1 Saatlik “Okuma Saati” Uygulaması

1 Saatlik “Okuma Saati” Uygulaması

Midyat’ta, Ticaret Meslek Lisesi’nde 1 saatlik “okuma saati” uygulaması başlatıldı.

A+A-

Midyat’ta, Ticaret Meslek Lisesi’nde 1 saatlik “okuma saati” uygulaması başlatıldı.
Midyat Ticaret Meslek Lisesi değişik uygulamaları ile dikkat çekmeye devam ediyor ve diğer okullara örnek oluyor. Okul idaresi, öğrenciler arasında okumanın yaygınlaştırılması amacıyla kitap okuma saati düzenledi. Okulda öğrenim gören 230 öğrencinin yanı sıra okul yöneticileri, müstahdem ve öğretmenler her gün farklı ders saatlerinde kitap okuyor.

HAYALİ GERÇEKLEŞTİ
Okul Müdürü İlhan Bayar, yıllardır hayalinde gerçekleştirmek istediği okuma saati projesini öğretmenlerle paylaştı. Daha sonra öğretmenlerinde projeye destek olmaları üzerine haftanın her günü farklı derslerde okulda 1 saatlik okuma saati uygulamasına geçildi. Uygulamada her öğretmen kendi sınıfında öğrencileriyle beraber okumaya katıldı.

Okul Müdürü İlhan Bayar, öğrencilerin okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve hızlı okuma tekniklerinin öğretilmesine yönelik bir proje hazırladıklarını belirterek, “Kitap okunmayan evde nasıl ders çalışılacak, nasıl başarı sağlanacak? Onun için kitap okuma alışkanlığını somut hale getirmek için okulumuzda kitap okuma saati uygulamasını başlattık. Öğrencilerin kısa zamanda okuduğunu anlama becerisinin kazandırılması, genel kültür ve bilgi seviyelerinin arttırılması, tabi tutuldukları sınavlarda başarı oranlarının yükseltilmesi, daha bilgili, daha kültürlü bir nesil yetişmeleri en büyük hedefimizdir.” dedi.

‘OKUL BAŞARISINI ARTIRIYOR’

Okuma alışkanlığının birçok etken aracılığıyla okul başarısını etkilediğini vurgulayan Bayar, kitap okumanın çocuğun zihnini, analiz yapma yeteneğini, dil becerisini, sahip olduğu kelime dağarcığını geliştirdiğini belirterek, “Dolayısıyla biz okuma alışkanlığını geliştiren çocuğun daha iyi düşüneceğini var sayıyoruz. Daha iyi düşünebilen çocuğun da daha başarılı olacağını öngörüyoruz. Çok ilgi gören bu etkinliğimizle ülkemizin ortak sorunu olan okuma sorununa bir nebze olsun dikkat çektiğimizi ve çözüm getirdiğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

KİTAP OKUMA KUTSAL BİR AYİN’
Okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Süleyman Yavuz da, “Dikkatlice bakarsak dünyada bilime, sanata ve edebiyata hakim olan milletlerin okuma oranlarının ne kadar yüksek olduğunu göreceğiz. Bu milletlerin fertleri günlerinin büyük bir kısmını kütüphanede geçirmektedirler. Onlar için kitap okumak adeta kutsal bir ayindir. Aslına bakılırsa okumanın bizim için de kutsal olması gerekmektedir. Çünkü Allah’ın Hz. Peygambere ilk buyruğu “oku” dur ve biz bu emri yerine getirmekte kararlıyız.” diyerek kampanyadaki kararlılıklarını anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum