzdeki teklifi masaya yatıracağız. Toplumun her noktasındaki görüşü alacağız, yalnız siyasi görüşü demiyorum, çünkü siyasi görüşler kendi içinde korku barındırdığı için doğru yol aldırmaz. Empoze edilen korkuları pompalamak için oldukça erken. Bekleyin, çalışalım, süreci net bir şekilde göreceğiz. Artıları ve eksileri önümüze koyup, ona göre çalışacağız.

MHP, TÜSİAD'I ÇAĞIRACAK

Alt komisyonun MHP'li üyesi Özcan Yeniçeri, AK Parti'den teklifi geri çekmesini istediklerini belirterek, 'İmam hatiplerin ortaokul bölümü açılacaksa başka formüller bulunabilir. Bunun için ilköğretimin tüm sistemini allak bullak etmeye kimsenin hakkı yok' dedi.

Teklifin, çocuk gelinlere yol açacağı endişelerine hak veren Yeniçeri, şöyle devam etti: Temel eğitimde açıköğretim olmaz. Bunun adı cehalettir. Geçmişte Suna Kan için bir yasa çıkarılmıştı. Benzeri yapılabilir.Yeniçeri, TÜSİAD'ı da komisyona çağırıp dinleyebileceklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.