Ahmet Türk’ten ‘Cizre ve Kobani’ Açıklaması

Ahmet Türk’ten ‘Cizre ve Kobani’ Açıklaması

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, ziyareti sonrası gazetemize önemli açıklamalarda bulundu ve gündeme ilişkin soruları cevapladı.

A+A-

HDP Mardin Milletvekili Gürsel Yıldırım, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve beraberinde ki heyet, Midyat’ta geçtiğimiz hafta açılan HDP’nin yeni hizmet binasına hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Midyat’a gelen heyet, Cumhuriyet Bulvarı üzerinde bulunan HDP ilçe başkanlığı hizmet binası önünde kalabalık bir partili grup tarafından karşılandı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Gürsel Yıldırım, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve beraberindeki heyet, HDP Midyat İlçe Eşbaşkanları Hüseyin Alper ve Harbiye Demir’i yeni hizmet binasındaki makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, ziyareti sonrası gazetemize önemli açıklamalarda bulundu ve gündeme ilişkin soruları cevapladı.

“BU EKONOMİK KAYNAKLARLA HİZMET ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Büyükşehir belediyesinin imkanlarıyla vatandaşın beklentilerini karşılamakta zorluk çektiklerini belirten Türk, “Açık söylemek gerekirse imkanlar ile beklentiler arasında çok büyük farklar var. Beklenti çok büyük, ama imkanlara baktığımız zaman halkımızın bütün bu beklentilerini anında yerine getirme konusunda sıkıntılar çekiyoruz. Bu farklı bir şekilde anlaşılmasın. Mutlaka bize düşen sorumluluk çerçevesinde görevimizi yerine getirmeye çalışırız, kendimizi zorlarız. Büyükşehir yasası ile ilgili sadece Mardin’in değil, bütün büyük şehirlerin bir tepkisi var. Yani İller Bankası'ndan gelen ödenek ile koskoca bir eyaleti yönetmek ve hizmet etmenin bu ekonomik kaynaklarla mümkün olmadığını bugün merkezi hükümette biliyor, herkese biliyor. Ama tabiî ki halkın talep ettiği şeyi de mutlaka beklentisi var onu da yerine getirme çalışırız. Bütün imkanlarımızı halkımızın hizmetine sunmaya çalışıyoruz.”

BELEDİYENİN ARAÇ PARKINA TAKVİYE

Türk, halka daha kaliteli ve hızlı hizmet vermek için araç parkını geliştireceklerini belirterek, bu kapsamda 16 Milyon TL’lik araç alımı gerçekleştireceklerini söyledi. Başkan Türk, konuşmasının devamında şunları ifade etti: 

“Belediyecilikte iş makineleri araç ve ekipmanları çok önemlidir. Şu anda projelerimizi hazırlıyoruz. Ulaşım açısından eksiklerimiz var, inanıyorum ki 1-2 ay içinde kararını çıkardık, kredisini de bulduk 16  Milyon TL’lik ulaşım için, yeni iş makineleri için para ayırdık. Yine ilçeler ile merkez arasında ki ulaşımı sağlamak için otobüsler alıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız son safhaya gelmiş bulunmakta. Tabiî ki sıkıntılar sadece bir yerde değil, tüm köylerde var.  Bugün hangi köyümüze bir mahalle diyebiliriz? Yani yapılışıyla, onarımıyla, sokağıyla.”

“DÜNYANIN KÜRTLERE BAKIŞI DEĞİŞTİ”

Türk, “Bugün Kürt mücadelesi çok farklı bir noktada. Birincisi içerde artık bir güçtür ve Türkiye'deki demokrasi güçleriyle birlikte bu ırkçı, faşist anlayışı yıkamaya yönelik ciddi bir çabanın içinde. İkincisi dünyadaki, Ortadoğu’daki bir savaş Kürtlerin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Kürtsüz demokrasinin olamayacağını göstermiştir. Düne kadar Kürtleri terörist ilan edenler bile Ortadoğu'nun kaderinde ancak Kürtler müdahil olduğu zaman değişebilir, o inanca varmış. Ve bugün yavaş yavaş dünyadaki bakış açısı, Kürtler ile ilgili Kürt mücadelesi ile ilgili bakış açısında da önemli bir değişik var. İşte tam bu fırsatları yakalamışken birbirimizi yıpratarak ve bu mücadeleye zarar verecek bir noktaya götürmeme konusunda hassasiyete göstermemiz lazım. Halka iyi anlatmamız lazım. Biz açığız, eksiğimizi halkımızla paylaşırız ve bu konuda da kabul edin, özür dileriz, sizlerde özür dileyin. Ama yanlış, antipropaganda şeklinde geliştirilmek istenen patikalara karşı da önlem almak lazım, halkı duyarlı hale getirmek lazım.” diye konuştu

