• BIST 106.535
  • Altın 146,721
  • Dolar 3,4890
  • Euro 4,1635
  • Mardin : 22 °C
  • Batman : 15 °C
  • Diyarbakır : 22 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • Ankara : 20 °C
  • Şırnak : 20 °C

Bitkisel İlaçların Tedavide Kullanılması: İlaç mı, Zehir mi ?

09.12.2016 00:02
Yard. Doç. Dr. Hikmet DİNÇ / Yazar

Yard. Doç. Dr. Hikmet DİNÇ / Yazar

Bütün dünyada olduğu  gibi son zamanlarda bitkisel ürünlerin kullanımı ülkemizde de artarak popüler hale gelmiştir. Genellikle insanlarımız bitkileri “doğal kaynaklı” olması nedeni ile güvenilir görmektedirler. Bitkisel ilaçların kullanım alanları ve öncelikleri ülkelere göre değişse de genelde mide hastalıkları, dolaşım bozuklukları damar sertliği böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları, sakinleştirici, uyuşturucu, öksürük, üşütmelerde ,kanserde  ve akciğer hastalıklarında kullanım alanı bulunmaktadır.

Bitkisel ürünlerin tedavide kullanımlarına (fitoterapi) ait bilgiler yüzyıllar boyu epidemiyolojik çalışmalar ile elde edilmiş olmakla beraber, bütün bu bitkilerin tamamının yeterince farmakolojik çalışması yapılmamış, etki mekanizmaları, yan etkileri, ilaçlarla olan etkileşmeleri deneysel ve klinik çalışmalarla gösterilmemiştir. Birçok kişi, ilaç tedavisi ile eşzamanlı olarak çeşitli bitkileri kontrolsüz ve yaygın olarak  kullanmaktadır.

Reçeteli ilaçlar ile bitkisel ürünlerin potansiyel olumsuz etkileşimleri konusu oldukça önem taşımaktadır .Toksik sonuçlara neden olan bu ilaç-bitki etkileşimlerini minimize edebilmek ve gerekli tedaviyi sağlamak amacıyla bu ilaçları kullanırken mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir. Toplumun bitkisel ilaçlarla tedavi olma  eğilimini maddi kazanca çevirme arzusundaki kötü niyetli kişilerin, medya ve reklam aracılığı ile sattıkları maddelerin faydadan çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği üniversitelerde fitoterapi (bitkisel tedavi) eğitimini başarıyla bitirip sertifikalarını almış doktorlar artık  bitkisel ilaç reçetelerini yazabileceklerdir. Bu doktorların yazacağı bitkisel ilaç reçeteleri daha güvenli ve bilinçli bir tedaviye yol açabilecektir.

Peki bu doktorların yazacakları reçetelerdeki  bitkisel ilaçlar için ülkemizde  yeterli drog(bitkisel hammadde) kaynaklarımız var mı?

Ülkemiz  birçok kültür bitkisinin gen merkezidir ve tıbbi bitkilerin ekonomiye kazandırılması açısından büyük  potansiyele sahiptir. Ancak bu potansiyeli yeterince kullanmamaktadır. Büyük çoğunluğu ülkemizin  doğal bitkileri olan bu tıbbi bitkiler veya ülkemizde kolaylıkla yetiştirilebilecek birçok tıbbi bitkiyi maalesef dış devletlerden ithal etmektedir. Bunu önlemek amacıyla  tıbbı  bitkilerin kültürü yapılıp ve bunlardan bitkisel drog preparatları hazırlanarak hem ülkemize hem de dünya bitkisel ilaç pazarına hammadde ihracatı yapılabilir.

Yazımızı  1960’lı yıllarda ünlü Alman fitoterapist Prof. R.Weiss’in  şu sözüyle bitirelim. Hastalıkların tedavisi için  “Önce söz, sonra bitkisel ilaç, sonra kimyasal ilaç ve en son ameliyat ”, yani tedavide önce   bitkisel ilaç  kullanılmalı ,eğer bu etkili olamıyor ise kemoterapötiklerin uygulanması gerekir.

Bu yazı toplam 566 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com | Haber Yazılımı: CM Bilişim