• BIST 1.426
  • Altın 456,485
  • Dolar 7,5595
  • Euro 9,2192
  • Mardin : 10 °C
  • Batman : 3 °C
  • Diyarbakır : 5 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 6 °C
  • Şırnak : 5 °C

Rojava’daki saldırılar Midyat'ta kınandı

04.08.2013 14:41
Rojava’daki saldırılar Midyatta kınandı
BDP'liler ve bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Suriye'nin kuzeyindeki Kürt bölgesinde El Nusra grupları tarafından sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıları kınadı.
Midyat’ta bulunan 8 Sivil Toplum Kuruluşu ile Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Midyat İlçe Teşkilatı, Suriye’nin Rojava Bölgesi’nde El Nusra'ya bağlı olduğu öne sürülen silahlı kişiler tarafından sivillere ateş açılmasını, yaptıkları basın açıklamasıyla kınadılar.
 
Midyat'ta, aralarında Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği, Süryani Kültür Derneği, Mıhallemi Derneği, Engelliler Derneği, Eğitim-Sen Temsilciliği, Din-Bir-Sen Temsilciliği ve İmam Hatip Mezunları Derneği gibi STK temsilcileri ile BDP Midyat İlçe Başkanı Muzaffer Işık ile bir grup partili, Suriye'nin Kürt bölgelerinde sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıları kınamak için Barış ve Kardeşlik Parkı'nda bir araya geldi.
 
Sık sık, 'Rojava halkı yalnız değildir', 'Biji berxvedana Rojava (Yaşasın Rojava direnişi)', 'Biji yekitiya Rojava (Yaşasın Rojavanın birliği)', 'Rojava çetelere mezar olacak' ve 'Direnişe devam Rojava'ya selam' sloganları atan grup adına Selahaddin Eyyubi Düşünce Derneği Başkanı Rıdvan Acar açıklama yaptı.
 
Acar,  Rojava'da (Suriye'nin kürt bölgesi) gerçekleşen katliamı lanetlediklerini vurgulayarak, sivil Kürt halkına yönelik katliama karşı sessiz ve seyirci kalmayacaklarını söyledi.
 
Her fırsatta zulme karşı durduklarını dile getiren İslami cemaatler ve sivil toplum örgütlerinin yaşanan bu katliam karşısında sessiz ve seyirci kalarak insan hakları hukuku, savaş suçlarından, zalim ve zulümden ne anladıklarını gösterdiklerini dile getiren Acar, şunları söyledi:
 
“Mübarek ramazan ayını dinlemeden, bayram arifesini önemsemeden Müslüman sivil Kürt halkına karşı Hz. Hamza’ya Vahşi tarafından yapılan muameleyi uygulayan Ebu Cehil torunlarını lanetliyoruz ve uyarıyoruz. Bir avuç insan da kalsak bu zulmü ifşa edeceğiz. Tel örgülerin insanlığımıza sınır çizmesine izin vermeyeceğiz. Zulme karşı sessiz ve seyirci kalmayacağız. Rojava’da küçük bedenlere maalesef büyük bombalar yağdırılıyor. Sokaklar kadın, yaşlı, çocuk cesetleriyle dolu. Bu gün Rojava’da ne yazık ki ikinci bir Halepçe yaşatılıyor”
 
Mazlumlar katledilirken, katledilenlerin dinine, ırkına, cinsiyetine, türüne göre karşı çıkıyor ya da susuluyorsa bunun riyakârlık, ikiyüzlülük ve faşistlik olduğunu belirten Acar, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Sözde İslam devletleri, demokrasi havarisi kesilen batılı devletler, insan haklarının beşiği olarak gösterilen Avrupa Birliği ve her fırsatta kendini İslam ülkesi olarak ilan eden Türkiye sessizliğini korurken Rus hükümeti bu katliama sessiz kalmamaktadır. Başta da kendi ülkemize çağrımızdır. Yanı başımızda yaşanan bu vahşet acilen kınanmalı, bizden kilometrelerce uzakta Mısır’da yaşanan askeri darbeye karşı, yaşanan zulme karşı gösterilen hassasiyet acilen Rojava içinde gösterilmelidir. Böyle bir tutum Türkiye Kürtlerini mutlu edeceği gibi hükümetin yürütmekte olduğu Çözüm Süreci’ne de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Uluslararası tüm insan hakları kuruluşlarına sesleniyoruz. Rojava’da yaşanan insanlık suçlarına karşı sessiz ve seyirci kalmayınız. Bütün özgür halklar gibi Kürt halkının da kendi kimliğiyle özgür yaşama hakkı dâhil, tüm haklarına sahip olabilmesi için sesiz kalmayacağız”
 
Açıklamanın ardından toplantıya katılanlar olaysız dağıldı.
 
 
 
sizin-medya-2.20130804144607.jpg
 
sizin-medya-1.20130804144620.jpg
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
yaman demirci
12 Ağustos 2013 Pazartesi 12:31
ıslah etsin
Diyecek söz bulamıyorum Allah nusrayı ıslah etsin...
78.165.17.8
edi çıma
11 Ağustos 2013 Pazar 18:51
Serkan kardeşim. EL-HAK
Tepkinde haklısın ancak bir noktada sen da yanılıyorsun. Dinimizde zulme uğrayanın inancına ve milletine bakılmaz. Mazlumun adı müslüman,hıristiyan,kürt,türk değil. Adı Sadece MAZLUMDUR,sahiplenilmesi şarttır. HAK OLAN HER YERDE VE ZAMANDA HAKTIR.
94.122.129.27
Mehmet
07 Ağustos 2013 Çarşamba 02:30
Yazık
Suriye'de savaş başladığı anda sınıra gidip eylemlerimizi yaptık tabi ağzı olan konuşuyor. Biz Suriye'ye de arakana da Filistine de Allah ın yardımını diledik şimdide ROJAVA ya aynı şeyi diliyoruz.Herkes önce kendini sorgulasın araştırmadan da konş
188.57.253.115
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim