• BIST 119.802
  • Altın 299,671
  • Dolar 5,9395
  • Euro 6,5365
  • Mardin : 1 °C
  • Batman : 4 °C
  • Diyarbakır : 4 °C
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • Şırnak : 1 °C

Dünyadaki Süryaniler, Azizleri Mor Gabriel’i Ayinlerle Andı

03.09.2019 10:20
Dünyadaki Süryaniler, Azizleri Mor Gabriel’i Ayinlerle Andı
Süryani'lerin en önemli merkezlerinden biri olan ve Süryanilerin "İkinci Kudüs"ü sayılan Turabdin bölgesinde bulunan Deyrulumur Manastırı'nda

Süryanilerin en önemli merkezlerinden biri olan ve Süryanilerin "İkinci Kudüs"ü sayılan Turabdin bölgesinde bulunan Deyrulumur Manastırı'nda, dünyanın çeşitli kentlerinden yaklaşık 5 bin Süryani toplanarak Azizleri Mor Gabriel'i, vefatının 1351'inci yıldönümünde görkemli bir ayin töreniyle andı.

 Süryani aziz Mor Gabriel, bir dönem içinde yaşadığı ve metropolitlik mertebesine yükseldiği kendi ismini taşıyan ve dünyanın en eski manastırlarından biri olarak kabul edilen Deyrulumur Manastırı’nda vefatının 1351’inci yıldönümünde ayinlerle anıldı.

Süryaniler çok büyük manevi duygular beslendiği Aziz Mor Gabriel’i anma günü etkinliği adeta bayram havasında geçti. Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı gün olarak tanımlanan ‘Şahro d’Mor Gabriel’ (gece ibadeti bayramı) için Fransa, Almanya, Belçika, İsveç, İsviçre, Avusturya ve Hollanda başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinden Süryaniler, tarihi Manastırı akın ettiler.

Süryani Ortodoks cemaatine din adamı yetiştiren, Süryanice’nin yaşatılmasına da öncülük eden manastıra dünyanın çeşitli kentlerinden gelen yaklaşık 5 bin Süryani vatandaş, Midyat Turabdin Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş, Hollanda'dan Metropolit Hanna Aydın ve İsveç'ten de Metropolit Benyamin Ataş'ın önderliğinde, papaz, rahip ve şammasların katılımıyla Aziz Mor Gabriel anıldı.

Yapmış olduğu mucizelerin yanı sıra, ruhsal yetkinliği, alçak gönüllülüğü, hayırseverliği, misafirperverliği ve barışçıl yönetim anlayışı ile Süryanilerin gönlünde taht kuran ve büyük saygı duydukları Azizleri Mor Gabriel’in ismini kız çocuklarına ‘Gabriella’ ve erkelere de ‘Gabriel’ ismini vererek ölümsüzleştiriyorlar.

Törene ayrıca aziz Mor Gabriel’in ismini taşıyan çoluk çocuk demeden 7’den 70’e her yaştan Süryani vatandaşın ilgi gösterdiği ayin yaklaşık üç saat devam etti. İncil’den okunan ayetlerle başlayan özel ayin, ilahilerin okunması ve yapılan dualarla devam etti. Ayin esnasında yakılan tütsüler çevreye güzel kokular salarken dua edenleri de manevi duygulara sevk etti.

Günün anlam ve önemiyle ilgili olarak konuşma yapan Midyat Turabdin Metropolit Yardımcısı Hori Gabriel Aktaş, "Bugün Mor Gabriel'in bayramıdır, tüm Süryaniler burada toplandık. Avrupa'dan gelen ve bizim burada yaşayan ruhanilerimiz, kahinlerimiz ve  vatandaşlarımızın katılımıyla çok kalabalık bir gün oldu. Coşkulu bir ayin gerçekleştirdik, bu sebeple hepimiz mutluyuz. Yılda bir defa azizimiz için bu günü kutluyoruz." dedi.

Mor Yakup Mastırı Rahibi Daniel Savcı, "Bugün Süryaniler olarak çok mutluyuz. Mor Gabriel öyle bir aziz ki yaşarken bir çok mucize gerçekleştirmiştir. Süryaniler için bir kolon olmuş, çok değer veriliyor ona. Mor Gabriel Manastırı Süryaniler çok önemli bir yer, çünkü burada hem Mor Gabriel'in hem de 12 bin azizin mezarı var. Bu sebeple Mor Gabriel Manastırı bizim için ikinci Kudüs sayılıyor. Buranın önemli bir kutsallığı var. 

Hollanda'dan Ayine katılan Musa Çitgez, "Bizim kültürümüzde Aziz Mor Gabriel'in günü yada bayramı olarak kutlanıyor. Bugün için bir çok Avrupa ülkesinden buraya geldik, ayine katıldık" dedi.

İsveç'ten Ayine Katılan Süleyman Bahar da, "Aziz Mor Gabriel'in günüdür, bayram gibi kutluyoruz bugünü. Müslümanlar önceden köylerde festival yaparlardı bizde azizlerimiz için yılda bir defa anma günleri düzenliyoruz." dedi.

MİSAFİRLERE YEMEK İKRAMI

Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlere dev kazanlarda yemekler ikram edildi. Yenilen yemekten sonra Süryaniler gün ağarıncaya kadar kimileri İncil’den ayetler okuyarak, kimileri dua ederek, kimileri de uyuyarak zaman geçirdi. 

Sabah ayininde Metropolitler Timetheos Samuel Aktaş, Hanna Aydın ve Benyamin Ataş, önderliğinde tekrar bir araya gelen Süryaniler, ‘Kıddas’ adını verdikleri bu son ayinle Aziz Mor Gabriel’in ölüm yıldönümü anma törenini tamamladı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - sizinmedya@hotmail.com Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim