2014’ün İlk Meclis Toplantısı Yapıldı

2014’ün İlk Meclis Toplantısı Yapıldı

Midyat Belediyesi 2014 yılı Ocak ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Meclis Salonunda yapıldı.

A+A-

Midyat Belediyesi 2014 yılının ilk meclis toplantısı, denetim komisyonu, plan ve bütçe komisyonu ve imar komisyonu seçimi ile 7 gündem maddesi ile yapıldı. 

Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, 7 gündem maddesinin yanı sıra, meclis üyeleri ve başkanlık makamının verdiği yazılı önergeler karara bağlandı. 

Ocak ayı meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Midyat Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, “2014 yılı Midyat’ımıza ve ülkemize hayırlar getirsin” dedi.

Toplantıda görüşülen ve karara bağlanan gündem maddeleri şöyle:

Belediyenin muhtelif amme hizmetlerinde ve personel giderlerinde kullanılmak üzere 2014 Mali yılına ait belediye gelir ve gider bütçesinin kamuya tahsis edilmesi konusu görüşülerek karara bağlandı.

KOMİSYONLAR SEÇİLDİ

Belediye Kanunu’nun 24.Maddesi gereğince İhtisas komisyonları için belediye plan ve bütçe komisyon seçimi, belediye imam komisyonu seçimi ve belediye kanununun 25. maddesi gereğince denetim komisyonu için belediye denetim komisyonu seçimleri yapıldı.

GEÇİCİ MEVSİMLİK İŞÇİ ALIMI

Norm kadro ilke ve standartlarına dair İçişleri Bakanlığı yönetmeliği çerçevesinde belediyeler için belirlenen norm kadro standardı toplamının yüzde 20’sini geçmemek üzere bulunacak sayının yuvarlanması ve tam yıl esasına göre hesaplanması sonucu adam/ay sayısına göre 2014 yılı içinde belediyede geçici mevsimlik işiler ile kapsama girmeyen diğer geçici işçilerin alıştırılası ve ayrıca 214 yılı içinde ihtiyaca binaen lüzumlu kadar hizmet satın alma ihale suretiyle temizlik işçisi çalıştırılması görüşülüp karara bağlandı.

AVUKATA SULH YETKİSİ VERİLMESİ 

Belediye aleyhine vatandaşların taşınmazlarıyla ilgili açılan davaların 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18. Maddesi (e) ve (h) fıkraları çerçevesinde vergi, resim ve harçlar dışında kalan ve miktarı 5 bin liradan fazla dava konusu olan belediye uyuşmazlıklarını sulh ile tasfiyeye kabul ve feragate karar vermek hükmü çerçevesinde görüşülüp değerlendirilmesi ile anlaşma ve tasfiyelerine ilişkin belediye kısmi zamanlı sözleşmeli avukatına sulh yetkisi verilmesi kararı da meclis üyelerince onaylandı.

TAŞINMAZ SATIŞI VE TAKAS

Belediyeye ait ilçenin değişik mahalle ve mevkilerde bulunan işe yaramayan artık parseller, yol artığı, ve imarlı arsalar ile dükkan ve benzeri taşınmazların belediyenin menfaati doğrultusunda satışlarının yapılması, vatandaşa ait imar planında yeşil saha, park, yol ve benzeri gibi taşınmazları üzeride yer alan gayrimenkullerin belediyeye lüzumu halde kamulaştırılmaları takas yapılası ve encümen tarafından satışları ile kamulaştırma işlemlerinin yerine yetirilmesi hususu da görüşüldü ve karar alındı.

STK’LARA AYNİ VE NAKDİ YARDIM

İlçemiz dahilinde ve gerekse çevrede ikamet eden vatandaşlarımızın, mahalle ve köy muhtarlarının, ayrıca 6360 sayılı kanun gereğince tüzel kişiliği kaldırılan beldelerin ve köy statüsündeyken mahalleye dönüştürülen köy sakinleri ile okulların, kamu kurum ve kuruluşların, değişik illerde Midyat adına kamu yararı gözeterek hizmet veren derneklerin başkan ve yöneticileri tarafından dilekçeleri ile bakım, onarım, inşaat malzemesi ihtiyacı, nakdi ve ayni yardım taleplerinin bütçe imkanları çerçevesinde değerlendirilmesi ve yardım yapılması konusu görüşülerek kabul edildi.

MAKTU VE NİSPİ HARÇLAR
 
2464 sayılı belediye gelirleri kanunu ile belirlenen muhtelif maktu harçlar ile belediye meclisince 2013 yılı içinde belirlenen ve kararlaştırılan muhtelif tarife, katılım harçları ve ücretlerinin 2014 yılı içinde uygulanması konusu gündeme alınarak, kabul edildi.

Ocak ayı olağan meclis toplantısı dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.