Adalet ve Hürriyet Konulu Konferans

Adalet ve Hürriyet Konulu Konferans

Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği (Sed-Der) tarafından organize edilen konferansta “İslam’da Adalet ve Hürriyet” konusu ele alındı.

A+A-

Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği tarafından 2012 yılı kültürel etkinlikleri kapsamında Kutlu Doğum Haftası nedeniyle düzenlenen ‘Adalet ve Hürriyet’ konulu konferansa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Midyat 'ta faaliyet gösteren Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği (Sed-Der) tarafından organize edilen konferansta “İslam’da Adalet ve Hürriyet” konusu ele alındı.

Aziz Önen Lisesi Kültür Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan bölgenin tanınmış âlimlerinden Mele Süleyman Kurşun, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Kuran’ı Kerim’den okuduğu ayet ve Hz. Muhammed’in (sav) yaşantısından örnekler vererek adalet ve hürriyet konusunda mesajlar veren Kurşun, konferansında herkes için adaletin şart olduğunu anlattı.

Herkesin hür bir şekilde inancını yaşamak üzere kilisesi, havrası veya camisine bağlı olarak yaşama hürriyetinin olduğunu vurgulayan Kurşun, “Farklılıklarımız bizim zenginliğimiz, ama bu zenginlik birbirimize karşı üstünlüğümüz anlamına gelmemeli. Dinimiz sadece takvayı üstünlük kabul etmiştir. Dinimiz hata kusur aramayı değil, değer vermeyi öğütlemiştir. Akıl ve sorumluluğu olan herkes birlik ve beraberlik içinde hareket etmeli, adalet ve hürriyeti tesis için çalışmalıdır.” dedi.

Müslümanların sadece kendi aralarında adil davranmaları için değil, bütün insanlarla ilişkilerde adaletli davranması için Kuran’ı Kerim’in gönderildiğini söyleyen Kurşun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İnsan, insan olduğu için adaleti hak etmiştir. Eğer batıl bir sisteme ya da batıl bir dine bağlıysa veyahut batıl bir görüşe sahipse o sizi ilgilendirmez. Onun hesabı Cenap’ı Allah katında görülecektir. Kıyamete kadar İslam Anayasası’nın çok önemli bir maddesini teşkil eden ‘bize olan haklar diğer din mensupları için de vardır ve bizden istenen vazifeler onlardan da istenmiştir.’ Hepimiz birlikte adale sistemini ayakta tutan İslam Devletini koruyacağız ve herkes hür bir şekilde inancını yaşamak üzere kilisesine, havrasına, camisine bağlı olarak yaşama hürriyeti vardır. Hiç kimse dini adına, mezhebi adına, siyasi görüşü adına, bir ırka mensup olması veya coğrafyaya ait olması adına artık ezilmeyecek ve hakları gasp edilmeyecektir.”

Konferansın ardından Midyat Süryani Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Jakop Gabriel ve Ayhan Gürkan, konuşmacı Mele Süleyman Kurşun’u yaptığı açıklamaları nedeniyle kutladı.

Etkinlik kapsamında konferansa gelen konuklara lokma ikramında bulunulurken, konferans sonunda etkinliğe katılanlara Kuran’ı Kerim hediye edildi.

midyat-sizin-medya-2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.