• BIST 122.142
  • Altın 300,842
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • Mardin : 5 °C
  • Batman : 3 °C
  • Diyarbakır : 3 °C
  • İstanbul : 3 °C
  • Ankara : -3 °C
  • Şırnak : 0 °C

Midyat'ta Süryanilerin 2 Bin Yıllık Şahro Geleneği Devam Ediyor

16.08.2019 07:50
Midyat'ta Süryanilerin 2 Bin Yıllık Şahro Geleneği Devam Ediyor
Dünyadaki Süryaniler Midyat’ın Anıtlı (Hax) köyünde 2 bin yıllık Şahro geleneğini coşkuyla sürdürüyorlar.

Dünyadaki Süryaniler Midyat’ın Anıtlı (Hax) köyünde 2 bin yıllık Şahro geleneğini coşkuyla sürdürüyorlar. Hz. İsa’nın doğumu ile birlikte MS. 1’inci yüzyılda inşa edilen ve Dünya’nın en eski kiliselerden biri olduğuna inanılan Anıtlı Köyündeki Meryem Ana kilisesinde, Süryaniler, 2 bin yıldır düzenledikleri Şahro Gününde ayin ve törenlerle Meryem Ana’yı ölümünün yıl dönümünde anıyorlar. Süryaniler için çok büyük manevi duyguların beslendiği anma gününe 7’den 70’e her yaştan Süryani vatandaşlar ilgi gösteriyor.

Süryaniler açısından kutsal sayılan Meryem Ana’nın ruhen ve bedenen göğe yükselişi nedeniyle Midyat’ın eski ismi “Hax” olan tarihi Anıtlı köyündeki Meryem Ana Kilisesi’nde Turabdin bölgesinin en büyük ruhani lideri Metropolit (Metran) Samuel Aktaş , önderliğinde düzenlenen ayine katılmak için Dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan Süryani din adamları ve Süryani vatandaşlar köydeki Şahro’ya katıldılar. Süryaniler arasında manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı gün olarak tanımlanan ‘Şahro’ (akşamdan sabaha ibadet bayramı) adı altında yapılan Meryem Ana’yı anma gününe Almanya, Belçika, İsveç, İsviçre, Avusturya, Hollanda’nın yanı sıra Midyat ilçesi ile bağlı köylerinde yaşayan Süryaniler katıldı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, iç mekan

Midyat'ta Meryem Ana için yapılan anma ayininde Süryaniler, Metropolit Samuel Aktaş'ın yönettiği ayine katıldı. İncil’den okunan ayetlerle başlayan anma töreni, okunan ilahiler ve yapılan dualarla devam etti. Ayin esnasında hazır bulunan vatandaşlar manevi bir hazla birbirlerine kenetlenip kendilerinden geçercesine dua ederek; Meryem Ana’dan kendileri için oğlu İsa Mesih’ten duacı olmasını istediler. Ayin esnasında yakılan tütsüler de çevreye güzel kokular salarken, dua edenleri de manevi duygulara sevk etti.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

KİLİSE YEMEĞİ

Ayine katılanlara kilise tarafından hazırlanan yemek ikram edildi. Yenilen yemekten sonra vatandaşlar, gün ağarıncaya kadar kimileri İncil’den ayetler okuyarak, kimileri de dua ederek ve kimileri de geceyi uyuyarak geçirdi.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan

SABAH AYİNİ

Sabah ayininde tekrar bir araya gelen Süryaniler “Kıddas” ismini verdikleri bu son ayinle Meryem Ana’nın ölüm yıl dönümü anma törenini bitirdiler. Anma töreninden önce 5 gün boyunca oruç tutan Süryaniler, bu süre zarfında hayvansal hiçbir gıdayı yemeyip oruç tutarak geçirdiler. Anma törenin sona ermesiyle, oruçlu iken yenilmeyen hayvansal gıdaların da öğle yemeğinde verilen etli bir yemek ziyafetiyle bu yasak sona erdi.

ŞAHRO NEDİR?

Süryaniler, akşamdan sabaha kadar topluca ibadet yapılma geleneğine ŞAHRO diyorlar.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

Ayine katılan Metropolit Yardımcısı Hori Gabriel Aktaş, "Bu kilisemizde 2 bin yıldan bu yana Şahro'yu kutluyoruz. her sene hem yurt içinden hem de yurt dışından Süryaniler bu kilisemize gelerek bu günü bayram gibi kutluyoruz. Bu kilisemiz Turabdin'de Meryem Ana adına yapılan ilk kilisedir. bu sebeple her sene burada toplanıyoruz ,topluca ibadet ediyoruz." dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve iç mekan

Anıtlı Köyü Muhtarı Habib Doğan da, "2 bin yıllık bir geleneği bizler hala yaşatıyoruz. Şahro olarak bu günü kutluyoruz. bunun anlamı da akşamdan sabaha kadar ibadetle geçilen zaman anlamındadır. her sene insanlar bu günde bir araya gelmek için sabırsızlıkla bekliyorlar. sadece Süryanilerimiz değil, Müslüman komşularımız, arkadaşlarımız da bu gece de bizlerle beraber oluyorlar. Meryem Ana adına bir çok kilise var, fakat bizim inancımıza göre Dünyada Meryem Ana adına yapılan anıt üzerine inşa edilen ilk kilise olduğu için bütün Süryaniler buraya büyük önem veriyor. Nasıl ki geçmişten bugüne bu gün bize ulaştıysa bizlerde bunu gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Bize göre bu gelenek binlerce yıl daha devam edecek, çünkü insanlar burada toplanıyorlar hem manevi hem duygusal hem de birilik ve beraberlik içinde kaynaşmaya vesile oluyor" dedi.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, bulut ve açık hava

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim