• BIST 1.426
  • Altın 456,485
  • Dolar 7,5595
  • Euro 9,2192
  • Mardin : 10 °C
  • Batman : 3 °C
  • Diyarbakır : 5 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 6 °C
  • Şırnak : 5 °C

Şemikan Aşireti'nin Belgesel Filmi Çekildi

07.08.2013 20:33
Şemikan Aşiretinin Belgesel Filmi Çekildi
“Merhum Zekiye Midyat’ maddi kaygılar nedeniyle ‘Hükümet Kadın’ filmine konu edildi”
Yüzyıllardır Midyat’ta yaşayan Şemikan adlı aşiretin tarihi yolculuklarını ve geleneklerini konu edinen belgesel filmin çekimleri yapıldı.
 
Midyat’ta bulunan Şemikan Çalışma ve Dayanışma Birliği tarafından ‘Şamikan Aşireti’ isimli 20 dakikalık belgesel filmin çekimlerinde Midyat kent merkezi ile Sivrice (Dalin), Budaklı (Kerşaf), Yemişli (Enhıl), Güven (Bacın) ve Pelitli (Barbunıs) Köyleri’nde yaşayan yaşlı insanlarla aşiretin sosyo-kültürel ve kozmopolit yapısını anlattılar. 
 
Tanıtım filminde, Müslüman, Hıristiyan ve Ezidi inancına mensup Süryani, Kürt ve Arap aşiret mensupları ‘kendi aşiretleri, gelenek ve görenekleri ile aşiretin ileri gelenlerinden olan Midyat’ın merhume eski Belediye Başkanı Zekiye Midyat’ ile ilgili röportaj verdiler.
 
Aşiretin bölgedeki etkinliğinden dolayı birçok insanın teveccühünü ve sevgisini kazandığını ve bunu sonucunda da aşiret lideri olan Zekiye Midyat’ın 1957–61 yılları arasında Midyat Belediye Başkanlığı görevine seçildiğini belirtti. 
 
Aşiretin içinden Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk kadın Belediye Başkanı’nın çıkmış olmasının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu söyleyen Acar, şunları söyledi:
 
“Merhume Zekiye Midyat, aşiretin ve bizlerin bir gururudur. Onun başkan seçilmesi aşiretin kadına verdiği değerin ve önemin somut bir örneğidir. Ama maalesef ebediyete göç etmiş bir büyüğümüzün kendi öz torunu olan Sermiyan Midyat tarafından maddi kaygılardan dolayı Hükümet Kadına konu edilmesini biz doğru bulmuyoruz. İnanıyoruz ki bu filmden dolayı merhumenin de mezarında kemikleri sızlıyordur. Birinci filme bizler farklı şekillerde tepki vermiştik. Şimdi de bu filmin devamı olan Hükümet Kadın 2’nin çekimleri yapıldı. Bizler de kamuoyunu doğru bilgilendirmek, aşiretin gerçek kimliğini ve değerlerini doğru yansıtan 20 dakikalık bir belgesel film çektik. Bundaki amacımız hem filme tepki göstermek hem de maddi kaygı taşımadan insanları doğru bilgilendirmektir”
 
“FARKLI İNANÇLARA MENSUP İNSANLAR VAR”
 
Şemikan Çalışma ve Dayanışma Birliği Başkanı Bozo Bilal Acar, Şemikan Aşireti’nin, diğer aşiret sistemlerinden farklı olarak birçok etnik ve farklı dinlere mensup insanları kendi çatısı altıda bulundurduğuna dikkat çekti.
 
Aşiretin farlılıkları bir arada bulundurmasıyla Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkeye model olabileceğini belirten Acar, “Müslümanların yanı sıra Hrıstiyan ve Ezidi gibi farklı inançlara mensup insanların aşirete mensup olması bizim açımızdan büyük bir zenginlik. Bu insanlar, yüz yıllardır bu topraklarda yan yana ve aynı aşiretin ismi altında yaşamaktan mutlular. Farklı etnik ve inançtan olsanız dahi çatışmadan, kavga etmeden bir ve beraber yaşanılabileceğinin en güzel örneklerini bizim aşiretin içinde bulabilirsiniz” diye konuştu.
 
sizin-medya---midyat1.20130807233419.jpg
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Resul Azizoğlu
Cumartesi, 02 Mayıs 2015
18:19
Ekmekler aşireti her yerde 100.000 Kişilik devasa Aşiret bakanların vekillerin işadamlarının paranın olduğu Mardin'in en büyük ailesi
176.219.147.126
Babil Media
Cuma, 22 Kasım 2013
19:47
Şemikan Belgeseli TRT6 tarafından “EŞİR” programı kapsamında yapımı Babil Media tarafından gerçekleşen bir belgesel filmdir. Ne Hükümet Kadına bir tepki ne de başka bir amaca hizmet veya bir idiaya taraf olmak için çekilmiştir. Eşir Programı kapsmında çekilen bir aşirettir. Bozo Bilal Acar arkadaşa çekimler sırasında ulaşılmış diğer aşiret mesupları gibi bir arkadaştır. Progaramın içeriğinde, kurgusunda ve yapım organizasyonunda herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Sadece çekim sırasında sahada bir aşiret mensubu ve aşiretin derneğinde bir yetkili olarak görüşülmüş ve çekimler sırasında çekim ekibine eşlik etmiştir. Şemikan Belgeseli tamamen TRT6 tarafından EŞİR /AŞİRETLER programının bir bölümü olarak Babil Media tarafından sadece kültürel kaygılar güdülerek yapılmış bir belgesel progesidir.

Bilgilerinize / Babil Media
37.123.29.136
zorlamanın anlamı yok
12 Ağustos 2013 Pazartesi 13:03
kraldan fazla kralcılık gençliğe yazık etmektir
zekiye midyat gercüşlüdür.Adnan ekmen,Bedrettin ekmen Ve Gürsel Ekmen Miroğlunun öz halalalıdır.ayrıca Şemikan değil,Hasan Şemdindir.Adam kendi babaannesinin filmini çekmiş bunda ne gariplik var.Şemikanlarla ilgili filmde alay edici bir şey yok.yazık
88.249.68.97
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim