• BIST 1.426
  • Altın 456,485
  • Dolar 7,5595
  • Euro 9,2192
  • Mardin : 10 °C
  • Batman : 3 °C
  • Diyarbakır : 5 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 6 °C
  • Şırnak : 5 °C

Süryaniler Mor Gabriel'i Törenlerle Andı

31.08.2013 15:01
Süryaniler Mor Gabrieli Törenlerle Andı
Süryaniler aziz Mor Gabriel'i Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nda düzenlenen törenler ve ayinle ölümünün 1345'inci yıldönümünde andı.
Süryaniler aziz Mor Gabriel'i Mardin'in Midyat İlçesi'ndeki Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nda düzenlenen törenler ve ayinle ölümünün 1345'inci yıldönümünde törenlerle andı. Yapılan ayinde dünya barışı için dualar edildi. 
 
Süryaniler arasında mucizeleri, alçak gönüllüğü, hayırseverliği, barışçıl yönetim anlayışı ile azizlik mertebesine yükselen aziz Mor Gabriel ölümünün 1345'inci yılında Midyat İlçesi'ne 25 kilometre mesafede bulunan kendi adını taşıyan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı'nda düzenlenen törenlerle anıldı. 
 
Süryaniler arasında manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı gün olarak tanımlanan 'Şahro d'Mor Gabriel', (gece ibadeti bayramı) adı altında yapılan anmaya Avustralya'dan Süryani Metropolit Malatios Melke Melke, Turabdin (Midyat) Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş, Fransa, Almanya, Belçika, İsveç, İsviçre, Avusturya, Hollanda'dan gelenler başta olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi katıldı. 
 
Süryani Metropolit Malatios Melke Melke ve Turabdin Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş önderliğinde üç saat süren ayin yapıldı. 
 
"BEREKET OLSUN DİYE AZİZİN SAĞ ELİ MANASTIRDA TUTULUYOR"
 
Törende konuşan Papaz Hori Gabriel Akyüz, bütün Süryanilerin büyük önem verdiği bu günde bir araya gelmenin hazzını yaşadıklarını belirterek, "Bugün Aziz Mor Gabriel'i anma günüdür. Aziz Mor Gabriel'in vefatından 130 yıl sonra bölgede bir veba hastalığı başladı. Bu salgın nedeniyle birçok kişi yaşamını yitirdi. Bu salgın manastıra da bulaştı ve o tarihte manastırda bine yakın rahip bulunmaktaydı. Birçok rahip salgın nedeniyle yaşamını kaybetti. Bunun üzerine rahipler, Mor Gabriel'in cesedini mezardan çıkarıp kilisede ayakta bırakarak önünde veba hastalığından kurtulmak için dua etmeye başladılar. Rahiplerin yaptıkları dua ve namazlarıyla bu hastalık kısa bir süre sonra kalktı, hastalar iyileşmeye başladı. Bundan dolayı manastırdaki rahipler ikide bir Mor Gabriel'in cesedinin mezardan çıkarılmasının uygun olmadığı görüşünde birleşerek, bereket olsun diye azizin vücudundan bir bölgeyi (sağ elini) alalım dediler. Azizin bu eli o tarihten bu zaman kadar manastırda özel olarak muhafaza edilmektedir. Her yıl Mor Gabriel'in anma etkinliğinde ayine katılanların bereketlenmesi için bu el hazır bulundurulur. Bugünde ayin bitiminde cemaatimiz o eli öpüp bereketini aldılar" dedi. 
 
"ÖNCE HUZUR İSTİYORUZ" 
 
Ayinde dünyada akan kanın durması için dua ettiklerini söyleyen papaz Akyüz, "Yüce Allah'ımız ilk başta ülkemize, bölgemizde ve dünyaya huzur ve barış getirmesini diliyoruz. Eğer dünyada barış olmazsa biz huzurlu olamayız. Eğer ülkemizde huzur olmazsa biz huzurlu olamayız. Bundan dolayı barış temennisi dualarımızın en önünde alır. Bu temenniyi her duamız ve namazımızda tekrarlarız. Bugün özellikle Suriye'de kan akıyor. Bu kanın biran önce son bulmasını diliyoruz" dedi. 
 
Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlere dev kazanlarda yemekler ikram edildi. Yenilen yemekten sonra Süryaniler gün ağarıncaya kadar kimileri İncil'den ayetler okuyarak, kimileri dua ederek, kimileri de uyuyarak zaman geçirdi. 
 
Sabah ayininde Metropolitler Timetheos Samuel Aktaş ve Malatios Melke Melke önderliğinde tekrar bir araya gelen Süryaniler, 'Kıddas' adını verdikleri bu son ayinle Aziz Mor Gabriel'in ölüm yıldönümü anma törenini tamamladı.
 
 
sizin-medya-1.20130831150841.jpg
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
cengiz bıçakçı
04 Eylül 2013 Çarşamba 08:47
sevgili katre
sizin dininiz size,benim dinim bana'dır.(Kafirün Suresi 6 ayet)

yani diğer din mensublarna saygılı olalm diye buyurur Yüce Rab'bimiz..kaldıki ehli kitaptan bize en yakını olan hristiynlrdr. ama tabiki,gerçek din allah nezdinde İslam'dır.(ali imra
94.55.219.84
Salih BAYAR-İskenderun MARDER bş
02 Eylül 2013 Pazartesi 23:02
TEBRİKLER.
İnanmak çok güzel Hz.Mevana,nın bir sözün de der ki,"İnandığın gibi yaşamassan,yaşadığın gibi ,inanmak zorunda kalırsın"Eğer Midyat,taki bu farklı inançlar,farklı dil,ler ferklı etnik yapılar olmassaydı bizim adımız"DİN VE DİLLERİN KAVŞAĞI OLMAZDI
92.44.189.221
katre
01 Eylül 2013 Pazar 15:02
çok şükür
Yarabbim sen ne yücesin,Yarabbim sana sonsuz ve sınırsız kez hamd-ü senalar olsun ki beni Müslüman olarak yarattın.Ey kalpleri evirip çeviren Allah'ım,bizleri ve kalplerimizi dinin üzerinde(İslam Dini) sabit kıl! Amin...Amin...Amin...
88.229.63.171
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim