• BIST 1.426
  • Altın 456,485
  • Dolar 7,5595
  • Euro 9,2192
  • Mardin : 10 °C
  • Batman : 3 °C
  • Diyarbakır : 5 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 6 °C
  • Şırnak : 5 °C

Papaz’dan Müftü’ye ‘Diyalog’ Ziyareti

16.08.2013 13:22
Papaz’dan Müftü’ye ‘Diyalog’ Ziyareti
Çeşitli temas ve görüşmelerde bulunmak üzere İsveç’ten Midyat’a gelen Süryani Papaz Khuryo Abraham Garis, örnek bir diyalog ziyaretine imza attı.
Ziyaretten son derece memnun olduğunu belirten Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek, Midyat'taki birlikte yaşama kültürünün bütün dünya şehirlerine örnek olabilecek nitelikte olduğunu söyledi.
 
Midyat'a gelen İsveç'in Göteborg şehrinde bulunan Süryani Ortodoks Kilisesi Papazı Khuryo Abraham Garis, Midyat Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan ile birlikte Midyat Müftüsü Muhammed Çiçek'i makamında ziyaret etti.
 
Papazı kapıda karşılayan müftü Çiçek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, farklı inançlara mensup din adamlarının kendi aralarında bir problem yaşamadıklarını söyledi. Müftü Çiçek şöyle konuştu:
 
"Esas hedef insanların birbirlerine iyi davranmasıdır. Bir papazın bir imam ile sorunu yoktur. Bir hahamın, bir papaz veya bir imamla sorunu yoktur. Dünya çapında insanlar birbirleri ile çatışır. Biz istiyoruz ki siyasiler bundan derslerini alsın, normal vatandaş da, cahil de bundan ders alsın. Bütün insanlar bu tür faaliyetlerden etkilensin. Müftülük olarak hedefimiz budur. Midyat'taki birlikte yaşama kültürü bizim nazarımızda bütün dünya şehirlerine örnek olabilecek bir tecrübedir."
 
İslam’ın barış dini olduğunu söyleyen Çiçek, “İslam sadece kendi inanları arasında barışı değil, bütün inanç gurupları arasında bir barışı hedefler. Özellikle semavi dinler arasında bir huzurun, bir yakınlaşmanın olması için Rabbimizin Kuran-ı Kerim’de bize emri var. Bizde bu çağrıyı yerine getirmek istiyoruz. Esas olan bütün dinlerin kendi kimliğini değiştirip ortak bir dine dönüşmesi değildir. Farklı din mensupları inançlarına bağlı kalarak, dinleri ile diğer din mensupları arasında beraber, kardeşçe, barış içerisinde, birbirlerini üzmeden, kırmadan ve rencide etmeden bir arada huzur içerisinde yaşayabilirler. Diyalogdan bizim anladığımız budur. Midyat’taki birlikte yaşama kültürü bizim nazarımızda bütün Dünya şehirlerine örnek olabilecek bir tecrübedir” diye konuştu. 
 
'DİYALOGUN ÖNEMİ'
 
Ziyaretin ardından memnuniyetini ve teşekkürlerini ifade eden Papaz Khuryo Abraham Garis de, gerçekleştirdiği bu ziyareti çok önemli bulduğunu ifade ederek şöyle dedi:
 
"Turabdin bölgesi ve Midyat'taki farklı din temsilcileri ile olan ilişkilerimizi önemli buluyoruz. Bu diyalog girişimimiz, şimdi olduğu gibi ileride de Turabdin'deki çok dilli, çok dinli ve çok kültürlülüğe önemli katkılar sunacaktır. İnsanların birbirlerini anlamaları, insanlığın etrafında toplanmaları, din ve diyanetlerinin anlaşabildiğini göstermek açısından bu diyalog önemli. Bu girişimlerimiz diyanetlerin birleşmesi için değildir. Farklı dinlere mensup insanların birbirlerini anlamaları içindir. Şimdi İslam korkusu, ‘İslami fobi’nin çok konuşulduğu dünyada Müslüman tarafları ile ilişkilerin yayar getireceğini düşünüyoruz. Bunun içinde biz diyalogu gerçekten kayırıyoruz ve önemli buluyoruz"
 
“POLİTİK GELİŞMELER DİN ADAMLARINI BİRBİRİNDEN AYIRDI”
 
Diyalogun sadece din adamları arasında değil, din müntesipleri, sivil halk arasında da olması gerektiğini söyleyen Midyat Mıhallemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan ise, “Belki de son yüzyıldaki siyasi, politik gelişmeler din adamlarını da birbirinden ayırdı, dolayısıyla halklar da birbirinden uzaklaştı. Bu anlamda duyarlı din adamları ve duyarlı STK’lar, sivil bir irade gösterip geçmişte yaşanan güzellikleri yine yaşama gayreti adına yine diyalog ta bulunuyorlar. Bu sevindiricidir, olması gerekendir” ifadelerini kullandı.
 
Ziyaretten sonra Müftü Çiçek ziyaret anısına Papaz Garis'e Diyanet yayınlarından bir takım kitap seti hediye etti.
 
 
 
 
sizin-medya-1.20130816133819.jpg
 
sizin-medya-2.20130816133840.jpg
 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ahmete cevap
21 Ağustos 2013 Çarşamba 17:41
dokunuyor mu
M.ALİ ASLAN bir yerlerinize mi dokunuyor?
176.219.128.87
islam ummeti
21 Ağustos 2013 Çarşamba 07:48
Allah muftu ve papazdan razi olsun
Midyatımizin ve Türkiyenin en yakışıklı müftüsü ve en karizmatik papazimiza selam ve saygılar.yakında haham ve Ezidi şeyhlerini de görmek isteriz.yorum yapan arkadasa gelince eğer tek hak din ıslam ise neden korkuyorsun neden gocunuyorsun muhterem
149.140.208.11
Ahmet
20 Ağustos 2013 Salı 13:33
M Ali Aslan Olmasaydı
M Ali Aslan olmasaydı eksik kalırdı. Adam süryani gönül elçisi olmuş.
213.43.178.53
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim