• BIST 1.426
  • Altın 456,485
  • Dolar 7,5595
  • Euro 9,2192
  • Mardin : 10 °C
  • Batman : 3 °C
  • Diyarbakır : 5 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 6 °C
  • Şırnak : 5 °C

Yerel Sorunları Görüştüler

18.10.2013 12:23
Yerel Sorunları Görüştüler
Midyatlılar Şehrin Sorunlarına Sahip Çıkıyor...
Midyatlılar kentin sorun ve çözüm önerilerini görüştü. Midyatlı akademisyenler, araştırmacılar, STK temsilcileri, işadamları, öğretmenler, doktorlar, avukatlar, öğrenciler bir araya gelerek kentin sorunları, çözüm önerileri ve ilçedeki önemli gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. 
 
Toplantı Migimar Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Halil El’in ev sahipliğinde Migimar Cafe ve Restauran’ta gerçekleşti. Toplantıda Midyat’ın sağlıktan bilime, spordan gençliğe, eğitimden kültür-sanata, sağlıktan tarihe, altyapıdan çevre sorunlarına kadar birçok konu gündeme geldi. 
 
“MİDYAT’I GELECEĞE NASIL DAHA İYİ TAŞIYABİLİRİZ” 
 
Midyat’ın acil çözülmesi gereken sorunlarının  bulunduğuna işaret eden Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı hemşerimiz Prof. Dr. Abdurrahman Aksoy, şunları söyledi:
 
“Bayramdı, tatilde demeden bugün bu genç kardeşlerimin şehrin sorunlarını tartışıyor oluşu, yaşadığı memleket ile ilgili kafa yoruyor oluşu gerçekten takdire şayandır. Midyat’ı geleceğe nasıl daha iyi taşıyabiliriz bugün burada bunu konuştuk. Midyat’ta yapılaşma sorunları devam ediyor. Bu noktada eski Midyat’ın siluetine dikkat edilmesi gerekiyor. Bakımsızlıktan dolayı yıkılan eski binalar var. Bu binaların korunması lazım. Sağlık problemleri de Midyat’ta var. Bazı branşlarda hala Midyat’ta doktor bulunmuyor. Olanlar da yetersiz, veya alet sıkıntısı yaşanıyor. Alet varsa doktor yok, doktor varsa da alet yok. Böyle bir durum var Midyat’ta. Sanki çalışılmaması isteniyormuşçasına hastalar özel hastanelere yönlendiriliyor. Çevre illere yönlendiriliyor. Sağlığın belediyeyi ilgilendiren kısmı da çevre sağlığıdır. İlaçların yapılması, kanalizasyonların üstünün biran önce kapatılması lazım. Eğitim ile ilgili sorunlarda Midyat’ta baş göstermiş durumda. Önceden Midyat Mardin ilçeleri arasında en öndeyken maalesef şimdi ise 8. sıraya gerilemiş durumda. 1980’li yıllarda biz okurken her bir sınıftan 5-6 kişi tıp fakültesini kazanırken şimdi koskocaman ilçede tek 1 kişi tıp fakültesini kazanıyor. Midyat’ın şimdiki nüfusu bizim dönemin dört katı olmuş, ama başarıda çok geriye gitmişiz. İmkânsızlıklar içerisinde o kadar başarı varken, neden şimdi bu imkânlar içinde başarılı olunamıyor. Bunun ciddi ciddi sorgulanması lazım.” 
 
“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN TAKİPÇİ OLACAĞIZ” 
 
Bu toplantıyı düzenlemekteki amaçlarının Midyat’ın sorunları tespit etmek, çözüm önerileri üzerinde tartışmak ve yetkililere de bunları aktarmak olarak değerlendiren Midyatlı İşadamı Halil El, şöyle konuştu: 
 
“Midyat’ın sorunlarını ortak akılla belirleyerek, ilgili yerlere ileteceğiz. Amacımız kentin sorunlarının çözümünde ve belirlenmesinde ortak akıl oluşturmak. Her kesimin fikrini ve görüşünü alarak sorunlara eğilmektir. Bunun için sık sık istişare toplantıları düzenleyeceğiz. Belirlenen sorunların çözümü için takipçi olacağız. Ben Midyat’taki turizme gübreli turizm diyorum. Çünkü bizim bu şehrin en önemli mahallesi hayvan gübresinden geçilmiyor. Böyle bir turizm olmaz. Şehrin dışında bir hazine arazisi üzerine hayvan barınağı yapılmalı ve sokaklar bu durumdan acilen kurtarılmalıdır. Memleketimize daha çok park ve sosyal alan kazandırılmalıdır. Şuan aileler ve gençler de bu eksikliği ciddi derecede yaşıyor Karayolları diye bilinen alan şuan ki çirkin görüntüsünden kurtarılmalı, güzel bir proje ile içinde Kültür Merkezi ve sosyal bir alan yaratılmalıdır. Midyat şuan eşikte bir yerde. Önünde bir dönemeç var. Ya bu dönemeci aşacak ve mükemmel bir şehir haline gelecek  yada bu şekilde kalacak ve günden güne geriye gidecektir. Bu nedenle herkes artık sorumluluk almalı ve memleketi için bir şeyler yapmalıdır.”
 
“SORUNLARI DİLE GETİRMEKTEN ÇEKİNMEYİN”
 
Midyat’ın sahipsiz olduğunu dillendirdiklerinde siyasetçilerin ve yerel yöneticilerin sitemlerine maruz kaldıklarını belirten Kızılay Derneği Midyat Şube Başkanı Murat Aykat ise, “Midyat ile ilgili gördüğünüz, eksikleri cesaretle gündeme getirin. Biz bugün bu toplantıyı yaparak bir menfaat peşinde koşmuyoruz. Sorunları dile getirsek ne olur diye de düşünmeyin. Muhakkak birileri çıkar ve sizin sesinizi duyar, çığlığınıza kulak verir.” diye konuştu.
 
Toplantı sonunda tüm katılımcılar hatıra fotoğrafı çekti.
 
sizin-medya-1.20131018122843.jpg
 
sizin-medya-2.20131018122852.jpg
 
sizin-medya-3.20131018122903.jpg
 
sizin-medya-4.20131018122912.jpg
 
sizin-medya-5.20131018122921.jpg
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
kaplan
27 Ekim 2013 Pazar 15:51
veyi midyatın halina
Midyat bu insanlerın başınmı kalıdı
78.161.3.216
ABDULBASİT
21 Ekim 2013 Pazartesi 20:33
TOPLANTI AMACINA ULAŞMIŞTIR
değerli hocamız,midyata bir geliyor pir geliyor .biz onun midyat için yaptıklarını biliyoruz .midyatnet internet sitesini ilk o kurdu ,midyatta yüksekokul açılması konusunda ünal beyle ,rahmetli ibrahim erkan ile birlikte yaptıkları çabaları biliyor.herkes onun kadar çaba gösterse ,en azından biraz çaba gösterse, ğitim seviyemizde yükselir ,dedikoduda yapmamış oluruz
95.0.202.51
adaletli
21 Ekim 2013 Pazartesi 12:26
tebrik
değerli arkadaşlarım.sizi canı gönülden tebrik ediyorum.ekranın arkasında konuşmak basit ekranın önünde doğruları söylemek ve konuşmak cesaret ister.tebrikler abdurrahman hocam,tebrikler ünal bey,tebrikler murat hocam,tebrikler halil bey ve diğerleri
78.186.82.122
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim