’58.madde değişmezse Türk sporu batar’

’58.madde değişmezse Türk sporu batar’

FEnerbahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir, ’58. madde değişmeyecek’ diyen TFF Başkanı Aydınlar ve bu karara destek veren Galatasaray’a yanıt verdi.

A+A-

“İddianamede sadece F.Bahçe değil, 7 Süper Lig kulübü de suçlanıyor. Değişmezse Türk sporunun sonu olur.” Kulüpler Birliği, bir arada durmalı, 58. madde için birlikte hareket etmelidir. Ben bunu tüm kulüpler için, Türk sporu için istiyorum..

Suç işlediğimiz kesinse tabii ki ceza alacağız. Cezasız kalmasını istemem saçma olur.

Bakın Digitürk ne halde? Şu halde bile gerekli paraları ödemekte güçlük çekiyor. Yarın eğer ligden küme düşmeler söz konusu olursa, o zaman ne olacak?

G.Saray, 18 kulüp içerisinde bir. Çoğunluk hakimse bir kulüp bir tarafa, 17’si bir tarafa denecek. Küme düşme olursa, en büyük zararı en çok yayın geliri alanlar görecek.

FENERBAHÇE Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’ın “58. madde değişmeyecek” sözlerine yanıt verdi ve “Bu Türk sporunun sonu olur” dedi. Konuyla ilgili olarak Hürriyet’e özel bir açıklama yapan Nihat Özdemir, şunları söyledi:

Eskiden sadece Fenerbahçe konuşuluyordu. Şimdi iddianame açıklandı. Fenerbahçe’nin yanı sıra 7 Süper Lig kulübü ve bir Bank Asya 1.Lig kulübü iddianamede suçlanıyor. Bütün kulüplerin ve federasyonun bunu düşünmesi lazım. Kulüpler Birliği, bir arada durmalı, 58. madde için birlikte hareket etmelidir. Ben bunu Fenerbahçe için değil, tüm kulüpler için, Türk sporu için istiyorum. Bu, konunun birinci boyutu.

Yayın geliri olmadan Türk futbolu ne hale gelir?

İKİNCİ boyuta gelince... Bakın Digitürk ne halde? Şu halde bile gerekli paraları ödemekte güçlük çekiyor. Yarın eğer küme düşmeler söz konusu olursa, o zaman ne olacak? Yalnız Fenerbahçe değil, Süper Lig’de 7 takım daha var. Yayın gelirleri olmazsa, Süper Lig’in hali ne olur, hiç düşündüler mi? G.Saray’ın Beşiktaş’ın Trabzonspor’un, bütün kulüplerin bu gelirden payı var. Bunlar olmadığı zaman Türk futbolunun halini düşünemiyorum.

Konu sadece Fenerbahçe konusu değil ki...

NİHAT Özdemir, “Fener-bahçe’nin küme düşme tehlikesi var. Onun için mi 58. maddenin değiştirilmesini istiyorsunuz?” sorusuna ise şu karşılığı verdi: Sadece Fenerbahçe’nin değil ki... Az önce de söyledim; iddianameye baktığınız zaman 7 takımın daha küme düşme tehlikesi var. Trabzonspor’un da var, Beşiktaş’ın da. Herkesin var. Eğer iddianameye göre hareket ediyorsak, pekçok kulübün küme düşme tehlikesi var. Konu Fenerbahçe konusu değil. Hiçbir zaman bunu Fenerbahçe konusu olarak değerlendirmedik. Fenerbahçe, Trabzonspor, Manisaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Beşiktaş... Hepimiz birlikteyiz.

Bir kulüp bir tarafa 17 kulüp bir tarafa denmeli

ÖZDEMİR, “Galatasaray 58. maddenin değiştirilmesine kesinlikle karşı olduğunu ifade etti. Bu durumda 58. madde nasıl değişecek?” sorusuna, “18 kulüp içerisinde bir. Memlekette demokrasi varsa, çoğunluk hakimse bir kulüp bir tarafa, 17 kulüp bir tarafa denecek. Yarın küme düşme olursa, en büyük zararı en çok yayın geliri alanlar görecek. Bu, olayların bir kısmı. Anladığımız kadarıyla Digitürk dava açmayı düşünüyor. Eğer bu davayı açar, TFF de 58. maddeyi değiştirmeyi düşünmez, küme düşmeler olursa, o zaman ne olacak? Orduspor, Gençlerbirliği, Kayserispor hangi yayın gelirleriyle ayakta kalacak!

Kararlar genel kanıya göre değil yargıya göre

- Şikeye teşviğe küme düşme cezası verilmeyecekse ne olacak?
Ben ceza vermeyelim demiyorum. Her eylemin bir cezası olur. Diyelim ki, cezayı verdiniz. Peki yarın beraat olursa -ki ben arkadaşlarımızın beraat edeceğine sonuna kadar inanıyorum- o zaman ne olacak? Nasıl bu karardan geri dönülecek? Kararlar genel kanıya göre değil, yargı kararına göre alınmalı diyorum.

- Ama nasıl bir ceza verilmeli?
58. maddede ne yapsan suç. Oysa, cezalar suçun cinsine göre bir yelpaze halinde düzenlenmeli. TBMM 6 ay önce çıkardığı kanunu düzeltti. Hem Avrupa, hem de Türkiye normlarına uyarladı.

Suç işlenmişse cezası da mutlaka olmalı ama

- TFF bu yasayı değiştirmezse, sizin bir eyleminiz olacak mı?
Hayır, bizim gücümüz yok. Verilecek kararlara tabiyiz. Ama tek isteğimiz geri dönülemez kararların üretilmemesi. O zaman Türk sporuna, Türk futboluna zarar veririz. Sadece futbol değil, atletizm, basketbol, voleybol gibi branşları da zarar görecek. Suç işlediğimiz kesinse tabii ki ceza alacağız. Zaten bunun cezasız kalmasını istemem de saçma olur. Bakın, tartışmalara... İddianame açıklandıktan sonra pekçok insan, ‘bu iddianamede ceza çıkmaz’ diyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.