• BIST 109.578
  • Altın 370,735
  • Dolar 6,7601
  • Euro 7,5749
  • Mardin : 26 °C
  • Batman : 26 °C
  • Diyarbakır : 25 °C
  • İstanbul : 20 °C
  • Ankara : 16 °C
  • Şırnak : 24 °C

'Midyat’ın Gelişmesinin Önündeki Engeller Ve Çözüm Yolları'

11.06.2019 17:21
'Midyat’ın Gelişmesinin Önündeki Engeller Ve Çözüm Yolları'
Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Başkanı Halil El, "MİDYAT’IN GELİŞMESİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER VE ÇÖZÜM YOLLARI" başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

Mardin Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (MARGİSAD) Başkanı, Moda Ve Hazır Giyim Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Migimar AVM Yönetim Kurulu Başkanı Halil El, "MİDYAT’IN GELİŞMESİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER VE ÇÖZÜM YOLLARI" başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

Halil El'in açıklaması şu şekilde:

"Midyat tarihte nasıldı?

Niye istediğimiz seviyede değiliz?

Kalkınmamız için neler yapmalıyız?

Görüşlerimi bir Midyat sevdalısı olarak, Midyat’a bir nebze eser kazandırmış bir kardeşiniz olarak yazıya dökmek istedim. Zira bir kent bir ülkenin kaderine etki eder; tıpkı Venedik gibi.Bu çalışmalardaki muradımız ülkemizin, memleketimizin ve hemşerilerimizin kazanmasıdır.

Tarihi Milattan önce 2000 yılları öncesinde dayanan birçok medeniyetin gelip geçtiği, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı, önceki dönemlerinde on bir ayrı bayramın kutlandığı,1810 yılında ilçe olmuş ve hatta 1930’larda Ticaret Odası bulunan ayakkabı imalatı, gazoz fabrikası, un fabrikası, tuğla fabrikası, kumaş imalatı ve birçok el sanatları olan bölgenin kavşak noktası olan Midyat’tan bahsediyoruz. Ayrıca ülkemizin ilk bayan mahalle muhtarı ile belediye başkanı çıkaran bir kentten bahsediyoruz. Tarihte bu konumda bulunan Midyat’ın gelişememesinin önündeki engellere ana başlıklarıyla bir bakalım:

1-Kent konseyinin kurulmamış olması

2-Şehrin çevre yolunun halen yapılmamış olması

3-Mardin-Midyat yolunun halen yapılmamış olması

4-Karma organize Sanayi bölgesinin hala faaliyete başlamamış olması

5-İŞKUR, KOSGEB, İşgem gibi kuruluşlarının birimlerinin kurulmamış olması

6-Üniversitenin planlan Midyat kampus binalarının hala yapılmamış olması

7-Araç muayene istasyonunun olmaması

8-Doğalgaz hatlarının hala bağlanmamış olması

9-Kültür ve tarih turizminde yeterli ve planlı altyapının oluşturulmaması

10-Şehir içi yollarının ve kaldırımlarını yıllardır bitirilememiş olması

11-Rahmetli Menderes’in vilayet sözü verdiği kentimizin vilayet olması için gerekli ortak girişimin olmaması

13-şehirde tam bir çevre ve ekoloji politikasının olmaması,bununla ilgili geri dönüşüm ve arıtma sistemlerinin olmaması

14-Sosyal alanlarının yetersizliği

15-Kadın,Genç ve yaşlılarla ilgili sosyal donatı eksikliği

16-Midyat'ın yurtdışında bulunan nüfusu ile hemşerilik bağlarını pekiştirecek politikaların tam geliştirilememiş olması

17-Çarpık yapılaşma ile imar düzensizliği,yatay şehirleşmenin göz ardı edilmesi

18-Tarihi mekanlarını restorasyonlarının gecikmesi

19-Sağlık sektörü ile ilgili sorunlar

20-Ticaret odasının kurulmamış olması

21-Beyazsu kaynağının iyi bir proje dahilinde yeterince değerlendirilememesi

22-Taş atölyelerinin tek bir merkezde toplanması nedeni ile şehir girişlerindeki görüntü kirliliğinin giderilememesi

23-Çarşı merkezinde yapılan okul vb. devlet yatırımlarının ortak akılla daha farklı projelendirilip otopark ve daha kullanışlı bir şekilde projelendirilememesi, merkezde otopark sorunu

24-Midyat'ın kültürünü yansıtan koro ile halkoyunu ekibinin oluşturulmamış olması, şehrin ruhunun ortaya çıkarılmamış olması

