• BIST 90.186
  • Altın 234,353
  • Dolar 6,1033
  • Euro 6,9689
  • Mardin : 37 °C
  • Batman : 39 °C
  • Diyarbakır : 37 °C
  • İstanbul : 31 °C
  • Ankara : 30 °C
  • Şırnak : 35 °C

Aramızda Kalsın

07.04.2016 13:12
Abdurrahim Kaplan / Secde-Der Başkanı

Abdurrahim Kaplan / Secde-Der Başkanı

İnsan fıtratı gereği günah işlemeye meyilli bir yapıdadır. Yüce Allah’ın koruması altında bulunan Peygamberleri ayrı tutarsak ömrü boyunca günah işlemeyen, günaha meyletmeyen kul yoktur desek yanlış söylemiş olmayız.

Eee, madem böyle bir fıtrata sahibiz, günaha meyilliyiz, o zaman istediğimiz şekilde, istediğimiz yerde, zamanda, zeminde günah işleyelim dememiz mi doğru olur. Yoksa her ne kadar nefis ve şeytan bizi günaha davet etse de biz Allah’ın rızasına uygun hareket ederek günahtan sakınmalıyız dememiz mi doğru olur. Elbette ki ikinci görüş dünya ve ahiret saadetimiz için doğru bir tercihtir.

Peki, bütün mücadelelere, direnmelere, uğraşlara rağmen günah işlediğimizde ne yapmamız gerekir. İşte can alıcı soru bu.

Beşer, şaşar ilkesi gereğince bizler zaman zaman hatalar işler, günaha meyleder Allah’ın emirlerine karşı itaatsizlikte bulunabiliriz. Böyle bir durumda yapmamız gereken iki önemli davranış söz konusudur. Birincisi yaptığımız günaha pişman olup, tövbe ve istiğfarda bulunmak, ikincisi ise işlediğimiz günahı Allah ile aramızda saklamaktır. Yani “Aramızda Kalsın” diyerek o günahı arkadaşlarımıza, dostlarımıza çevremize anlatmamaktır. 

Maalesef günümüzde özellikle de gençlerde yapılan yanlışın, hatanın, günahın paylaşımı, anlatımı, hatta onunla gurur duyulması gibi yanlış davranışlar vardır.

Sosyal medyadaki kişisel Facebook hesabımdaki arkadaşlar listesinde her düşünceden insanların olduğunu her zaman söylerim. Bu arkadaşlardan rahatsızlık duymadığımı, her birinin benim için ayrı bir değer olduğunun da farkındayım. Ama bazılarının paylaşımına rastladığımda üzüldüğümü de ifade etmek istiyorum.

Kendisini, ailesini iyi tanıdığım biri geçenlerde önünde rakı şişesiyle poz veriyor. Bir diğeri başka mel’anet ile meşgulken resim paylaşıyor.

Bunlar yanlış davranışlardır. Nitekim Hz. Peygamber konu ile ilgili söyle buyuruyor: “Günahı açıktan işlemekten sıkılmayanlar hariç bütün ümmetim bağışlanmıştır. Geceleyin bir günah işleyip, Allah da yaptığı bu günahı örtmüşken sabahleyin kalkıp, ‘Akşam şöyle şöyle yaptım’ diyen kişi, açıkça günah işlemekten sıkılmayan kimselerdendir. Rabbi geceleyin suçunu örtmüşken, sabahleyin kalkıp Allah’ın örttüğü bu örtüyü kaldırıyor.” uyarısında bulunuyor.

Hal böyle iken işlediğimiz günahlarla övünmenin, onları başkasına anlatmanın hiç mi hiç faydası yok. Aksine unutmayalım ki “Günah gizli kaldıkça sadece sahibine zarar verir. Ortaya çıktığında ise düzeltilmezse, topluma zarar verir.”

Hem günah işlemenin de bir adabı usulü vardır. Bu tür davranışta bulunan kardeşlerime tavsiyem bir an önce bu hatadan dönmeleridir. Unutmayalım ki dostumuz bir sırrını bize anlattığında ilk önce “Aramızda Kalsın” diyerek söze başlar. O zaman bizde günahlarımızı azaltma ve yok etme gayret ve mücadelesini vermekle beraber, işlediğimiz her günahın yüce Allah tarafından örtülmesini isteyip “Aramızda Kalsın” diyebilmemiz gerekir.

Selam ve dua ile… 

Bu yazı toplam 2491 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 - 2018 Sizin Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0542 250 01 91 / SizinMedya.Com / Midyat / Mardin | Haber Yazılımı: CM Bilişim