• BIST 1.426
  • Altın 456,485
  • Dolar 7,5595
  • Euro 9,2192
  • Mardin : 10 °C
  • Batman : 3 °C
  • Diyarbakır : 5 °C
  • İstanbul : 15 °C
  • Ankara : 6 °C
  • Şırnak : 5 °C

Eğitim Bir-Sen’den 28 Şubat Açıklaması

03.03.2014 16:20
Eğitim Bir-Sen’den 28 Şubat Açıklaması
Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilciliği, 28 Şubat’ın yıldönümü ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, beraberinde Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Aygün ve Mustafa Deniz ile birlikte basın açıklaması yaptı.

‘DARBE İZLERİ TAMAMEN SİLİNMELİ’

Basın açıklamasını yapan Başkan Altay, 28 Şubat’ın tüm izlerinin silinmesi gerektiğini söyleyerek, “Darbe döneminin kalıntıları ve izleri halen toplumda sürmektedir. Darbecilerin darbe döneminde oluşturdukları yasalarla hem kendilerini korumuş hem de kamu kuruluşlarına kendi darbecilerinin yandaşlarının isimlerini vererek, o darbe ürünü toplum üzerinde o algıyı  oluşturmaya  hala devam etmektedirler. Kışlalara, okullara ve caddelere kendi adlarını vermişlerdi. Bunların değişim noktasında bir talebimiz var. Daha önce Van ilinde bir askeri kışlanın adı değiştirilmişti, ama ilçemizde de 1960 darbesinde ölen bir darbecinin adı hala yaşatılmaktadır. İlçemizdeki Ali İhsan Kalmaz İlköğretim Okulumuzun adı maalesef bir darbecinin adıdır. Biz darbe döneminin kalıntılarının dahi silinmesini istiyoruz. Bu maksatla bu okulumuzun adının değişmesini istiyoruz.” dedi. 

‘MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKMALIYIZ’

Milletin hangi siyasi görüşte olursa olsun kendi iradesine sahip çıkması gerektiğini belirten Altay, “O dönemde bir sürü mağduriyet yaşandı. maalesef o mağduriyetler hala sürmektedir. O dönem kovuşturmaya tabi tutulan kamu çalışanları yargıdan aklanmış olmalarına rağmen yüksek disiplin kurulları tarafından ihraç edilmiştir. Bu arkadaşlarımız hala işlerine dönebilmiş değildir. Bu arkadaşlarımıza iadeyi itibar ve iadeyi iş talebinde bulunuyoruz. 28 Şubat’ta fişleme, dinleme, izleme ve takip etme gibi korku dünyasını oluşturmaya çalışan çevreler maalesef 17 Aralık operasyonları ile dinleme ve fişleme çalışmalarını oluşturarak şuan internet ortamlarında bunları paylaştırarak yine aynı korku ortamını oluşturmaya çalışıyorlar. Bunları kınıyoruz. Bunları reddediyoruz. Bunların karşısında bir millet duruşunu sergiliyoruz. Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonları 28 Şubat’ın hala bitmediğini, birilerinin hala o dönemin özlemini çektiğini göstermektedir. Bu nedenle toplumun daha duyarlı olmasını, milletin kendi iradesine sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Bu maksatla da milletimizi iradesine sahip çıkmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

‘İNANÇLI İNSANLARI FİŞLEDİLER’

28 Şubat'ta on binlerce inançlı insanın fişlendiğini ve binlercesi de uydurma gerekçelerle memuriyet görevlerinden atıldığını kaydeden Altay, 28 Şubat 1997’de oluşturulan algı ile ve Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında alınan kararlarla binlerce inançlı insan fişlenip, takip ettirildi, soruşturmalara tabi tutuldu, yüzlercesi hatta binlercesi işinden ettirildi. Bu oluşturulan olumsuz imaj ile inançlı insanlar kötü gösterildi, suçluymuş gibi gösterildi. Başörtülü kızlarımız, bacılarımız üniversitelerden, okullardan atıldı. Başörtü çalışanlarımız, memurlarımız işlerinden atıldı. Başka ülkelerde beyin göçü için insanlar imkânlar hazırlarken, teşvikler verirken bizde maalesef insanlar beyin göçüne zorlanmıştır. Bir yandan kız çocuklarının okutulması için kampanyalar düzenlerken bir yandan da inançlı insanların özellikle kız çocukları okullardan sistematik olarak okuldan ve sosyal hayattan uzaklaştırıldı. Katsayı zulmü ile imam hatip okullarından mezun olan öğrencilerin önünün kesilmeye çalışıldı. 8 yıllık kesintisiz eğitim ile çocuklarımız tek tipleştirildi. İnanç değerlerinden uzaklaştırıldı. Kuran kurslarına kaydolma yaşına sınırlandırma getirilerek, çocuklar inanç eğitiminden uzak tutulmaya çalışıldı. Bu şekilde ‘bin yıl sürecek’ dedikleri bir süreci başlattılar. Ancak milletimiz kendisine, değerlerine sahip çıkmıştır. Değerlerine saldıranlara haddini sandıkta bildirerek, 4 sene sonra kendilerinin yok etmeye çalıştığı anlayıştaki insanları iktidara taşımıştır.” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mehmet aksöz
Cuma, 07 Mart 2014
13:39
o zaman oylar BDP'ye milli irade BDP'dir benim için
37.155.128.57
mehmet eren
Cuma, 07 Mart 2014
00:07
konuşmayan bir sen kalmıştın ondan da eksik kalmadın
37.155.144.130
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim