• BIST 104.395
  • Altın 226,632
  • Dolar 5,2909
  • Euro 5,9981
  • Mardin : 3 °C
  • Batman : 1 °C
  • Diyarbakır : 3 °C
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 0 °C
  • Şırnak : 2 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Venezuela'da inşasına başlanacak...

04.12.2018 07:56
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Venezuela'da inşasına başlanacak...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maduro ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maduro ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, "Venezuela'nın talebi üzerine Caracas'ta iki ülke dostluğuna  yaraşır bir cami inşa etmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullandı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sayın  Maduro İsrail'in Kudüs'e ve Filistinli kardeşlerimize yönelik saldırıları  karşısında İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak düzenlediğimiz  zirvelere Bağlantısızlar Dönem Başkanı olarak katılmış ve orada bizim de  düşüncelerimizi aynen paylaşmıştır. Venezuela'nın bu asil tavrının belli  ülkeleri, işgal ve sömürüden beslenen çevreleri rahatsız ettiğini de çok iyi  biliyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro,  gerçekleştirdikleri baş başa görüşmelerinin ardından Miraflores Sarayı'nda ortak  basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan,  Türkiye'den Venezuela'ya Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti gerçekleştirmekten  duyduğu memnuniyeti ifade etti. Erdoğan, "Sömürgecilere karşı verdiği mücadele  ile adı tarihe ve gönüllere kazınan Simon Bolivar'ın memleketinde olmaktan  duyduğum mutluluğu ayrıca belirtmek isterim. Şahsıma ve heyetime gösterilen  hüsnükabul için teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Maduro ile baş başa görüşmelerinde özellikle Türkiye ve Venezuela  arasında şu ana kadar atılan adımlar ve bundan sonra neler yapılabileceğini hem  ikili hem de bölgesel anlamda değerlendirme fırsatını bulduklarını ifade eden  Erdoğan, ikili ilişkilerde son dönemlerde yakalanan ivmeyi çeşitli düzeylerde  tesis ettikleri diyalog mekanizmalarına borçlu olduklarını söyledi.

Karşılıklı üst düzey ziyaretlerin artarak devam etmesini arzu  etiklerini belirten Erdoğan, 4 Ağustos'ta Maduro'ya yönelik düzenlenen suikast  girişimi nedeniyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerini ifade ettiğini bildirdi.

"ARTIK YENİ BİR SAFHAYA GEÇTİĞİMİZE İNANIYORUM"

Venezuela'yı Latin Amerika açılım politikalarında önemli bir konumda  değerlendirdiklerine işaret eden Erdoğan, "İlişkilerimizde son iki yılda  yakalanan büyük ivmeyi muhafaza etmekte ve ilişkilerimizi daha da ileriye  taşımakta kararlıyız. Gerek siyasi, gerek askeri, gerek ekonomik, ticari,  kültürel her alanda bu ilişkilerimizi geliştirmenin kararlılığı içerisindeyiz.  Bugünkü ziyaretimle birlikte artık yeni bir safhaya geçtiğimize inanıyorum." diye  konuştu.

Ticari ve ekonomik ilişkilerin son dönemde büyük bir gelişme  kaydettiğine dikkati çeken Erdoğan, "2017'de 154 milyon dolar civarında olan  ikili ticaret hacmimiz 2018'in daha ilk 9 ayında 1 milyar doları aşmış vaziyette.  Ekonomilerimiz birbirleriyle yarışmıyor tam tersine birbirlerini tamamlıyor.  Birbirimizle rekabet etmememiz yeni işbirliği imkanları ve ortak yatırım  potansiyeli sağlıyor." dedi.

Görüşmelerinde "kazan-kazan" ilkesi üzerine inşa ettikleri ilişkileri  çok daha ileriye taşıyacak siyasi iradenin mevcut olduğunu gördüklerini aktaran  Erdoğan, şöyle devam etti:

"17 Mayıs'ta Sayın Maduro ile gerçekleştirdiğimiz video konferans  sırasında Ticaret Bakanlarımız tarafından Ticaretin Geliştirilmesi Anlaşması  imzalanmıştı. Keza bugünkü ziyaretim vesilesiyle bu alanda imzaya hazır getirilen  ve bir kısmı da daha sonra imzalanmak üzere müzakerelerinde ilerleme sağlanan  anlaşmalarımız oldu. İnşallah bu anlaşmalar sayesinde ticari ve ekonomik  ilişkilerimizi daha sağlam temellere oturtacağız."

Türk Hava Yolları'nın 2016 yılından bu yana  İstanbul-Havana-Karakas-İstanbul güzergahında haftada 3 sefer düzenlediğini dile  getiren Erdoğan, yüksek doluluk oranlarıyla yapılan bu seferlerden büyük  memnuniyet duyduklarını vurguladı.

"CARACAS'TA CAMİ İNŞA ETMEYİ PLANLIYORUZ"

Türkiye Venezuela arasındaki beşeri ve ticari münasebetlerin bu  seferlerin de katkısıyla daha da güçleneceğine inandığını söyleyen Erdoğan,  şunları söyledi:

"Altyapı, inşaat, sivil havacılık, savunma sanayi, enerji, madencilik,  sağlık, tarım ve turizm gibi pek çok alanda bilgi ve tecrübelerimizi  paylaşabiliriz. Venezuela'nın talebi üzerine Caracas'ta iki ülke dostluğuna  yaraşır bir cami inşa etmeyi planlıyoruz ve kendilerinden yer talebinde bulundum  ve kendileri de buna olumlu bir yaklaşım göstermek suretiyle gerçekten milletimin de memnuniyetini böylece ifade etmiş olayım."

İlgili görevlilerin tahsis edilmesi öngörülen alanları inceleyerek  gerekli fizibilite çalışmalarını tamamlayacaklarını anlatan Erdoğan, Venezuela  Bolivarcı Üniversitesinde Mustafa Kemal Atatürk kürsüsü, Ankara Üniversitesinde  de Simon Bolivar kürsüsü kurulması kararından da ayrıca memnuniyet duyduklarını  ifade etti.

Venezuela'nın sadece kendi toprakları içinde değil dünya genelinde  Bolivarcı geleneği el üstünde tuttuğunu dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

  "Başkan Chavez'in başlattığı dünyadaki mazlum ve mağdurlarla dayanışma  politikası kıymetli dostum Maduro tarafından sürdürülmektedir. Bugün Venezuela  Filistin davasının en güçlü destekçileri arasındadır. Sayın Maduro İsrail'in  Kudüs'e ve Filistinli kardeşlerimize yönelik saldırıları karşısında İslam  İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak düzenlediğimiz zirvelere Bağlantısızlar  Dönem Başkanı olarak katılmış ve orada bizim de düşüncelerimizi aynen  paylaşmıştır. Venezuela'nın bu asil tavrının belli ülkeleri işgal ve sömürüden  beslenen çevreleri rahatsız ettiğini de çok iyi biliyorum. Bu çevrelerin son  dönemde işi Sayın Maduro'nun canına kastetmeye kadar vardırmalarının  sebeplerinden birisi de budur. Ancak hiçbir baskı, hiçbir kalleş eylemi, hiçbir  tehdit ve şantaj Venezuela halkının iradesini pranga vurmak suretiyle kontrolü  altına alamayacaktır. Simon Bolivar'ın iki asır önce bu topraklarda yaktığı  özgürlük ateşini de söndüremeyecektir."

Venezuela'nın en yüksek şeref nişanı olan El Libertador nişanının  şahsına verilmesini de son derece anlamlı bulduğuna vurgu yapan Erdoğan, "Bu  nişanın Türkiye ile Venezuela arasındaki dostluğun timsalı olacağına inanıyorum.  Önümüzdeki dönemde ilişkilerimizi daha da geliştirmek maksadıyla çalışmalarımızı  sürdüreceğiz." diye konuştu.

Maduro'ya ziyareti sırasında kendilerine gösterdikleri ilgi ve  misafirperverlikten ötürü teşekkürlerini ileten Erdoğan, "Türkiye Venezuela  işbirliğinin her alanda güçlenerek devam etmesi konusundaki ortak kararlılığımızı  vurgulamak istiyorum." dedi.

Karakas'taki iki FETÖ okulunun kapatılmasına yönelik bir soru üzerine  Erdoğan, "Bu terör örgütü FETÖ'nün 160 ülkede faaliyeti var. Bu ülkelerden bir  tanesi de Venezuela'ydı. Ben, bunu değerli dostuma bildirdikten sonra geçenlerde  burada iki tane okul kapatılarak Maarif Vakfımıza devredildi. Bunun dışında bazı  adımları kendileriyle paylaştık. Bu bizim dayanışmamızın, dostluğumuzun en güzel  nişanesidir. Bunun yayılarak genişleyeceğine inanıyorum." diye konuştu.

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığının, Venezuela İstihbarat  Başkanlığına son durumlara ait bütün bilgileri aktardığını belirten Erdoğan, bu  dayanışmanın bu şekilde devam edeceğine inandığını kaydetti.

Simon Bolivar'ın kabrini ziyareti sırasında  çocuk ve gençlerden  oluşan büyük bir konser ekibi gördüğünü anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

  "Sordum, dedim ki kaç kişi? Bana bilgi veren arkadaşımız şunu söyledi:  '1 milyon 48 bin Venezuela genelinde bu şekilde yetiştirmekte olduğumuz  çocuklarımız var.' Bu hakikaten sosyal devlet anlayışında çok muhteşem bir tablo.  Çünkü nüfus ve buna baktığımız zaman 32'de bir gibi bir orana tekabül ediyor.  Böyle bir adımı atmak, her devlette rastlanan bir şey değil. Bu çocuklarımızı  kötü alışkanlıklardan çekerek müzikle, sanatla iç içe olmasını sağlaması  bakımından büyük önem arz ediyor. Sayın Başkan'ı da bundan dolayı ayrıca tebrik  ettim. Darısı başımıza..."

Bu haber toplam 370 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - 2018 Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim