Adliye’ye Misafir Oldular…

Adliye’ye Misafir Oldular…

Hakim ve savcılar öğrencilere mesleklerini tanıttı….

A+A-

Midyat’ta öğrenim gören lise öğrencileri, ‘Toplum ile Barışma ve Kaynaşma Projesi’ kapsamında adliyeye misafir oldu.  Öğrenciler duruşma salonlarını, katip odalarını gezdikten sonra hakim ve savcıları ziyaret ederek onları dinleme fırsatı buldu.

Mardin Valiliği Koordinatörlüğü’nde Sosyal Destek Programı SODES kapsamında Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen, 'Toplum ile Barışma ve Kaynaşma Projesi' çerçevesinde Şenköy ve Çavuşlu Çok Programlı (ÇPL) liselerinde öğrenim gören öğrenciler, adliyeye giderek duruşma sonlarını gezip, hakim ve savcıları ziyaret etti. Öğrenci ve öğretmenler adliyede Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk tarafından karşılandı. 

Mesleki rehberlik kapsamında meslek tercihlerinde yol göstermek, farkındalık sağlamak amacıyla düzenlenen gezide Midyat Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, makamında ağırladığı öğrencilere cüppesini giydirdi, öğrencileri meslekleri ve mahkemelerin işleyişi ile ilgili bilgilendirdi.
Küçükyumuk, öğrencilere mahkeme salonlarını, kalemleri ve duruşmaların nasıl gerçekleştirildiğini anlatarak öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Duruşma salonları ve adliyenin bölümleri gezdirilen öğrencilerinden bazıları hakim, savcı ve katiplerin yerlerine diğer öğrenciler ise duruşma salonundaki sandalyelere oturarak resim çektirdiler. Cübbe giyen ve mahkeme heyetiyle yan yana gelen öğrenciler, salonda renkli görüntüler oluşturdu.

'MESLEKLERİ YAKINDAN TANIDILAR'

Öğrencilerin görerek öğrenmelerinin ileriki hayatlarında meslek seçiminde daha etkili olacağını belirten Proje Koordinatörü Veysi Gültekin, düzenledikleri etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi:
“Şenköy ve Çavuşlu Çok Programlı (ÇPL) liselerindeki öğrencilerimize meslek tanıtımı ve rol model kapsamında adliyeyi, hakim, savcı ve avukatları tanıtmayı amaçladık. Öğrencilerimiz  ilk defa mahkeme salonunda bulunmuş olmalarının heyecanını yaşadılar. Öğrencilerimiz hakim, savcı ve avukatlık mesleklerini yerinde görerek daha yakından tanıma fırsatı buldular.” 

Öğrencilerin geziden çok memnun kaldığı gözlenirken birçok öğrenci gezi sonrası hakim, savcı olmak istediklerini ifade ettiler. Gezinin sonunda öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Yapılan ziyarette, Cumhuriyet Başsavcısı Adnan Küçükyumuk, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sezgin Güverçin, savcı, hakim ve Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Hasan Çini öğrencilere eşlik etti. 

Öğrenciler daha sonra Adliye önünde hatıra fotoğrafı çekti. 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.