25-Spor kulüplerinin yeterince desteklenmemiş olmaları

26-Bölgede havalimanları yapılırken Dicle havzasının ortasında bulunan Midyat'ın konumun değerlendirilmemiş olması

27-Midyat'ın yetiştirdiği yani entelektüel aklını bir araya toplayıp, memleketlerine olan ahde vefalarını memleketlerinin gelişmesine yansıtmalarını sağlayamamak

28-Memleketimizin eğitim, sağlık, alt yapı, üst yapı ve istihdam alakalı çok önemli sorunları bulunmaktadır. El birliği yaparak çalışmaya başlamalıyız. Malumunuz Mardin ovasında Gap Projesi çerçevesinde sulama başlamak üzeredir. Bu proje çerçevesinde konumu nedeniyle sulama yapılamayacak olması; Midyat’ın yeterince pay alabilmesi ve kalkınabilmesi için karma sanayi bölgesi için tahsisi yapılan arazinin alt yapısı tamamlanarak tarıma dayalı sanayi, tekstil ve diğer imalat kollarının gelişmesi için girişim yapılmalıdır. Burada üretilecek ürünlerin her türlü pazarlara en uygun ulaşım maliyeti ile ulaşabilmesi için mevcut karayolunun geliştirilmesinin yanında demiryolu bağlantısı yapılmalıdır. Bu mantıkla Midyat'ta yaş ortalaması 21,9 olan nüfusuna iş ve aş sağlanabilir ve bu vesile kurulacak sanayi kolları gelişir, ekonomisi iyi bir hale gelebilir

29-Şehir stadyumunun olmaması, elektrik şebekesinin yetersizliği. ayrıca yatırımlarda il merkezine ağırlık verilmesi

30-Dile getirmek istediğim diğer bir hususunda Midyat'taki karayolları yerinin park, bahçe, sosyal tesis şeklinde düzenlenmesi için girişim yapılmalı ve sonuçlandırılmalıdır.

Bilindiği üzere bütün kurumlarımız iyi ahenk oluşturmalı, hizmetkar bir mantıkla hareket etmelidirler. Bu ahengin ve ortak aklın şehirlerdeki kalkınmanın nasıl bir lokomotifi olduğunu Gaziantep vb. şehirlerde görmekteyiz.

Midyat, ruhu bedenine dar gelen bir şehir. Potansiyeli, tarihi eserleri ile Güneydoğuda, Dicle havzasında bulunduğu konum itibari ile parlayan bir yıldız olabilecek değerlere sahip.

Midyat’ımızın kültürel çeşitliliğini hiçbir fark gözetmeden yönetmeli, herkesin hakkını en iyi şekilde gözetebilecek meziyetleri sergilemeliyiz.

Midyat’ın dengelerini onarabilecek, ortak akla önem verebilecek, sosyal, kültürel, çevre, sağlık, eğitim ve ekonomi gibi faktörleri en iyi şekilde ileriye taşıyabilecek bir ortak kanaate ihtiyacımız bulunmaktadır.

Her memleketin sahibi kendi belediyesi ve entelektüel aklıdır. Malumunuz yönetim sistemimizde bir kentin gelişmesi için belediyeler fevkalade önemli bir role sahiptirler. Yapılacak çalışmalarla bir kenti kritik dönemeçlerden alıp altyapı, çevre, sosyal, kültürel olarak gelişimini iyi noktalara taşıyıp, ekonomisi ve yapacağı projelerle çok iyi noktalara getirebilirler. Bu çalışmalar o kentte yaşayan insanların psikolojisine ve hayat standartlarına, dolayısıyla mutluluğuna  çok iyi katkılar yapabilir; çünkü mevcut Belediye kanununda bununla ilgili yeterince yetki bulunmaktadır. Peki durum böyle iken; bu helvayı neden yapamıyoruz? Malum mülahazalarla yeterli bilgi ve birikime sahip kendi misyon ve vizyonuyla çok iyi noktalara taşıyabilecek ortak kanaate ihtiyacı olduğu aşikar. Malumunuz kadim kentlere bilge bakış açısı lazım.

Değerli dostlar “istişare etmeyen doğruyu bulamaz” diyen Hazreti Ali’nin güzel bir sözü var. Midyat Belediyesi kuruluşundan bu yana belediye kanununun 76. maddesi gereği olan kent konseyi kurulamamıştır. Halbuki şehrin tüm kesimlerinden oluşan bir kent konseyi kurulmalı; belediye çalışmalarında şehrin öncelikleri baz alınarak yıllık planlamalar yapılmalı, bu vesileyle kaynak israfının önüne geçilmelidir.

Aşıkların, tarihçilerin, şairlerin kıskandığı, bölgenin saati konumunda ve masalın ortasında bir kent olan Midyat’ı elbirliğiyle vizyonu yüksek bir mantıkla ile çok iyi yerlere taşımalıyız. Çünkü “ülkemizin içinde bir Midyat, Midyat’ın içinde bir dünya var” diyoruz.

Biz, Midyat sevdalıları olarak daha fazla zaman kaybedilmemeli,diyoruz.

Bundan böyle şahsi ikbal peşinde koşanlarla aramıza mesafe koymalıyız. Tüm toplumun geleceğini ve istikbalini düşünebilecek nosyon, misyon ve vizyonu olan politikalarla ileriye emin adımlarla yürümeliyiz.

Kentin potansiyelini harekete geçirebilecek, tarihi eserlerin restorasyonuna itinayla bakacak, turizm potansiyelini şahlandıracak ve bu vesileyle detaylı tanıtım programları yaparak; şehrin önündeki bütün engelleri kaldıracak ve bu vesileyle kentin istihdamı ve sosyal hayatına değer katmalıyız.

Kentte turizmin önündeki bütün engelleri kaldırmalı, bunun için her türlü tedbiri almalıyız, organize sanayi sitesi, fakültelerin kurulması, eski çarşıların ıslahı, çarpık yapılaşmanın önlenmesi velhasıl şehrin gelişme potansiyellerinin tamamını iyi bir program dahilinde planlamalı ve daha fazla zaman kaybetmemeliyiz.

Ayrıca kentteki tüm kamu kurum ve sivil toplum kuruluşları ahenk içinde çalışmalıdır.

Bundan böyle sosyal donatısı yüksek bir kent anlayışı benimsemeliyiz. Çocuk-genç-engelli-kadın ve yaşlısının hayatlarını kolaylaştırmalı, yeşil alanları büyütmeli, çevreyi korumalı, sosyal projelere önem vermeliyiz.

Değerli dostlar, şehirlerin tarihlerinde kritik öneme sahip dönemeçler vardır. Midyat şu anda virajın tam başında bulunmaktadır. Ya kritik eşiği aşıp, sosyal donatısı yüksek, ekonomisi dinamik, tarihi ve kültürel değerlerini korumuş, altyapı ve diğer sorunlarını çözmüş, bu vesile ile büyüyen, kalkınan ve huzurlu müreffeh bir kent olur; ya da havanda su döveriz.

Malumunuz “Aşık olmayan şiir yazamaz.”

Tüm bu saydıklarımızın tamamını en iyi şekilde yapabilecek yönetişim mantığını benimsemeliyiz.

Gelin! bu Kadim kentin derinliklerindeki fenerleri yakalım, bu ışığı hep beraber büyütelim. Tüm hemşerilerimizin sosyal yaşamına, refahına katkıda bulunarak, hayatımıza da anlam katalım; ne dersiniz ?

Artık dördüncü sınıf bir ilçe psikolojisinden kurtulmalı; potansiyellerimizi harekete geçirerek birinci sınıf bir kent olmalıyız. Sonuç olarak bir ülkenin ve bir kentin gelişmişliği sivil toplum örgütleri sayısı ve etkinliği ile ortak aklın en iyi şekilde kullanılması ile orantılıdır."

Bu haber toplam 2546 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
NURETTIN AYGUR SOGUTLU
Perşembe, 13 Haziran 2019
21:26
kapsamlı bır degerlendırme tebrık ederım sızler dıllelendırdınız yapılır yapılmaz o ayrı bır sey ancak bır mıdyat sevdalısı bunları yazabılır dıle gettırdıgınız dusunclerın ozetınde sunu soylemek ısterım bu tıp bakıs acıları cogaltalım fııle donusturecek hamlalare basvuralım saygılarımmlara
93.89.225.254
Ali ŞAHİN
Çarşamba, 12 Haziran 2019
13:43
Halil beyin, çok kafa yormuş, neticede çok güzel tespitler elde etmiş. Kutluyorum. İnsanımızın motivasyonu, kendini ona ayarlaması,hedefe odaklanması çok önemli. Bu dilek ve temennilerin büyük bir kısmı Belediye Başkanımızın hedefleri arasında. Ümit ediyorum, bir kısmı en kısa zamanda yapılacak.
93.89.225.254
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim