“Ak Parti’den daha İslamcı, HDP’den de daha Kürdüz”

“Ak Parti’den daha İslamcı, HDP’den de daha Kürdüz”

Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Mahmut Kılınç, Midyat’ta gazetecilerle bir araya geldi.

A+A-

Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Mahmut Kılınç, Midyat’ta çıkan yerel gazete ve ajans temsilcileri ile bir araya geldi.

Hüda-Par’ın desteklediği Mardin Bağımsız Milletvekili Adayı Mahmut Kılınç, Midyat’ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. SizinMedya .Com Haber Müdürü Mehmet Halis İş’in de yer aldığı yemekli toplantıda seçim çalışmasına başladığını bildiren Mahmut Kılınç, “Hüda-Par çatısı altında bu yola çıktım. Amacımız ülkeye fayda sağlamaktır. Parti olarak bağımsız girme kararı aldık. Partim beni buradan vekil aday olmamı uygun gördü.” dedi.

“TÜRKİYE KAMUOYU MAĞDURDAN YANA TAVIR ALIYOR”

Parti olarak amaçlarının Meclis'te yer almak olduğunu belirten Kılınç, bunun için yoğun çalıştıklarını söyleyerek, “Geçen döneme nazaran farklı bir teveccüh var bizlere. Seçim günü bunun yansıması nasıl olur bizde bunu kestiremiyoruz. 6-8 Ekim olaylarının etkisini şu anda seçim çalışmalarımızda görebiliyoruz. Bölgemizde bir vahşet yaşandı. Bunun iki tane suçlusu var, biri halkı sokağa çağıranlar, diğeri de seyredenler. Tabi bu olaylar bu seçmen üzerinde, bölge halkı üzerinde ciddi bir etki bıraktı. Eskiden beri bölge halkı hatta Türkiye kamuoyu mağdurdan yana tavır almışlardır. Bu sefer mağdur biziz, bölge halkı da bunu gördü. 6-8 Ekim olaylarının en büyük mağduru bizim camiadır, partimizdir, sivil toplum kuruluşlarımızdır. Halkımız bu olayların sorumlulardan hesabını demokratik bir ortamda, sandıkta soracaktır. Biz buna inanıyoruz” dedi.

“AK PARTİ’DEN DAHA İSLAMCI, HDP’DEN DE DAHA KÜRDÜZ”

Diğer partilerin seçmene verebilecekleri bir vaadinin kalmadığını belirten Kılınç, HDP’yi kastederek, “Bir siyasi parti geçen seçimde bir ideolojiyi ön plana çıkararak “oyunuzu kendinize verin” diyordu. Eskiden bölge halkına hitap eden o parti şimdi “ben Türkiye partisi oldum” diyor. Söylem ve eylemleriyle, Kürt kimliği ile ön plana çıkan, Kürtlerin hassasiyetini gözeten kişiler aday gösterilmemişse, nasıl olacak ta “kendi oyunuzu kendinize verin” diyecekler. Eğer iktidara mensup bir milletvekili adayı “biz bölgede seçim çalışmalarını yapamıyoruz, köylere gidemiyoruz” diyebiliyorsa seçmen bunun hesabını soracaktır. Herkes biliyor ki, İslami hassasiyetleri ön planda olan, mütedeyyin kesim iktidar partisini tercih ediyor. Bu sefer taban da gösterilen adaylardan muzdarip, “İslamcı mıdır, değil midir?” diye. Rakiplerim olduğu için benim bir değerlendirme yapmam doğru olmaz, ama tabandan, ilçe teşkilatlarından, il teşkilatından bu konuda ciddi şikayetler var. Bunu siz de duymuşsunuz, şahit olmuşsunuzdur. Yani biz şunu diyoruz, Ak Parti’den daha çok İslamcı, HDP'den de daha çok Kürdüz. Onun için ortak şemsiye biziz ve bunu ciddi söylüyorum. Adaylar konusunda siyasi partilerin ciddi sıkıntıları var, bunun yansımalarını görüyoruz. Hem iktidar partisinin hem de muhalefet partilerinin “adaysız olduklarına” dair çeşitli açıklamalar duyuyoruz. Bu durumda biz hem bir alternatifiz hem de bir şansız bölgemiz için. Halkımızın bunu iyi değerlendireceğine inanıyoruz” dedi. 

“HAKSIZ BİR BARAJ SİSTEMİ VAR”

Hüda-Par’ın kuruluşundan bu yana seçim barajına karşı çıktıklarını ifade eden Kılınç, “Biz baraj sistemine karşıyız. Herkesin mecliste temsil edilmesinden yanayız. Seçime bağımsız milletvekili adayları ile girmemizin ana etkenlerden biri de seçim barajı sistemidir. Gönül isterdi ki partimiz adına Türkiye genelinde aday gösterelim ve şu anda ceketlerimizin yakasında partimizin rozetleri olsun. Ama haksız bir baraj sistemi var, açık ve net söylüyorum. Biz barajın olmamasından yanayız, olacaksa de makul bir seviyeye çekilmelidir. Çünkü herkes, tüm siyasi fikirler mecliste temsil edilmelidir. Elbette bir bağımsız adayın mecliste temsiliyeti olan partilerle seçimde yarışması çok güçtür. Biz seçmene uzak değiliz, hep seçmenle iç içe olduk, ama bölgede şuanda iki dev ile güreştiğimizin de farkındayız.” dedi. 

Toplantıda Hüda-Par Mardin İl Başkanı Şehmus Akman, Midyat İlçe Başkanı İsa Altunkaynak ve yönetim kurulu üyeleri hazır bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum