• BIST 97.379
  • Altın 227,026
  • Dolar 5,4438
  • Euro 6,1478
  • Mardin : 8 °C
  • Batman : 10 °C
  • Diyarbakır : 7 °C
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 8 °C
  • Şırnak : 7 °C

Eğitimci Ahmet Demir, HDP'den Aday Adayı Oldu

08.05.2018 09:17
Eğitimci Ahmet Demir, HDP'den Aday Adayı Oldu
Midyat'taki eğitim camiasında uzun yıllar görev yapan Eğitimci Ahmet Demir, HDP'den Mardin milletvekili aday adayı oldu.

24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) Mardin milletvekili aday adayı olduğunu açıklayan Eğitimci Ahmet Demir, "HDP’yi ilkeli duruşu, kadına verdiği değer, demokrasi ilkelerine bağlılığı, mazlumun meramını dile getiren parti ve bu coğrafyanın halklarını birleştirici özelliğinden dolayı tercih ediyorum. 6 milyon oy alan bir partinin saflarında olmak, farklı olmak ve çözüme katkı sunmak için HDP dedim" dedi.

"MARDİNLİLERİN SİYASETE YER ALMALARINI ÖNERİYORUM"

Eğitimci Ahmet Demir,  yaptığı yazılı açıklamada aday olmasının sebebini şöyle açıkladı:

"İnsanlık uygarlığa geçtiği günden bu güne yönetim problemi yaşamaktadır. Uzun yıllar çeşitli rejimler kurulmuş, bu rejimler çıkan sorunlardan arına arına en son demokrasi yönetimi bulunmuş. Demokrasi rejimi; yönetimlerin en adili olmak zorunda, yoksa onun da monarşiden ya da diğer kısıtlayıcı yönetimlerden bir farkı kalmaz. Demokrasi paylaşımdır, muhalefetin dinlenmesidir, sivil toplum kurumlarının işlerliğidir, basının özgürlüğüdür, sosyal hakların sağlanmasıdır, eğitimin bilimsel temelde olmasıdır, kadının eşitliğinin sağlanmasıdır, farklılıkların göz ardı edilmediği düzendir. Kısacası demokrasi kökleştiği sürece problem çözme aracı ya da makinesidir. Bu aracın mükemmeliyeti yurttaşların aktif katılımı ile mümkündür. Demokraside yer almak vatandaşlık görevidir. Her parti kendi programını, hedeflerini getireceği yenilikleri eşit şartlarda yurttaşlara aktardığı, demokrasi mücadelesinde bulunduğu sürece o coğrafyada demokrasi kökleşir, ekonomi sağlamlaşır ve önünü görür. Her bireyin aynı düşüncede, aynı ideolojide olması mümkün değildir. Her ferdin bir felsefesi ve yaşama bakış açısı vardır ve bireyler farklılıklarıyla birbirinden ayırt edilir. Benim felsefi yapım da HDP'ye yakın olduğundan ben bu partiden Mardin Milletvekili aday adayı oldum. Bütün Mardinlileri de demokrasinin işlemesi için aktif olarak siyasete yer almalarını öneriyorum"

"HDP, DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE EN SAMİMİ OLANDIR"

Demir, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Toplumun yüzde 80'i bir an önce barış ve huzur ortamının tekrar oluşmasını istiyor. Bugün yaşadığımız bu coğrafyada 7 Haziran 2015 seçimleri öncesine dönmeyi kim istemez? Bunu cesurca dile getirmemiz gerektiğine inanıyorum. Öncelikle düşüncelerimizdeki kin ve nefreti temizlememiz gerekir. Birlikte yaşayacağız, evet. Birbirimizden farklıyız, evet. Hepimiz bu toprakların asli unsuruyuz, evet. Bu vatan hepimizin babasının evidir, evet. Hiç kimse ikinci, üçüncü vatandaş değildir, evet. Bu ülke şu anda bulunduğu yeri hak etmiyor, evet. Çok daha güzel yere çıkarmamız gerek, evet. Uzlaşı, acıda birliktelik, sevinçte birliktelik neden olmasın. Güç, güçlü felsefesinden vazgeçmemiz gerekir. Adaletli, eşitlikçi, farklılıkları koruyan ve paylaşımcı felsefeye dönmemiz gerekir. Bunu bizim başarabilmemiz için bir başlangıca ihtiyacımız var. Bu topraklara iyi insanların makamlara gelmesiyle huzur gelecek. Halkın gücü erdem güçtür. Erdem, güçten yana değil, halktan yana olmalı. Bir oy bir oy değildir, iktidarı değiştirebilen yegâne iradedir. Adalet mülkün temelidir. Mülkü korumak için adalete ihtiyaç var. HDP, demokrasi mücadelesinde en samimi olandır. Barışa adım atın. Birlikte yaşama adım atın. Kavga insana yakışmayan çirkin bir fiildir, paylaşmaya adım atın. İnsanlığa adım atın, birlikte yaşama adım. Daima küçük adımlar büyük yürüyüşlerin başlangıcı olmuştur. Hepimiz küçük adımlarla bu nadide hayata başlamadık mı? Her insan farklıdır, yeter ki sen farkı görürsen. Ne kadar sussanız susun, sonunda bir gün biri çıkıp sizin söylemek isteyip de söyleyemediğinizi söyleyecektir."

"SOSYAL FAALİYETLERE ÖNEM VERİYORUM"

Demir, açıklamasında ilgi alanlarından da söz ederek, sosyal, kültürel, sanatsal ve çevre ile ilgili faaliyetleri önemsediğini ve destek verdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Kendimi bildim bileli çevreye duyarlılık gösteren kurumlarla iletişimde oldum. Gerektiğinde de çevre koruma gönüllüsü oldum. 2002 yılında Midyat-Nusaybin ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı, Hollanda Büyük Elçiliği ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (World Wildlife Fund) ortaklığında yürütülen Midyat-Nusaybin Arasında Bulunan Beyaz Su Vadisi Fauna Ve Fabia’sının İncelenmesi Projesi'nde Proje İlçe Koordinatörü olarak görev aldım. Projede bu coğrafyaya ait, daha önce kayıt altına alınmamış olan; bir sürüngen, iki kuş familyasının alt türünü tespit ettik. Bu projede yeryüzünde yok olduğu sanılan 'Çizgili Sırtlan’ın bu vadi ve vadiyle bağlantılı yan vadilerde yaşadığını tespit ettik. Midyat Eğitim Yöneticileri Derneği Kurucu üyesi, Eğitime Hizmet Götürme Derneği Kurucu Üyesi, Yazarlar Formu Derneği üyesi, Midyat AFAD kampı kuruluşunda gönüllü yönetici, Midyat’ta sığınmacı olarak bulunan Ezidi inancı mensuplarının gönüllü yardım dağıtma koordinatörlüğü görevlerini yaptım. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Avrupa Birliği ortak eğitim projelerinde yer aldım. 2009-2010 Comenius Projesinde yöneticilik yaptım. Bu projede öğrencilerimiz yedi Avrupa ülkesini gezdi. Sayısız SODES projesi hazırlığında ve yürütmesinde bulundum. Barış merkezli çalıştayı ve sempozyumlar da katılımcı olarak görev aldım. Kısacası sosyal faaliyetlere kendi gücümüz nispetinde katılıyorum"

AHMET DEMİR KİMDİR?

Nusaybin 1965 doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Nusaybin'de aldım. Ağrı Eğitim Yüksek Okulunu bitirdikten sonra sınıf öğretmeni olarak atandım. Daha sonra görevim süresince Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü ile Eğitim Bilimleri Lisans tamamlama bölümlerini okudum. Sınıf Öğretmenliği, Resim Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği branşlarında öğretmenlik yaptım. İktisat, mali tabloların analizi ve işletme yönetiminde eğitim aldım. Uzman öğretmenlik sınavını 2006 yılında başarıyla verdim. Son yirmi iki yılı çeşitli kurumlarda Müdür Yardımcılığı ile Okul Müdürlüğü statüsünde geçirdim. Evli 5 çocuk babasıyım. Kürtçe, Türkçe’yi anadil düzeyinde. Arapça ve İngilizceyi orta düzeyde biliyorum.

Bu haber toplam 7743 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - 2018 Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim