AK Parti neden oy alıyor?

AK Parti neden oy alıyor?

’Stockholm Sendromu’ teşhisiyle yetinmeyen CHP, AKP’nin neden her seçimde yüksek oy aldığını bilimsle oalrak araştıracak.

A+A-

12 Haziran seçim sonuçlarını 'Stockholm Sendromu' ile açıklayan CHP, bu teşhisle yetinmiyor. CHP, AKP'nin her girdiği seçimde oylarını artırmasının sırrını çözmeye çalışıyor.

Ana muhalefet partisi, oy verme davranışını belirleyen etkenleri araştıracak. 2002'den bu yana yapılan seçimlerin analizinin yapılacağı çalışmada etnik kimlik ve aidiyet gibi unsurların oy verme üzerindeki etkisi de incelenecek

CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu (BYKP) siyasetin son on yılına damga vuran AKP'nin seçim zaferleriyle çıktığı 2002 yılından bu yana olan tüm seçimleri ve bu seçimlere yönelik seçmenin oy verme davranışlarını mercek altına aldı.

BYKP tarafından son Parti Meclisi'ne sunulan ön raporda, oy verme davranışı analizi, politika geliştirme çalışmaları hakkında bilgi verildi. Akşam'ın haberine göre; Ön raporda şu ifadelere yer verildi:

PROJEKSİYONLAR GELİŞTİRİLECEK: Son yıllarda öne çıkan muhafazakarlık, milliyetçilik, dindarlık, laiklik ve İslamcılık gibi sosyo kültürel etkenlerin, etnik kimlik ve etnik aidiyeti gibi unsurların oy verme davranışları üzerine etkileri incelenmektedir. Bu etkenlerden yola çıkarak, önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde seçmenlerin oy verme davranışına temel teşkil edecek projeksiyonlar geliştirilmekte ve incelenmektedir.

STRATEJİLERE IŞIK TUTACAK: Bu etkenlerin derinlemesine analizi, seçmenlerin genel yaklaşımlarının iyi izlenmesi ve değerlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda seçmen gruplarına yönelik stratejiler ele alınmaktadır. Bu çalışmanın CHP'nin seçmen desteğini artırmak için geliştireceği farklı seçim stratejilerinin belirlenmesine ışık tutması hedeflenmektedir.

ÖRGÜTE REHBER OLACAK
Tüm il, ilçe analizlerinin yer alacağı, kamuoyu araştırması yapan bütün kuruluşların geçmişteki araştırmalarının kapsamlı bir değerlendirmesi ve 2002'den bu yana seçim sonuçlarını değerlendiren çalışmaların analizini de içeren çalışma, örgütlerimiz, yöneticilerimiz ve milletvekillerimiz için önemli bir rehber olacaktır. Çalışmanın gelecek PM öncesi bitmesi hedeflenmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.