“KÜRTLER OLMASAYDI IŞİD ORTADOĞU'YU TESLİM ALIRDI” 

Hiçbir halkın, hiçbir devletin gösteremediği kadar Kobani’de can fedai bir şekilde bir direnişi sürdürüldüğünü kaydeden Türk, şunları söyledi: 

“Bugün gerçekten hiçbir halkın, hiçbir devletin gösteremediği kadar Kobani de gerçekten can fedai bir şekilde bir direniş sürdürülüyor. Aldığımız bilgilere göre, yavaş yavaş IŞİD'in moralinin bozulduğu ve geriye doğru çekildiğini ve mahallelere de yavaş yavaş PYD’nin ve Kürt güçlerinin egemen olduğunu biz görüyoruz. Şengal’de de aynı durum yaşanıyor. Tabi ki bu IŞİD çetelerini de küçümsememek lazım. Yani gerçekten uluslararası destek alan önemli bir güçtür. Eğer Kürtler olmasaydı şimdi Ortadoğu'yu teslim almış olurlardı, inanın ki böyle. Her yerde onların bu büyümesini engelleyen, onlara karşı çıkan tek güçtür. Ancak biz Ortadoğu'daki siyaseti de biliyoruz. İki yüzlü bir siyaset oluşturuluyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, “PYD ile Esat arasında ilişki olduğunu” ifade ederek bizi suçluyor, ama bir taraftan bakıyoruz Esat güçleri bugün Kürtlere saldırıyor. Yani bu sevdiklerinin de hiçbir değerinin olmadığını kendiliğinden ortaya çıkıyor. İlk günden bunun bir iftira olduğunu, Kürtlerin sadece kendi namusunu, onurunu, toprağını korumaya yönelik bir mücadele içinde olduğunu ifade etmiştik.” 

“BARIŞTAN RAHATSIZ OLAN BAZI GÜÇLER DEVREDE”

Barıştan ve demokrasiden rahatsız olan bazı güçler bu dönem de devreye girmesiyle Cizre’de bu olayların yaşandığını ileri süren Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Cizre'de tamamen bir vahşet yaşanıyor. Bu sadece bir grubun, bir cemaatin Kürtlere karşı yürüttüğü bir politika değil. Kürtlerin bu mücadelesinden, direnişinden rahatsız olanlar, barıştan ve demokrasiden rahatsız olan bazı güçlerin aslında bu dönem de devreye girmesiyle gelişen bir durumdur. Cizre halkı da bunun bilincinde. Bugün elbette ki kendi öz savunmasını, kendi hukukunu, kendi ilkesini savunacak, ama bu provokasyonlara da meydan vermeyecek. Bu provokasyonları açığa çıkaracak bir çabanın ve çalışmanın da içinde olduğunu görüyoruz. Cizre halkı gerçekten geleceğini belirlemeye yönelik, demokratik bir geleceği oluşturmaya yönelik kararlı bir mücadelenin içerisinde, biz kendilerini de kutluyoruz. Ve biliyoruz ki Cizre halkı da bazı provokatörlerin görmek istediği bir tabloya izin vermeyecektir.”

“HALKIMIZ BU KİRLİ OYUNUN BİLİNCİNDE”

Hrant Dink cinayetinde sanık durumunda olan birisinin Cizre’ye gönderilmesinin samimiyetsizliği ortaya koyduğunu ifade eden Türk, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Hrant Dink cinayetinde sanık durumunda olan birisinin bugün Cizre gibi hassas bir yere gönderilmesi devletin ne kadar samimi olmadığını gösteriyor, samimiyetsizliğini ortaya koyuyor. Yine aynı şekilde daha Mardin’de iken yine bu cemaatin bir numaralı adamı olan birisinin Vali Yardımcısı olarak gönderilmesi bile Kürdistan’da ikiyüzlü bir politika yürüttüklerini göstermektedir. Biz bunları biliyoruz ve bunları halkımıza anlatıyoruz. Halkımız da bu oynanan kirli oyunun bilincindedir bu kirli oyunu bozmaya yönelik her türlü çabanın içindedir.”

Konuşmanın ardından partililer ve vatandaşlarının sorunlarını ve hizmet taleplerini dinleyen Başkan Ahmet Türk ve beraberindekiler daha sonra Mardin’e gitmek üzere ilçeden ayrıldı.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum