• BIST 103.874
  • Altın 230,899
  • Dolar 5,4531
  • Euro 6,2109
  • Mardin : 18 °C
  • Batman : 18 °C
  • Diyarbakır : 17 °C
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 14 °C
  • Şırnak : 14 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump doğru karar verdi

08.01.2019 08:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Trump doğru karar verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, The New York Times gazetesi için kaleme aldığı makalede ...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, The New York Times gazetesi için kaleme aldığı makalede Suriye'den ABD askerinin çekilmesinin doğru bir karar olduğunu ifade etti. Çekilme planlamasında herhangi bir aksilik yaşanmaması için işbirliğinin önemine vurgu yapan Erdoğan, "Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekilme kararı alarak doğru bir adım attı. Ancak ABD'nin, uluslararası toplumun ve Suriye halkının çıkarlarının korunabilmesi için çekilmenin dikkatlice planlanması ve doğru ortaklarla işbirliği içerisinde hayata geçirilmesi gerekmektedir. NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olan Türkiye, bu görevi yerine getirme gücü ve kararlılığı olan tek ülke konumundadır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Amerika Birleşik  Devletleri Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekilme kararı alarak doğru bir adım  attı. Ancak ABD'nin, uluslararası toplumun ve Suriye halkının çıkarlarının  korunabilmesi için çekilmenin dikkatlice planlanması ve doğru ortaklarla iş  birliği içerisinde hayata geçirilmesi gerekmektedir. NATO'nun ikinci büyük  ordusuna sahip olan Türkiye, bu görevi yerine getirme gücü ve kararlılığı olan  tek ülke konumundadır." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Amerikan The New York Times gazetesi için, "Türkiye'nin  Suriye'de barışı sağlamak için bir planı var" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın, Suriye'den  çekilme kararı alarak doğru bir adım attığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Ancak ABD'nin, uluslararası toplumun ve Suriye halkının çıkarlarının  korunabilmesi için çekilmenin dikkatlice planlanması ve doğru ortaklarla iş  birliği içerisinde hayata geçirilmesi gerekmektedir. NATO'nun ikinci büyük  ordusuna sahip olan Türkiye, bu görevi yerine getirme gücü ve kararlılığı olan  tek ülke konumundadır." ifadelerini kullandı.

"TERÖR SALDIRILARI DÜZENLEME KABİLİYETLERİNE CİDDİ ZARAR VERDİK"

Türkiye'nin 2016'da Suriye'deki DEAŞ tehdidiyle mücadele etmek için  muharip kara unsurlarını sahaya süren ilk ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan,  makalesini şöyle sürdürdü:

"Düzenlediğimiz harekatla örgütün NATO sınırlarına erişimini ortadan  kaldırdık. Türkiye ve Avrupa'da terör saldırıları düzenleme kabiliyetlerine ciddi  zarar verdik. Uluslararası koalisyon, Rakka ve Musul'a düzenlediği operasyonlarda  sivil kayıpları tamamen veya çoğunlukla göz ardı eden hava saldırılarına dayanan  bir yol izlemişti. Bunun aksine Türk askeri ve Özgür Suriye Ordusu'na bağlı  savaşçılar, DEAŞ terör örgütünün kalelerinden biri olan El Bab'da ev ev dolaşarak  teröristleri bölgeden çıkardı.

Bu yaklaşımımız şehrin altyapısını büyük ölçüde korurken, hayatın  birkaç gün içerisinde normale dönmesini mümkün kıldı. Bugün çocuklar okullarına  gidiyor, Türkiye’nin kurduğu bir hastanede hastalar tedavi oluyor ve bölgede  hayata geçirilen yeni projeler sayesinde istihdam imkanları artırılarak yerel  ekonomi canlandırılıyor. Esasen terörün ilacı, işte bu istikrar ortamıdır."

"KESİN BİR KARARLILIK İÇERİSİNDEYİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk milleti, şiddete varan aşırıcılık  tehdidini iyi tanıdığı için Türkiye Cumhuriyeti olarak DEAŞ ve Suriye'deki diğer  terör örgütleriyle mücadele konusunda kesin bir kararlılık içerisindeyiz."  ifadesini yer vererek Başbakanlık görevine geldiği 2003 yılında, El Kaide terör  örgütü tarafından düzenlenen koordineli saldırılarda çok sayıda Türk vatandaşının  hayatını kaybettiğini anımsattı. Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Daha yakın geçmişte, DEAŞ terör örgütü üyeleri, vatandaşlarımızı,  yaşam tarzımızı ve medeniyetimizin temsil ettiği kapsayıcı, kuşatıcı ve ılımlı  dünya görüşünü hedef aldı. Birkaç yıl önce bu terör örgütü şahsımdan 'tağut' diye  bahsetti. Biz aynı dehşeti, teröristler Suriye ve Irak'ta kendilerini hedef  aldığı zaman Türkiye'ye sığınan binlerce Hristiyan ve Yezidi'nin gözlerinde  gördük.

Bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum: Zafer asla  teröristlerin olmayacak. Türkiye hem kendi güvenliği hem de uluslararası toplumun  iyiliği için atması gereken tüm adımları atmaya devam edecek."

"KAPSAMLI BİR STRATEJİYİ HAYATA GEÇİRMEK İSTİYORUZ"

Erdoğan, DEAŞ terör örgütünün, askeri anlamda Suriye'de yenilgiye  uğradığının altını çizerek, "Ancak bazı dış güçlerin, örgütün kalıntılarını  bahane ederek Suriye'nin iç işlerine karışması ihtimalinden derin endişe  duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Teröristlere karşı elde edilen askeri başarının ancak bir ilk adım  olarak görülmesi gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, makalesinde şu görüşlere yer  verdi:

"DEAŞ terör örgütünün doğduğu yer olan Irak'tan alınması gereken ders,  zamanından önce ilan edilen zaferlerin ve bunların neden olduğu sorumsuzca  davranışların çözdüklerinden daha büyük sorunlar yaratacağıdır. Uluslararası  toplum, bugün aynı hatayı tekrarlama lüksüne sahip değildir.

Türkiye olarak radikalleşmenin temelinde yatan sebepleri ortadan  kaldıracak kapsamlı bir stratejiyi hayata geçirmek istiyoruz. Suriye halkının  kendilerini yöneticilerden kopuk hissetmemesini, yerel halkın mağduriyetlerinin  terör örgütleri tarafından suistimal edilmemesini ve herkesin istikrarlı bir  geleceğe inanmasını sağlamak arzusundayız."

Bu konuda atılması gereken ilk adımın, Suriye toplumunun tüm  kesimlerinden savaşçıları kapsayan bir istikrar gücü kurulması olduğunu belirten  Erdoğan, " Ancak tüm kesimleri bir araya getiren bir yapı, Suriye vatandaşlarının  tamamına hizmet ederek, ülkenin muhtelif kısımlarına düzen ve asayiş  getirebilecektir. Bu vesileyle bizim Suriye Kürtleriyle herhangi bir sorunumuz  olmadığını ifade etmek istiyorum." değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Savaş koşullarında birçok genç Suriyelinin seçenekleri olmadığı için  Türkiye ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın Suriye kolu  PYD/YPG saflarına katıldığını biliyoruz. İnsan Hakları İzleme Örgütüne göre YPG  militanları, çocukları silah altına alarak uluslararası hukuku ihlal  etmiştir.ABD'nin Suriye'den çekilmesi sonrasında derinlemesine bir tahkikat  yaparak çocuk savaşçıları yeniden aileleriyle buluşturacak, terör örgütleriyle  bağlantısı olmayan tüm savaşçıları yeni kurulacak istikrar gücüne dahil  edeceğiz."

Türkiye'nin Suriye'deki bir başka önceliğinin ise tüm kesimlerin  yeterli siyasi temsilinin sağlanması olduğuna değinen Erdoğan, "Türkiye'nin  gözetiminde, şu anda YPG veya DEAŞ terör örgütlerinin kontrolünde olan Suriye  toprakları, halk tarafından seçimle belirlenen yerel meclisler tarafından idare  edilecektir. Terör örgütleriyle bağlantısı olmayan herkes, yerel yönetimlerde  kendi toplumlarını temsil etme hakkına sahip olacaktır. Suriye'nin kuzeyinde,  nüfusunun çoğunluğu Kürt olarak yerlerde kurulacak yerel meclislerde Kürt  toplumunun temsilcileri çoğunluğu oluşturacak ancak diğer tüm kesimlerin adil bir  şekilde siyasi temsil hakkından faydalanmaları sağlanacaktır. Deneyimli Türk  yetkililer, bu meclislere belediye işleri, eğitim, sağlık ve acil durum  hizmetleri gibi alanlarda danışmanlık verecektir." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, TARİHİN BU EN KRİTİK DÖNEMİNDE ELİNİ TAŞIN ALTNA KOYMAKTADIR"

Türkiye'nin, bu süreçte tüm adımlarını dost ve müttefik ülkelerle iş  birliği ve eş güdüm içerisinde atmak arzusunda olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, makalesini şöyle tamamladı:

"Cenevre ve Astana süreçlerinin içerisinde bulunan bir ülke olarak hem  ABD hem de Rusya’yla eş zamanlı olarak çalışabilen tek paydaş konumunda  bulunuyoruz. Bu ortaklıklar temelinde Suriye’deki meseleyi halledeceğiz. İslam  dini ve dünyanın her yerindeki Müslümanların düşmanı olan DEAŞ terör örgütünü  bitirmek ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü muhafaza etmek için tüm tarafların güç  birliği yapmasının zamanı gelmiştir. Türkiye, tarihin bu en kritik döneminde  elini taşın altına koymaktadır. Bu süreçte uluslararası toplumun, destekçimiz  olacağına inanıyoruz."

Bu haber toplam 496 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - 2018 Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim