Abdullah Gül: Görev süresi bir an önce netleşsin

Abdullah Gül: Görev süresi bir an önce netleşsin

Gül, 'Cumhurbaşkanlığı süresi kararının bir an önce netleşmesi gerekir' açıklamasında bulundu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanlığı döneminin sonrasıyla ilgili olarak, cumhurbaşkanlığı görevini hakkıyla yapmak dışında bir düşüncesi olmadığını belirterek, "Siyasetle ilgili herhangi bir hesabım ve beklentim yok" dedi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Abdullah Gül, Kanal 24'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. "Fransa'da oylanan Ermeni Soykırımı sorunu sizin için beklenmedik bir şey miydi?" sorusuna Cumhurbaşkanı Gül şöyle cevap verdi:

'SARKOZY AFFEDİLEMEZ HATA YAPTI'

Bu konu Fransa'da daha önce de gündeme gelmişti. Şimdi tekrar konuşuldu ve kabul edildi. Bu konu iki ülkenin çıkarları ile ilgili bir sorun değil.

Fransa bu durumu kötü bir döneme girdiği için bir iç politika malzemesi olarak kullandı. Şu duruma bakın ki Fransa gibi özgürlüklerin tanındığı bir ülkede böyle birşey cezaya tabi tutuluyor.

Fransa'da Fransız aydınlar feryat etmeli ve bu yanlışlık senatoya gitmeden bitmeli. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy affedilmez bir hata yapmıştır.

Ermenistan'la görüşmelerimize başladığımızda Azerbaycan'dan ve diğer ülke yöneticilerinden olumlu görüşler aldık. Bu sorunları konuşmak için her şey müsaitti. Fakat şimdi gelmiş olduğumuz nokta hiç iyi olmamıştır. Ermenistan'da sıkışıp kalmış bir durumda şu an.

Biz bu konuda daha iyi adımlar atabilirdik fakat artık bu adımlar maalesef baltalandı. Kim ne derse desin Türkiye bu bölgenin en güçlü ülkesidir. Ümit ediyorum ki yine her şey düzelir ve iyi bir yola gireriz.

YENİ ANAYASA SÜRECİ

Yeni anayasa sürecinde hangi alanlarda düzenleme gerekiyor sorusuna Cumhurbaşkanı Abdullah Gül "Gördüğüm kadarıyla tutukluluk sürelerinin uzun olması gerçekten kamuoyu vicdanını zedelemeye başlıyor. Hiçkimse yargılanmasın demiyor, burada yargılama sürecini süratlendirmek gerekir. Bununla ilgili bir mevzuat olması gerekli" dedi.

Ergenekonla ilgili sorulara ise Gül "Yakın siyaset tarihimizi hep beraber yaşadık. Ne tip durumların olduğunu hepimiz biliyoruz. Türkiye'de her şey dört dörtlüktü diyecek halimiz yok herhalde.

Dolayısıyla bir daha yanlışların yapılmaması için bir daha kurumları yanlış şeylere azmettirmemek için Türkiye'de her şeyin şeffaflaşması için bu davaların çözülmesi gerekiyor.

Kimseye suçlu diyemem suçsuz da diyemem. Kimsenin hapishanede kalmasına razı olamam. Ama yanlış yapanların bu yanlışların hesabını vermeleri gerekiyor. Önemli olan bu sürecin süratli olarak bitmesi ve mahkeme kesin neticeleri ortaya çıkartana kadar kimseye suçlu dememek" diye konuştu.

'SİYASET YAPTIM, BU YOLDAN GEÇTİM VE GELDİM'

Görev süresiyle ilgili öngörülebilirliğin çok önemli olduğunu, bunu birkaç yıl önce de söylediğini ifade eden Gül, görev süresinin 5 yıl mı, 7 yıl mı olduğuna ilişkin tartışmaların hiçbirine girmediğini belirtti ve "Cumhurbaşkanı olarak görev süremle ilgili bir şey söylemem" dedi.

Gül, şöyle devam etti: "Yapılan tartışmalar bazen o noktaya geliyor ki, beni siyasetin bir parçası gibi görüp konuşanlar çok oluyor. Halbuki ben cumhurbaşkanı olduktan sonra siyasetin içinden gelmiş, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı yapmış, parti kurucusu olmuş bir kişi olmama rağmen cumhurbaşkanlığını, siyasetin dışında tutmak için olağanüstü bir çaba gösterdim.

Bunu kamuoyu ve sizler takdir edeceksiniz. Ben bunu gösterirken, herkesin de bu dikkati göstermesini isterim makam açısından. Bu konuyla ilgili karar neyse bunun da bir an önce netleşmesini çok arzu ederim çünkü yakışık almayan bir durum ortaya çıkıyor.

Benim prensibim şu oldu; hangi görevi yapıyorsam, o görevi hakkıyla yapmak... Onun dışında hiçbir şey düşünmedim. Bugün de cumhurbaşkanı olarak, cumhurbaşkanlığı gibi çok sorumlu ve onurlu bir görevi hakkıyla yapmanın dışında bir şey düşünmedim, düşünmüyorum da. Daha da açık söyleyeyim, siyasetle ilgili herhangi bir hesabım da yok. Bunun da bilinmesini isterim."

'BUNDAN SONRA YAPACAĞIM ŞEYLER GAYET BELLİ'

Cumhurbaşkanlığından sonra kariyerinin nasıl devam edeceğinin merak edildiğinin sorulması üzerine Gül, hayatta emekliliğe inanmadığını söyledi. İnsanın ne iş yaptığının ayrı konu olduğunu dile getiren Gül, "Tekrar söylüyorum, siyasi bir beklenti ve hesap içinde değilim. Zihnimi meşgul eden böyle bir konu söz konusu değil" dedi.

Gül, "5 yıl olsa devam etmek ister misiniz, 7 yıl olsa yeterlilik görür müsünüz?" sorusunu, "Buna birazcık girmeye başlarsam arkası çok gelir" diye yanıtladı.

Siyasette her kademede bulunduğunu ve cumhurbaşkanı konumuna geldiğini vurgulayan Gül, "Benim bundan sonra yapacağım şeyler gayet belli. Siyaseti yaptım ve geldim" dedi.

'TÜRKİYE ŞOKLARA DAYANIKLI HALE GELDİ'

Abdullah Gül ekonomi ve dış politikayla ilgili soruları da şöyle cevapladı:

Türkiye'nin takip ettiği ekonomi politikası doğrudur. Tamamen bir çıkmazın içindeydik.Türkiye hem içeriden hem dışarıdan gelecek şoklara dayanıklı hale geldi.

Türkiye makro ekonomik dengelerini kontrol altına aldı. Ekonomik büyüme herkesi kıskandıracak şekilde devam ediyor. Önemli olan bundan sonra da ne yapacağımız. Dünyadaki ve Avrupa'daki kriz bizi de etkileyecektir.

Önümüzde bir tane büyük sorunumuz var. Bu da cari açık sorunu. Burda da dikkat edeceğimiz husus şu. Nasıl bir enflasyondan kurtulduk, şimdi de cari açıktan kurtulan ama büyümeye devam eden bir ülke olmak durumdayız.

Ben ekonomik kurumlara çok güveniyorum. Bunun iyi şeyler üreteceği kanısındayım. Eğer arabayı süren şoför yolun tehlikeli olduğunu biliyorsa o otobüste rahat oturabilirsiniz. Gördüğüm kadarıyla ekonomiden sorumlu kişiler önümüzdeki yolun sıkıntılı olduğunu söylüyorlar.Ona göre tedbirler alınacaktır.

2011 yılı dış politika açısından çok sıcak geçti. Bunlar beklenmiyordu. Bu çalkantılar 2012 yılında da sürecek tabi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.