• BIST 94.887
  • Altın 244,625
  • Dolar 6,3460
  • Euro 7,4165
  • Mardin : 33 °C
  • Batman : 32 °C
  • Diyarbakır : 30 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • Ankara : 25 °C
  • Şırnak : 26 °C

Kudüs Ve Miraç

12.04.2018 14:11
İdris İraz / Midyat-Der Başkanı

İdris İraz / Midyat-Der Başkanı

Bir Miraç kandilini daha idrak ediyoruz. Ancak İsra ve Miracın orta noktası olan Mescid-i Aksa ve Kudüs hala tutsak. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.”(İsra 1)

Bu ayette Rabbimiz çevresini mübarek, bereketli kıldığımız Mescid-i Aksa diye belirtiyor. Bu tabir Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlar için mukaddes bir belde olduğuna dikkat çekiyor. Siyonist Yahudiler yıllardır Kudüs’ü ve Filistin topraklarını işgal etmiş ve büyük katliamlar gerçekleştirmişlerdir. Yahudilerin en büyük hedeflerinden bir tanesi de Mescid-i Aksa’yı yıkmak ve yerine Büyük Süleyman Mabedini inşa etmek istiyorlar. Son yıllarda Mescid-i Aksa’nın altında yapmış oldukları kazılar bu hazırlıkları artırdıklarını göstermektedir. Ayrıca her sene belirli aralıklarla Yahudilerin Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmeleri ve Yahudi askerlerin postallarıyla mescide girmeleri Müslümanların tepkisini ölçmeye yönelik eylemlerdir. Gazze’de katliamlar hala devam etmekte, iki haftadır devam eden “Toprak Günü” eylemlerinde otuzdan fazla Müslüman şehit oldu.

Bizle bu tür saldırılara sessiz kalmamalıyız. İsrail devletini kesinlikle kabul etmemeli ve Siyonist firmaların mallarını boykot etmeliyiz.

Miracın diğer bir önemli yönü de namazın farz kılınmasıdır.

Namaz, Peygamber Efendimiz (sav) Miraca çıktığı zaman farz kılınmıştır. Miraç (Arapça: معراج Mi'rāj, genelde "İsra" ile birlikte "Al-Isrā w-al-M'irāç" denir), yükseğe çıkma anlamındaki “uruc” sözcüğünden türetilmiş olup, sözcük anlamıyla “merdiven” anlamına gelir. Terim manası ise Peygamber Efendimizin (sav) semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir. Burada inananlara ince bir mesaj vardır. Bu mesaj “öyle bir namaz kılın ki bu sizin için bir Miraç olsun. Sizleri dünyanın kirlerinden arındırıp, yüce makamlara ulaştırsın.”

Bizler öyle bir namaz kılmalıyız ki bu namaz ruhumuzu yüceltsin, nefsimizi bütün kötülüklerden arındırsın. Nitekim yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Hiç şüphe yok ki namaz, fahiş ve kötülüklerden alıkoyar.” (Ankebût 45) Eğer namazımız bizleri kötülüklerden ve günahlardan alı koymuyorsa durup düşünmemiz lazım.

Bizler eğer namazımızı bir Miraca dönüştürmek istiyorsak şu hususlara dikkat etmeliyiz.

1. Namazlarımızı cemaatle kılmaya gayret etmeliyiz. Çünkü “Cemaatle kılınan namaz yalnız başına kılınan namazdan 27 derece daha hayırlıdır (Buhari). Ayrıca cemaatle namaz Müslümanlar arasındaki bağların güçlenmesine vesile olacaktır.

2. Namazlarımızı vaktinde kılmalıyız. Namazı geciktirmek, sevabı azaltacağı gibi acele kılmaya da sebep olacaktır.

3. Farz namazlarla beraber sünnetlerini de kılmalıyız. Ancak bu şekilde namaza gerektiği kadar vakit ayırmış oluruz.

4. Gece namazı kılmaya gayret etmeliyiz. Çünkü gece namazında kul Rabbi ile baş başa kalır ve Rabbine yaklaşır.

5. Secdelerimizi uzatmalıyız. Bu konuda Efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur: “Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!” (Müslim)

6. Namazda okuduğumuz ayetlerin ve duaların anlamını öğrenmeli ve bunları okurken anlamlarını düşünmeliyiz.

7. Kıldığımız her namazda miracın başlangıç noktası olan Mescid-i Aksa’yı düşünmeli ve özgürlüğü için dua etmeliyiz. İçimizden Kudüs fatihi olan Ömerler, Selahaddinler yetiştirmek için çaba sarf etmeliyiz.

Allah bizi hakkıyla namaz kılan kullarından eylesin.

Özgür Kudüs’te Mescid-i Aksa’da beraber namaz kılmak dilekleriyle…

Bu yazı toplam 730 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - 2018 Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim